Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Je klasická hudba nudná?

  vydáno  •  Hudba

  Přijde mi, že klasické hudbě pomalu a jistě odzvoňuje. Kdykoliv jdu na koncert, v publiku je v moři stříbrných hlav téměř nemožné najít alespoň několik mladých lidí. Kromě konzervatoristů a výjimečných nadšenců již ve vážné hudbě nenachází mladí zalíbení. Proč ale vlastně?

  Varhany, © A-G-N-E-S18

  Kdykoliv se před mladými lidmi řekne „vážná hudba“, představí si smutné černé fraky, zasmušilou náladu v koncertní síni a nekonečnou nudu. To je velká chyba! Vážná hudba totiž nemusí být ani trochu vážná. Hudební skladatelé nebyli a nejsou pouze seriózní páni, kteří se neumí zasmát. Často vznikají vtipná a velmi originální díla.

  Věděli jste třeba, že existuje krásný a veselý koncert pro psací stroj a orchestr?

  Nebo symfonie pro sto metronomů? (To je velice užitečný přístroj na určování tempa.)

  Nebo dokonce skladba „4:33“, která je nápaditá v tom, že je to pouze... ticho? Hudebníci se ovšem chovají, jako kdyby hráli skutečný koncert.

  Toto je podle mě důkaz, že i v orchestru může být veliká legrace.

  Samozřejmě pak existují závažná díla, dokonce přes hodinu dlouhá, která běžného posluchače ničím nezaujmou. U vážné hudby je velmi důležité zjistit si, za jakých událostí daná skladba vznikala, kdy ji skladatel psal, co u psaní cítil a zažíval. O jakých tématech, historických událostech, nebo osobách chtěl vyprávět. Co se mu dělo v životě. Když pak člověk tohle všechno ví a na hudbu se soustředí, najde v ní spoustu míst, která jako by poznával. Opravdu dobrý skladatel totiž umí do svého díla promítnout přesně ty představy, které se mu rodí v hlavě, a tím je také předá publiku. Skvělá ukázka této metody je například skladba Vodník od Antonína Dvořáka. Ten ji napsal podle básně Karla Jaromíra Erbena. Když si ji člověk čte a zároveň u toho poslouchá, je to jako by hudba dokonale podkreslovala děj.

  czechtongue.cz/karel-jaromir-erben-vodnik/

  Skladba také může začínat zvolna a pomalu, což spoustu posluchačů odradí. Zkuste si ale posunout skladbu o pár minut dál a třeba budete překvapeni, jaká změna se za pár chvilek udála. Příkladem může být třeba tento klavírní koncert Sergeje Rachmaninova. Stačí si poslechnout začátek (kolem času 0:50). No není to nádhera?

  Na závěr chci dodat: Zkuste dát klasické hudbě šanci. Zjistíte, že se před vámi rozprostře úplně nový svět, že se každých pár minut dojmete a u každé pomalé druhé věty se vám budou do očí tlačit slzy. Doufám, že se do ní zamilujete tak jako já a společně se nám podaří ji zachránit a zařídit, aby měla dostatek mladých příznivců.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 6. dubna v 10:41.
  Charlottka v něm napsala:

  Hezký článek. Klasická hudba rozhodně nudná není. Dávám pět tlapekokokokokok

  Příspěvek z 22. března 2020 ve 21:13.
  darkness v něm napsal:

  Pět tlapek! Tvůj článek se mi moc líbí a nemám mu co vytknout :-) Klasickou hudbu mám moc ráda, navedla mě na ni spolužačka a já nelituji chvíle, kdy jsem ji začala poslouchat :-)

  Příspěvek z 13. prosince 2019 v 15:18.
  Kudrnata_brunetka v něm napsala:

  Já klasickou hudbu přímo miluju... vadí mi, že o ní má každý v mém věku předsudky, jako např. ,že je nudná apod.