Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jarní procházka přírodou

  vydáno  •  jaro · příroda

  V dnešním článku se podíváme na rozkvétající zahrádku, na pěstování a péči o květiny a rostliny na jaře a o zahradničení. Uvidíte tu spoustu fotek z naší zahrady, ale i to, co jsem fotil na procházce po obci. Tak si to užijte a jdeme na to!

  Rozkvetlý strom na návsi, © Kubik111

  Jaro už je tu sice déle, ale až do teď pršelo a počasí bylo, jak se říká, aprílové. Spousta lidí již zasela semínka do záhonků, nebo jim na zahradě začaly kvést stromky, nebo jahody, ale přitom bylo v noci na nule a my se báli, aby rostlinky nezmrzly. Pojďte se se mnou podívat na jarní zahradu. @)->-

  Stromy na jaře

  Na jaře stromy kvetou, podobně jako některé květiny. Vytvářejí se na nich různě zbarvené květy, ze kterých pak buď rostou listy, nebo na květinách či jiných rostlinách i plody. Určitě doporučuji se jet někam projet, třeba na kole, někam do přírody, kde takovéto stromy můžete vidět. Mají nejrůznější barvy, od bílé až po růžovou, a je to krásná podívaná.

  Volně rostoucí květiny

  Některé z květin na jaře rostou úplně samy, nepotřebují péči, nepotřebují zalévat, zkrátka jsou volně rostoucí. Mezi nejčastější volně rostoucí květiny na zahradách na jaře patří jednoznačně sedmikráska, neboli sedmikráska chudobka. Je to krásná rostlinka s bílými květy a žlutým vnitřkem. Mnoho lidí to neví, ale sedmikráska je jedlá, a pokud roste na nějakém čistém místě, můžete ji i jíst a dokonce si tím zlepšíte zdraví proti zánětům. Určitě ale nejezte sedmikrásky, které rostou někde ve městech podél chodníku, jelikož se na ně mohl třeba vyčůrat nějaký cizí pes a to pak moc zdraví nezlepší. :-Q

  Sedmikráska na zahradě v trávě

  Další volně rostoucí květinou je pampeliška, neboli pampeliška lékařská. Je to krásná žlutě zbarvená rostlinka, roste také volně jako sedmikráska a také nepotřebuje žádnou péči. Kupodivu, i pampeliška je jedlá a zdravá. Pomůže vám například správně trávit a také je vhodná pro diabetiky (lidi s cukrovkou). Samozřejmě ji také jezte jen v čistém prostředí, jelikož taková městská počůraná pampeliška doslova funguje jako projímadlo. :-Q

  Pampeliška na zahradě

  Na louce vidíme na jaře spoustu volně rostoucích květin, které nazýváme luční kvítí. To se sice většinou nejí, ale je to krásná ozdoba například domů do vázy.

  Volně rostoucí rostliny do pokrmů

  Do této skupiny patří zaručeně všem známá kopřiva, neboli kopřiva dvoudomá. Jde možná o nenáviděnou rostlinu, ale skvělou do pokrmů. Určitě byste do nich nechtěli spadnout, jelikož byste se popálili, ale taková kopřiva v nádivce, to je jiná. 8-P

  Kopřivy u nás za potokem

  Sem patří také jetel, nebo listy, které rostou kolem pampelišek (lidově smetaník). Na nich si ale nepochutnávají lidé, ale slepičky.

  Naše slepice

  Okrasné květiny

  Na jaře začíná spousta pěstitelů sázet okrasné květiny do zahrádek. Nejčastěji to jsou tulipány, narcisy, muškáty, zlatý déšť (zlatice) nebo hyacinty, či méně známá magnolie. Podívejte se na fotky, které jsem fotil buď na zahradě, nebo na procházce po naší obci.

  Magnolie na návsi v parku

  Hyacinty na naší zahradě

  Zlatý déšť na naší zahradě

  Narcisky za plotem

  Pěstování rostlin pro úrodu

  Na jaře také sejeme semínka do záhonů, či vysazujeme do skleníků. My jsme tento rok sázeli nové jahody a borůvky. Také jsme do záhonu do hlíny zaseli semínka ředkvičky, mrkve, hrachu, cibulky a pórku. Již několik let máme na zahradě menší stromky jablek a meruňku a broskvoň. Pokud se bojíte, že vám stromky zmrznou, stačí na ně přivázat plachtu, kterou koupíte v zahradnictví, jako jsme to dělali my. A zase pár fotek z naší zahrady.

  Nově zasazené jahody u nás na zahradě

  Náš záhon

  Keře na jaře

  Mimo stromů kvetou i některé keře. Většinou mívají, bílé, žluté, růžové, nebo červené zbarvení.

  Rozkvetlý keř na zahradě

  Zvířata na jaře

  Jaro je známo tím, že se na jaře rodí mláďata. Také je ale zapotřebí se starat o ostatní zvířata, kterým můžeme pomoct, například zavěsit na strom lojovou kouli, kterou rádi zobou ptáci.

  Lojová koule na stromě pro ptáky

  Náš kocour Ket na trampolíně - nechce, abych ho fotil

  Děkuji vám za přečtení mého jarního článku, doufám, že se vám líbil a že se vám líbily i obrázky, které jsem všechny sám vyfotil, a pochlubte se v diskuzi, co jste se dozvěděli nového, nebo co doma pěstujete... ;-)

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 28. května 2021 ve 14:30.
  Kubik111 v něm napsal:

  Děkuju vám všem... :-)@)->-
  Jsem rád, že se vám líbí mé obrázky z článku. :-3>X<-

  Příspěvek z 27. května 2021 v 18:46.
  sophIe2008 v něm napsala:

  Jasných 5 ok 🐾

  Příspěvek z 27. května 2021 v 17:18.
  Anež v něm napsala:

  Hezký článek, zajímavý a hezké fotky, 5 tlapek