Alíkovina

Jaro - Velikonoce

vydáno  •  Velikonoce

Jaro je moje nejoblíbenější roční období. Mám ho rád nejen kvůli chození na koledu, ale i pro zvyky a tradice.

Jaro - Velikonoce, © tomato

Velikonoce jsou krásným svátkem, při kterém se slaví vzkříšení Ježíše Krista. Slaví se taky mnoho zvyků, které nejsou v každém kraji nebo zemi. Proto vám tady vypíšu pár tradic a zvyků, které se u nás slaví.

1. Šlehání dívek tatarem
Některé dívky tento zvyk přímo nesnášejí. Já se jim nedivím, protože já jsem jednou maminku šlehl tak, že se na mě rozzlobila.
Teď vám vysvětlím, k čemu to všechno je. Kluci si před Velikonočním pondělím upletou z vrbového proutí tatary. Těmto nástrojům se může říkat různě. Třeba žíla, sekačka, pomlázka, šlehačka, bičovačka atd. Když se dívky šlehají, kluci při tom říkají básničku: Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný. Nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný. Kluci ráno vyjdou a šlehají dívky pro zdraví. Dostávají za to malovaná vejce, která předem namalují děvčata.

2. Pálení Mařeny
Tenhle zvyk se hlavně dělá kolem Ostravska. Mařena se pálí, aby se zahnala zima. Je i verze, kdy se Mařena hází do potoka nebo do řeky.

3. Malování vajec
Tenhle zvyk dělají pouze děvčata. Vejce se malují, protože jsou znakem života. Jdou obarvit i tak, že se dají do hrnce společně s cibulí.

Jaro je velice krásný svátek. Doufám, že po tomhle článku je budete mít ještě raději.

Autor: (10 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (6)

Příspěvek z 24. dubna 2019 v 10:12.
KajaGay v něm napsal:

Moc pěkný velmi líbit me ]:-)

Příspěvek z 20. dubna 2019 v 18:22.
tomato v něm napsal:

Děkuji@)->-

Příspěvek z 20. dubna 2019 v 17:55.
kajca v něm napsala:

Pěkný článek$>