Alíkovina

Jakou má prezident moc?

vydáno  •  Škola a poznání
Co všechno prezident může? Co musí? Jaké jsou jeho pravomoce? A může být za něco trestán?

Václav Klaus - 7. 3. 2008, © Reuters

Určitě víš, že hlavou našeho státu je prezident. Ten řídí republiku a stará se o ty nejdůležitější věci. Víš ale, co všechno doopravdy může udělat? Kam až sahá jeho moc? Čti dál a dozvíš se to!

Prezidentem České republiky je v těchto dnech Václav Klaus. Byl zvolen v roce 2003. Období, které může strávit v prezidentské funkci trvá 5 let. Potom se konají nové volby. Prezidentem se může stát každý, kdo má právo sám volit a je mu nejméně 40 let.

Takhle nějak je to napsáno v nejvyšším zákoně České republiky, v Ústavě. Prezidentem se ovšem nemůže stát úplně každý. Někteří lidé nemají volební právo (např. ti kteří jsou duševně nemocní, nebo spáchali nějaký závažný trestný čin). Prezident nastupuje do své funkce v den, kdy skládá slib.

Ten zní takto: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí." Pokud zvolený prezident slib nesloží, nemůže se skutečným prezidentem stát.

Co všechno prezident může? Co mu zákon dovoluje?

  • Prezident odpouští a zmírňuje tresty, které soud odsouzeným ukládá. Má právo udělovat tzv. amnestii. Toto je pravomoc (moc, či právo dané prezidentovi zákonem), která musí být vykonávána velice opatrně a zodpovědně. A co to amnestie znamená? Je to milost, kterou prezident může udělovat lidem, kteří si ji podle něj zaslouží. Musí posoudit zda se např. člověk ve vězení dostatečně napravil. Amenstii dostanou většinou lidé, kteří spáchali méně závažné trestné činy (např. krádeže a jiné). Alespoň částečně si svůj trest odpykali. Upřímně svého činu litují a mají důležité důvody proč vězení opustit.
  • Prezident propůjčuje a uděluje státní vyznamenání. Sám rozhodne, kdy a komu tato vyznamenání udělí. Většinou je dostanou lidé, nebo organizace, které se významě přičinili o dobro společnosti.

Jaké funkce prezident musí vykonávat?

  • Prezident odvolává a jmenuje nové členy vlády i členy nejvyšších a nejdůležitějších soudů v České republice.
  • Prezident podepisuje zákony, které vláda navrhuje. V případě, že se mu některé zákony nelíbí, může je vrátit k předělání.
  • Prezident zastupuje stát navenek. To znamená, že jedná například s prezidenty jiných států.
  • Prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil České republiky. To mu dává moc rozhodovat, kdy a kde naše armáda zasáhne.

Prezidentská funkce má také své "výhody". Jaké?

  • Prezident nemůže být v období výkonu své funkce zadržen ani trestán pro žádný testný čin. Jedinou vyjímkou je v tomto případě velezrada. Když prezident spáchá velezradu, může ztratit svou funkci.
  • Prezident není nikomu ze své funkce odpovědný. Jeho rozdhodnutí např. to o amnestii, závisí jen na něm a jeho svědomí.
    Někomu se může zdát, že tyto "výhody" jsou nespravedlivé vůči ostatním. Někdo by rád byl prezidentem jen a jen pro tyto "výhody". Prezidentská funkce se ti možná na první pohled zdá být jednoduchá, ale není to tak snadné. Je to obrovská zodpovědnost, kterou si člověk musí uvědomovat každý den všude, kde se nachází. Každý prezidentův pohyb a téměř i myšlenka je ostře sledována. A televize, nebo bulvární noviny z čehokoli mohou udělat aféru.

Toto a ještě mnohem více zajímavostí (např. kdo byl prezidentem v minulosti včetně stručných životopisů, nebo kdo je první dáma) můžeš najít na webových stránkách www.hrad.cz. Novinky a nejčerstvější zprávy, např. o čem prezident zrovna rozhoduje, najdeš na jeho osobních stránkách současného prezidenta Václava Klause: www.klaus.cz

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!