Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jan Amos Komenský

  vydáno  •  Historie

  Článek o J. A. Komenském – učiteli národů. Dozvíte se, díky komu se můžeme učit zábavnou formou a kdo zavedl prázdniny.

  Jan Amos Komenský, © veverka270927

  Jan Amos Komenský, kterému se říká Učitel národů, byl kazatel jednoty bratrské, spisovatel, filozof a především školský reformátor. Narodil se 28. března 1592 v Nivnici. Propagoval školu hrou, postup od nejjednoduššího k nejtěžšímu, a zavedl prázdniny. Vytvořil celý vzdělávací systém, od mateřské školy až po univerzitu. Jeho principy platí dodnes. Působil v Přerově jako učitel i kněz. Roku 1616 se přestěhoval do Fulneku. V roce 1621, protože nebyl katolík, byl nucen opustit Fulnek a musel se ukrývat. Roku 1628 se musel skrývat v polském Lešně, které se stalo jeho domovem až do roku 1656. Zde také vypukl požár, při kterém přišel o velkou část svých rukopisných děl. Poté se přestěhoval do Amsterdamu, kde v roce 1670 zemřel.

  Myslím si, že to byl dobrý člověk a děti ho musely mít rády. Škola díky němu byla a je zábavnější. Chtěl změnit svět k lepšímu a hodně pomoci vzdělávání. Napsal hodně filozofických knih, jako je třeba Labyrint světa a ráj srdce, i pedagogických knih, jako je třeba Orbis pictus (První dětská obrazová kniha). Jeho největší dílo byl Poklad jazyka českého, který shořel v Lešně.

  Mě osobně hodně zaujala jeho učebnice Orbis pictus. Je to první obrazová kniha pro děti a vyšla už ve více než 200 vydáních v různých jazycích. Obsahuje biologii, teologii a týká se také člověka (základů společenských věd). Při její tvorbě uplatnil Komenský svoji zásadu škola hrou. Roku 1658 byla poprvé vydána v Norimberku.

  Také bych chtěla dodat, že je vyobrazen na české bankovce 200 Kč.

  Doufám, že se vám článek líbil a něco jste se dozvěděli.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 21. října 2020 v 9:24.
  Alpina v něm napsal:

  No já se pokoušel číst nějaké jeho knížky v originále, ale radši jsem si nakonec koupil vydání pro 21. století:->

  Příspěvek z 20. října 2020 v 17:52.
  Morell v něm napsal:

  Honza Komenský byl geniální člověk, některé jeho knihy jsem četla a i když se tím školy chlubí, že to dělají, podle jeho vzoru moc neučí. :-(
  Jinak psal opravdu hezky a po pár stránkách si člověk zvykne an jeho jazyk a může tak číst jeho knihy v originále. ]:-)

  Příspěvek z 20. října 2020 ve 14:38.
  notička1999 v něm napsala:

  Článek je krásný, dávám 5 tlapek

  Opravila bych akorát pojem, že se mužem učit zábavnou formou. Mohli jsme, online výuka teda vůbec zábavná není a Komenský by se obracel v hrobě