Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Je lepší kniha nebo film?

  vydáno  •  Škola a poznání · Volný čas doma · Knihy · Čtenáři píší Alíkoviny
  Nedávno jsem si při pohledu na svou osmiletou sestřenici uvědomila, jak málo dětí čte knihy. Dali jsme jí od Ježíška pod stromeček knížku. Ona se na ni znechuceně podívala a zahodila ji do kouta.

  (ilustrační snímek) - dítě, kniha, radost, © Alík

  Asi čím dál tím víc baví mladé lidi a děti filmy, počítačové hry, kino a jiné věci než knížky. Ráda se podívám na pěkný film, zajdu s bezva partičkou do kina, nebo si zahraji nějakou dobrou závodní hru. Opravdu na tom něco je, ale já dostala pod stromeček od Ježíška tři knihy a měla jsem z nich daleko větší radost než z MP4.

  Ne že bych z ní radost neměla, ba naopak - můžu si teď poslouchat hudbu, když mi nejede autobus nebo když na někoho čekám, ale kniha rozvíjí fantazii i slovní zásobu. U nás ve třídě má většina spolužáků problém číst nahlas. Nedokážou přečíst víc jak větu bez toho, aniž by se zakoktali. Je to veliká škoda. Mě knihy baví. Patřím k vášnivým čtenářům a doufám, že je nás takových hodně.

  Kniha je jedinečná, protože pokud se díváme na film, tak sledujeme představu někoho jiného, kdežto u knihy si můžeme vytvořit představu vlastní. Například za větou: "Stařec vyšel ze své chaloupky do lesa," si můžeme vymyslet, že stařeček vyšel do listnatého lesa plného milých zvířátek, nebo že vyšel ho lesa v horách... to už záleží jenom na naší fantazii.

  A tak pevně věřím, že jste vášniví čtenáři jako já a nedopadnete jako někteří moji spolužáci. Byla by to ostuda, kdyby vás požádala nějaká starší paní, abyste jí přečetli například nějaký složitější název, a vy byste se zakoktali.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Yxsko

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (51)

  Příspěvek z 16. srpna 2009 v 9:26.
  Hidetora v něm napsal:

  kniha nebo film?

  Filmy jsou sice dobré například žádna kniha o nich není a tak dále ale když si přečtete knihu a pak uvidíte fil podle tehle knížky zjístite že ve filmu toho strašně moc chybí a něco je dokonce jinak stačí kniha Eragon od christophera paoliniho a pak film Eragon který je s porovnání s knihou naprosto hrozný nvm jak jinak to říct takhle na mně působi i Harry Potter knihy jsou senzační a filmu něco chybí..... takže jednoznačně Knihy. i když na filmy se taky radkouknu a říkam si tohle mohli udělat líp nebo úplně jinak.

  Příspěvek z 25. května 2009 v 11:26.
  Terča10 v něm napsal:

  obojí

  Obojí je fajn,ale já víc čtu než bych se dívala na filmy.25

  Příspěvek z 16. února 2009 v 15:52.
  aniky v něm napsal:

  obě

  já knížky miluju ale mám ráda i filmy takže oboje na 1 místě16