Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jarní hry našich babiček

  vydáno  •  Volný čas venku · Jaro · Předškolákům · Rodina
  Hodněkrát mi už babička vyprávěla, jaké to bylo, když byla ona malá - co používali, jaké dodržovali zvyky, s jakými hračkami si hráli nebo jaké hračky si dokonce vyráběli. Ale jednou, když mi bylo asi 8 let, mi babička vyprávěla něco, co mě bavilo mnohem více, než její ostatní vyprávění.

  Bambiriáda na pražském Vítkově., © Radkaa

  Babiččino povídání, které mě tolik upoutalo, byly babiččiny "jarní hry". Tedy hry, které hráli, když bylo krásné, jarní, slunečné počasí.

  Nejsou to žádné hloupé hry (což jsem si zprvu také myslela). Rozhodně lepší, než hry některých dětí dnešní doby. Je škoda, že tyto hry, o kterých vám chci nyní psát, už mnoho dětí dnes nezná.

  Chtěla jsem, aby můj článek byl úplný, a tak jsem si od babičky nechala převyprávět pravidla těhto her. Tady je máte...

  Čáp ztratil čepičku

  Počet hráčů: 3 a více
  Čáp na poli u silnice Pohořelice - MikulovPrincip: Jeden hráč byl tzv. vyvolavač. Ten se postavil do středu ostatních hráčů, kteří kolem něho utvořili kruh, a zavolal: "Čáp ztratil čepičku, měla barvu barvičku, jakou?" a ukázal na nějakého hráče, který rychle zvolil libovolnou barvu. Poté musel každý z hráčů co nejrychleji najít předmět, obsahující určenou barvu, a rychle se jí dotknout. Hráč, kterému se to podařilo jako poslednímu, šel dělat vyvolavače a vše se opakovalo.

  Honzo, vstávej...

  Počet hráčů: 3 a více
  Princip: Tato hra je zejména pro malé děti. Jeden z hráčů byl Honza, který se postavil na čáru a ostatní se postavili několik metrů od Honzy (všichni stejně daleko). Jeden z hráču říká: "Honzo, vstávej! Kolik je hodin?" Načež Honza každému hráči odpověděl třeba 3 čapí, 1 žabí, 2 slepičí.

  Všichni hráči se snažili napodobením chůze zvolených zvířat postoupit k Honzovi. Honza musel hlídat, aby nikdo nepodváděl. Komu se povedlo být u Honzy první, vyhrál a dělal v další hře Honzu.

  Kohoutí zápasy

  Počet hráčů: 2
  Princip: Oba hráči si založili ruce na prsa a skákáním na jedné noze do sebe vráželi tak dlouho, než se jeden z hráčů postavil oběma nohama na zem (ten, kdo vyhrál turnaj v této hře, byl u svých vrstevníků velmi vážený).

  Fazole - lichá nebo sudá

  Počet hráčů: 2
  FazolePrincip: Jeden hráč si vzal do dlaně určený počet fazolí, stejný počet mu přidal druhý hráč. První hráč, který měl fazole v dlani, zvolil volbu sudá nebo lichá a z udané vzdálenosti vhodil všechny fazole z dlaně do předem udělaného důlku. Pokud se strefil s počtem zasažených fazolí do důlku, vyhrál. V opačném případě byl vítězem soupeř.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (18)

  Příspěvek z 1. června 2010 ve 20:03.
  Aljuška v něm napsala:

  ---

  A ty fazoel i připomínají jsme u tety hráli že dáš každému do dlaně kámen a jednomu ten takový bílí  jo křemenac a na sebe jsme se divali a když někdo mrknul tak na jsme rekli jeho jmeno ale kdyz si to neuhodl tak si byl mrtvy a ten kohout mi připomíná jsme si dali satek za  kalhoty a na jedne noze jsme skakali a kdo driv ho sebral tak vyhral

  Příspěvek z 1. června 2010 v 19:59.
  Aljuška v něm napsala:

  _?_

  Já znám ty první dvě ty další  mi něco připomínají ale asi je neznám takže to nehráli jen naše babičky to hrajem i my16

  Příspěvek z 1. června 2010 v 19:58.
  Aljuška v něm napsala:

  _?-

  Já znám čáp stratil čepičku a honzo stávej