V neděli 16. srpna 2009 na mistrovství světa v Berlíně zaběhl Usian Bolt stovku v čase 9,58 sekundy. O čtyři dny později, ve čtvrtek 20. srpna 2009, si Bolt připsal další světový rekord na dvojnásobné trati. Na tabuli se objevil stručný anglický nápis: NEW WR, 19,19. Tedy nový světový rekord v čase 19,19 sekundy.
O Usianu Boltovi, přezdívaném též jamajský expres nebo jamajský blesk, si můžete na internetu najít spoustu věcí ve sportovních rubrikách, jeho heslo nechybí ani ve Wikipedii. Já vám chci představit jeho rodnou zemi – ostrov Jamajka.
Od indiánů k pirátu Morganovi
Jamajka je největším anglicky mluvícím ostrovem v Karibiku. S rozlohou 10 991 km² by se více než 7x vešla do České republiky (rozloha 78 867 km²) a má zhruba 4x méně obyvatel – tedy přibližně 2,7 milionu. Stejně jako Ameriku ji objevil mořeplavec Kryštof Kolumbus. S původními obyvateli ale Španělé nezacházeli příliš v rukavičkách – Arawakové vymřeli v 16. století. Hlavním důvodem byla dřina na plantážích a evropské nemoci, se kterými se do objevení Španělů indiáni nesetkali.
V roce 1655 převzali správu ostrova Angličané. Jedním z guvernérů byl i kapitán Henry Morgan – pirát, který proslul přepadáváním španělských lodí (byl za to dokonce povýšen do šlechtického stavu). Dnes je po něm pojmenovaný jeden druh rumu – Captain Morgan. Ostrov je nezávislý od roku 1962, ale stále patří do anglického Commonwealthu.
Skok milenců, aneb jamajský Romeo a Julie
Montego Bay je druhé největší město ostrova (po hlavním městě Kingston). Blízko něho můžete navštívit Pláž objevení (Discovery Bay), tedy místo, kde přistál v roce 1494 Kryštof Kolumbus. Najdete tu Kolumbův park, který funguje jako muzeum pod širým nebem – s historickými památkami i informacemi o daném místě.
Největším národním parkem Jamajky je Blue a John Crow Mountains National Park. Obsahuje největší plochu listnatých lesů ostrova a je domovem mnoha ohrožených druhů, například otakárka jamajského (největší motýl západní polokoule) či jamajského černého ptáka. Národní park také zásobuje téměř polovinu ostrova pitnou vodou a patří mezi památky UNESCO.
Dunns River Falls je 600 stop (přibližně 183 metrů) vysoký vodopád, který spadá na pláž blízko Ocho Rios. Patří mezi nejfotografovanější vodopády na světě, čemuž odpovídá i množství lidí, kteří jej navštěvují.
Na jižním pobřeží Jamajky vás čeká krásná vyhlídka z útesu pojmenovaném Skok milenců (Lover´s Leap). Váže se k němu příběh tragické lásky dvou mladých otroků. Ti pracovali na plantáži jednoho z "pánů", kterého požádali o povolení k sňatku. Pán jim svatbu zakázal a navíc chtěl dívku prodat na jinou plantáž, aby už nikdy nebyli spolu. Mladý pár zvolil tragické řešení – společně skočili z útesu.
Zvětšit mapu
Reggae, rum a Kokosy na sněhu
Nedaleko přístavu Port Antonio se nachází Zlaté oko (Goldeneye). Mnozí z vás si určitě vzpomněli na slavné dobrodružství Jamese Bonda a nejsou daleko od pravdy. Vězte, že jamajské Zlaté oko je plážová usedlost Iana Fleminga – tvůrce příběhů agenta 007.
Na Jamajce se zrodily dva hudební žánry – reggae a ska. Nejvýznamnějším hudebníkem stylu reggae byl bezpochyby Bob Marley, rodilý Jamajčan. Tuto hudbu můžete podle spousty cestovních kanceláří slyšet na ostrově na každém kroku.
Na Jamajce dodnes žijí příslušníci indiánského kmene Maroonů. Zachovalé dokumenty dokládají jejich boj proti britským kolonizátorům a v současné době s nimi spolupracuje UNESCO. To se snaží o zachování maroonských zvyků, příběhů i víry pro budoucí generace.
Jamajka je známá i výrobou alkoholického nápoje pirátů – rumu. Jak už jsem psala, jedna ze značek má i po pirátu Morganovi své jméno. V době největšího rozkvětu výroby rumu se na ostrově nacházelo okolo 125 palíren. V současné době jich je 5.
Pokud jste viděli film Kokosy na sněhu, je vám jistě známo, že na Jamajce se netrénují pouze letní sporty. Tento snímek se volně inspiroval jamajským bobovým týmem, který se zúčastnil zimních olympijských her v letech 1988 a 1992. Příběh měl dohru v roce 2006 na hrách v Turíně, kde si Jamajčan Lascelles Brown splnil sen a spolu s Kanaďanem Pierrem Luedersem si dojel pro stříbro.