Velikonoce patří k jaru stejně jako Vánoce k zimě. Na Velikonoce si lidé vymysleli spoustu tradic. Velikonoční týden začíná Škaredou středou, potom následuje Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Velikonoční neděle a Velikonoční pondělí.
Na Velikonoční pondělí chodí kluci s pomlázkami většinou z vrbového proutí. Chodí od domu k domu a podle Velikonoční koledy dostávají barevné pentličky.
- červená pentle znamená lásku
- světle zelená naznačuje sympatii
- tmavě zelená symbolizuje oblíbenost
- modrá a fialová jsou naděje
- žlutá znamená odmítnutí
- hnědá a černá jsou zatím bez významu. Totéž platí i u vajíček.
Zdobení vajíček je také jedna z Velikonočních tradic. Většinou je zdobí dívky a dávají je chlapcům za koledu. Jak jsem psal u pomlázky, platí totéž co u vajíček. Každá barva znamená něco jiného.
Beránek se peče na Velikonoce běžně. Je to symbol zobrazující mladé zvíře. Na jaře se líhnou mláďata (kuřátka, zajíček, beránek...).
Recept:
Co potřebujeme:
- 3 ks vajec
- 1 hrnek rostlinného oleje
- 1 hrnek mléka
- (moučkový cukr na posypání)
- 1 balíček vanilkového cukru
- (rozinky nebo lentilky na ozdobu)
- 2 hrnky polohrubé mouky
- 1 balíček prášku do pečiva
- citronová kůra
- 1 hrnek cukr krupice
- forma na beránka
Postup: Nasypeme všechny suché ingredience do mísy. Potom přidáme vajíčka, olej a citronovou kůru a vše pečlivě promícháme. Mícháme tak dlouho, dokud nezmizí všechny hrudky. Potom už jen vymažme formu beránka olejem nebo máslem. A nalejeme těsto do formy. (Těsto má být tekuté). Pečeme asi 45 minut a déle. Upečení beránka otestujeme tak. že do něj píchneme párátkem. Pokud bude beránek uvnitř tekutý, tak ho necháme péct déle.
Potom už beránka jen ozdobíme např. rozinkami a posypeme moučkovým cukrem.
Beránka můžeme ozdobit třeba stužkou kolem krku.