Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jaké knížky přibalit na prázdniny?

  vydáno
  Patříš k těm, kteří si do prázdninového zavazadla rádi přibalí nějakou pěknou, nejlépe napínavou a dobrodružnou knížku? Knížky jsme vybírali tak, aby si na své přišli jak kluci, tak děvčata, čtenáři, kteří začínající i ti lehce pokročilí.

  Knížky, které se hodí do prázdninového batohu., © archiv

  Pokud máš typ na nějakou další prima knížku na prázdniny, budeme rádi, když její název napíšeš do diskuse pod článek a doplníš, proč se ti tolik líbila.

  Fotbalový sen

  Fotbalový sen, napsala Zuzana Majíčková, ilustroval Jiří Grus

  V knize Zuzany Majíčkové na vás čeká příběh Vojty, nadaného a vášnivého fotbalisty. Má svůj velký sen: hrát jednou za pražskou Slavii. Jeho spokojený život na jihu Čech naruší tragická událost – po infarktu mu zemře tatínek. Aby se s maminkou z šoku rychleji zotavili, napadne dědu, že se přestěhují do Prahy.

  V Praze Vojta začne hrát fotbal za FK Podolí. Od kluků se drží dál, do kontaktu přijde jen s Matějem. Ten ho ale dost štve. Jeho otec je známý fotbalista a Matěj se neustále naparuje, kde všude byl a se kterými slavnými hráči se zná. Jednou dojde mezi Vojtou a Matějem dokonce i k hádce a kluci se poperou. Kniha je určena čtenářům od 8 let.

  Tramvaj plná strašidel

  Tramvaj plná strašidel, napsala Petra Braunová, ilustroval Filip Pošivač

  Hrdina knihy, desetiletý David z Prahy, řeší zapeklitou situaci. Za okny jeho pokoje se v noci vznášela tramvaj plná strašidel. Začaly prázdniny a David odjel do moravského Uničova. Nad bratranci a sestřenicemi vždycky ohrnoval nos a neustále se vytahoval. Tentokrát ho však dvanáctiletá Bětka, desetiletá Žofka a sedmiletý Cyrda nemůžou poznat. Přijel celý vystrašený, a brzy se přiznal proč. Děti historce o tramvaji nevěří, a rozhodnou se záhadu prozkoumat na vlastní oči přímo v hlavním městě.

  Tak trochu jsme nevěřili také a raději jsme se zeptali spisovatelky Petry Braunové, jak to s tou strašidelnou tramvají vlastně bylo:

  "Pokusila jsem se vyluštit vlastní zážitek - a sice setkání s tramvají, v které nejeli obyčejní cestující, ale duchové. Věřte nevěřte. Co vyvolává negativní energii, kterou desetiletý pražský školák David probudil nejen slavné mrtvé z vyšehradského Slavína, ale i vojáky Napoleonovy armády pohřbené na polích u moravského Uničova? Záhadu jsem řešila spolu se čtyřmi skutečnými dětmi z Uničova, které se staly předlohou literárních postav v knize: Bětkou, Žofkou, Cyrdou i Martínkem Zdražilovými." Kniha je určena čtenářům od 9 let.

  Ostrov zasvěcení – Sedmý smysl

  Sedmý smysl: Ostrov zasvěcení, napsala Ilka Pacovská, ilustroval Jan Patrik

  Ostrov zasvěcení je první knihou osmidílné ságy nazvané Sedmý smysl. Autorka své knihy nejprve zveřejňovala na internetu. Obrovský zájem čtenářů ji přivedl k myšlence vydat příběhy v klasické knižní podobě. Napínavé, tajuplné čtení, prolínání reálného světa s fantasy.

  Příběhy Hanky, Sváti a Rafana připomínají Harryho Pottera a autorka nezapírá, že ji knihy o Harrym inspirovaly, nicméně vytvořila nový svět a nové hrdiny, kteří žijí svým vlastním životem. Kniha je určena čtenářům od 9 let

  Společenstvo klíčníků

  Společenstvo klíčníků, napsala Daniela Krolupperová, ilustrovala Barbora Kyšková

  Martin, Vojta, Gábina a neveselý sysel vás při svém pátrání po tajemném Společenstvu klíčníků zavedou do březnického zámku, do starého rozpadlého hamru i do rožmitálského kostela. Čeká vás cesta za dobrodružným hledáním klíčů a luštění důmyslných šifer. Na cestě za prastarým tajemstvím je však spousta překážek. Teprve po jejich překonání vám truhla odhalí velké tajemství…

  Spisovatelka Daniela Krolupperová nám prozradila, jak pro své klíčníky hledala inspiraci. Začalo to prý dávno, o prázdninách, když jí bylo třináct let: "Hledala jsem tajemství. Skrývalo se mezi rozpadajícími se zdmi rožmitálského zámku. Cedule ZÁKAZ VSTUPU a zatlučená vrata mě v tom utvrzovala. Skrze otvor po suku byl vidět výsek zarostlého nádvoří. Smutné, prázdné a opuštěné, bolelo jako jizva v dlani.

  Další záhadu jsem tušila za branami březnického zámku. Proč se tohle místo tolik líbilo muži, který poslal na smrt 21 českých pánů. Co tady hledal? Co musel za každou mít? Pod zámkem na náměstí se tyčí majestátní budova kostela, vedle ní bývalá jezuitská kolej. Cítila jsem to: tenkrát se vysoké dveře s tichým klapnutím zavřely. Bylo slyšet znavené kroky. I ten, kdo dveřmi prošel, hledal tajemství.

  Teprve o mnoho let později se ty příběhy v mých představách spojily. Najednou jsem to viděla docela jasně. Právě tady se před staletími stateční a čestní muži sešli, aby založili Společenstvo klíčníků. Bylo načase zapsat jejich příběh." 

  Kniha je určena čtenářům od 10 let.

  Senzační rádce pro holky

  Senzační rádce pro holky, napsala Deborah Chancellorová, ilustrovala Jessica

  Chtěla by sis vytvořit něco zábavného a nápaditého, zahrát si v divadelním představení nebo složit vlastní písničku, být oblíbená a umět uspořádat nezapomenutelnou párty? Pak je tenhle rádce právě pro tebe. Prostřednictvím krátkých rad se dozvíš spoustu tipů jak tu či onu situaci zvládnout. Na závěr každé kapitoly nechybí kvíz, který ti prozradí, jak jsi na tom právě ty.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (43)

  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  Nejlepší je Deník malého poseroutky

  Příspěvek z 24. listopadu 2018 v 8:41.
  krenarovap v něm napsala:

  Miluju sedmý smysl! Zatím mám přečtené dva díly. Určitě doporučuji. Mě osobně se spíše líbí 2. díl Smrt kouzelného džina.

  Příspěvek z 31. srpna 2012 ve 21:22.
  Ferdinkaluki v něm napsala:

  Reakce na Terka-myšička:

  Tak Narnie a Harry, jsou taky super, ale já je mám přečtené už asi stokrát:D