Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jaký bych byl král

  vydáno  •  informatika
  Jak bych se choval, kdybych byl králem v temném středověku? O tom bude tento článek.

  V Libušíně u Kladna se o víkendu uskutečnila největší středověká bitva v České republice. Do boje!, © MAFRA

  Jak bych se choval, kdybych byl králem v temném středověku? O tom bude tento článek.

  Jak bych se zajímal o hospodářství? Snažil bych se, aby se má zem zaměřila hlavně na primární sektor neboli zemědělství, protože bez něho je nedostatek potravy, která je potřeba, aby obyvatelé mojí říše mohli žít. Pak bych se zaměřil na suroviny potřebné na výstavbu budov, jako je dřevo, kámen a v menší míře železo, aby moje říše byla pořádně velká a lidé měli, kde žít. O obraně nemluvě. Na třetí místo bych stavil železo a zlato, jelikož si myslím, že není důležité mít nejlepší armádu, ale podstatné je, aby se mí poddaní měli dobře.

  V jaké míře bych vybíral daně? Daně bych vybíral stylem, že vyšší daně by měla platit majetná vrstva, jako je šlechta, vysoký hodnostáři v církvi, rytíři a důstojníci a bohatí obchodníci. Středně vysoké daně by měla platit střední třída a chudina by neměla dávat žádné nebo jenom minimální daně.

  Jak bych se zajímal o zdravotnictví? O tento obor bych se zajímal hodně, protože v době temna řádil v Evropě mor, tak bych stavěl různé nemocnice a podporoval bych lékaře a vědce, ale i mediky a kořenářky.

  Jaký by byl můj vztah k výzkumu? Co se týče vědy, tak o tu bych se také hodně zajímal, ale byla by až za zemědělstvím a zdravotnictvím, jelikož lidský život je nenahraditelný. Zaměřoval bych se hlavně na astronomii, mořeplavbu a metody, jak zefektivnit získávání zdrojů.

  A co náboženství? O náboženství bych se moc nezajímal, jelikož podle mě není příliš důležité, ale také bych ho úplně nezatracoval, abych nepobouřil poddané.

  Další odstavec se bude týkat armády. O armádu bych se zajímal tak středně. Zakládal bych si na střílnách, hradbách, odstřelovačů s kuší a těžkooděných vojáků, protože obrana je na prvním místě. Na druhém místě by byli domobranci, kteří by udržovali pořádek ve městech. Ti by měli středně těžkou zbroj, meče druhé třídy, štíty ze dřeva a starší kuše. Co se týče útoku, tak na ten bych se moc nezaměřoval, jelikož jsem přesvědčen, že války nikam nevedou. Vojáci, kteří půjdou do války, by měli středně těžkou zbroj pro svoji relativně vysokou ochranu a pohyblivost, lehké a dlouhé meče, dřevěné štíty a luky a šípy. Tvořili by tak jednu pětinu až čtvrtinu celkové mojí armády.

  Nakonec se budu bavit o ekologii. O to bych se moc nezajímal, jelikož v této době je všude les, ale pouze bych zakázal vyhazování odpadů na ulici, močení na náměstí a významných místech a opětovné využívání zbraní a zbrojí mrtvých vojáků po dezinfekci, což by bylo zároveň úsporné.

  Toto jsou moje metody, kdybych byl vladařem ve středověku. Nejsou to sice dokonalé metody, ale myslím si, že nejhorší rozhodně nejsou.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Kozesinka v něm napsala:

  Dobře ty.

  Ta teorie je hezká, ale ve skutečnosti by to s tou církví bylo mnohem komplikovanější. Lidé, dokud nebylo vzdělání snadno dostupné a technický pokrok nedosáhl určité meze, se obraceli na svou víru kvůli každé maličkosti. Jakmile bys přestal do církve investovat, znepřátelil by sis její představitele a poštval na sebe svůj lid. Do zbraní se rozhodně vyplatí investovat víc, i kdybys neplánoval útočit. Dřevěný štít by se hned rozštípal, pokud by byl tenký, a kdyby byl z masivnějšího materiálu, zase by vojáky zpomaloval. Bitvy vyhrávala do pádu chladných zbraní hlavně jízda. Ale jinak se mi ty teorie zamlouvají, i když pochybuji, že by středověk mohl vychovat někoho, kdo to má takhle uspořádané. Jednak kvůli církvi, jednak kvůli neustálým změnám území - ty si zabereš slabší zem a budeš větší, nebo si silnější stát zabere tebe.

  Příspěvek z 28. října 2015 v 19:54.
  AFJ v něm napsal:

  Dobře ty.

  Takový obsáhlý článek který myslí na všechno tady na Alíkovy dlouho nebyl. Akorát s těmi daněmi by jsi to nedotáhl moc daleko, protože šlechta by se pravděpodobně vzbouřila a vysoce postavení rytíři též. Ale jinak si myslím že maš dobrý názor na vše ostatní.