Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jan Amos Komenský – tři knihy v jedné

  vydáno  •  Kultura · Knihy
  Jak představit současným dětem význačné osobnosti naší historie, aniž bychom je zahltili mnoha stránkami textů? Nakladatelství Práh to zkusilo prostřednictvím výpravných knížek plných ilustrací. Edice dostala název Největší Češi.

  Obal knihy Renáty Fučíkové, © Renáta Fučíková

  První knížkou, která v této edici před třemi lety vyšla, byl Karel IV., o rok později následoval Tomáš Garrigue Masaryk. „Teď jsme měli téměř dvouletou přestávku a když si prolistujete tou knížkou, tak asi pochopíte, že důvod byl v její mimořádné pracnosti. Tvoří ji impozantní ilustrace – každá je vlastně historickým výjevem – a takovéto knihy nejde prostě rok po roce střídat,“ vysvětlil na křtu knihy nakladatel Martin Vopěnka.

  Tentokrát se čtenáři mohou seznámit s osobností a dílem Jana Amose Komenského. Jsou to vlastně tři knihy v jedné. Kromě českého textu je vše přeloženo do angličtiny a němčiny. Pokud se učíte některý z těchto jazyků, tak klidně můžete tyhle krátké texty zkusit číst.

  Kniha vypadá trochu jinak, než je obvyklé. Místo stránek plných textů, které tu a tam přeruší ilustrace, je tomu přesně naopak. Renáta Fučíková se rozhodla pro jakýsi „život v obrazech“. Tedy co stránka, to velká ilustrace, přes kterou je vytištěný trojjazyčný text. Celkem 48 celostránkových obrázků, spíše obrazů. Kniha má formát 240x320 mm.

  Nápad to je pro dnešní zrychlenou dobu báječný. Bohužel na mne text v některých obrázcích působí rušivě, místy není příliš dobře čitelný. Uvítala bych, kdyby delší text do obrázků nezasahoval. Na druhou stranu by mi bylo líto, kdyby ilustrace kvůli tomu musely být menší. A zvětšit formát už tak velké knihy?

  V průvodním textu se dozvíme, co se za života J. A. Komenského v Evropě dělo, v komiksových bublinách si přečteme jeho myšlenky, které i po tolika letech neztratily svůj význam. Ilustrace představí významné osobnosti té doby, s kterými se Jan Amos Komenský setkal a nebo setkat mohl: panovníky, vojevůdce Albrechta z Valdštejna, českého rytce žijícího v Londýně – Václava Hollara, francouzského vědce a filozofa René Descarta… Nechybí ani dobové mapy. Na jedné z nich jsou vyznačeny cesty, po kterých Jan Amos Komenský Evropou putoval.

  Autorka knihy přiznala, že „byla úplně fascinována tím, jak se prolínají některá Komenského díla s jeho osobním životem.“ A právě to se snažila do své knihy dostat. Dozvíme se nejen stále dokola opakovaná moudra známá z učebnic, ale sem tam i nějakou zajímavost navíc. Tedy nejen, že jazykovou učebnici Janua linguarum reserata Dveře jazyků otevřené – napsal Jan Amos jen jako okrajovou věc, ale i to, že tato kniha byla během deset let přeložena do jedenácti evropských a do pěti asijských jazyků! Současné školáky pak jistě zaujme, že obsahuje 8 000 základních slovíček, mezi která pečlivý pedagog přidal s omluvou i několik sprostých slov.


  Jan Amos KomenskýJan Amos Komenský (1502 – 1670) je světově uznávaný pedagog a filozof. Žil ve složité době – plné válek a náboženské nesnášenlivosti. Musel navždy opustit svou rodnou českou zem. Pobýval v Polsku, Anglii, Švédsku, Uhrách a Holandsku. Celý svůj dlouhý život zasvětil touze po vědění a potřebě dělit se o ně s druhými.

  Jako věčný poutník pozoroval svět a neúnavně v něm hledal vnitřní harmonii a světlo. Věřil, že jejich rozvíjením je možné odstranit zlobu, nenávist a války. Světově proslulé je především jeho dílo pedagogické – na svou dobu doslova revoluční. Podle Komenského mají být vychováváni a vzděláváni všichni lidé bez rozdílu, aby se všichni mohli podílet na nápravě světa. Komenský je dnes právem označován jako zakladatel moderní pedagogiky. (text z obalu knihy)

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 6. ledna 2009 ve 14:39.
  Soňčas v něm napsal:

  amos

  jan amos komenský je moc vážný 2313 měl by se uvolnit 10777když žil to hom nenapadlo666  mě jo 11111121222121