Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Je potkan vhodný mazlíček?

  vydáno

  Nebojte, nebudu psát o těch potkanech, které někdy někde můžete vidět u popelnic. Domácí mazlíčci jsou ochočení potkani! Proč si vybrat jako mazlíčka potkana? A co je potřeba vědět před tím, než si potkana pořídíme domů?

  Potkani , © Kajda_majda

  Chlupatý hlodavec s dlouhým ocáskem. Ten je většinou příčinou, proč potkana lidé jako mazlíčka nechtějí. Ale víte o tom, že se dá ochočit podobně jako pejsek? Bude za vámi běhat, spát vám v kapuce mikči, když budete s kamarády venku, ... A hlavně, není to zvíře, které bláznivě vše kouše, jako to dělá třeba křeček.

  Asi první a nejdůležitější věc, kterou musíte vědět, je, že potkan není rád sám. Aby měl společnost i v době, kdy nikdo z lidí není doma, pak je ideální mít doma minimálně 2 potkany stejného pohlaví, kdybychom si pořídili páreček, pak velice brzy najdete hromadu mláďat.

  Potkan je velice akční zvířátko a potřebuje pozornost a zábavu! Proto můžete potkánkům vyrobit prolézačky z rourek od papírových utěrek nebo od toaletních papírů. To nic nestojí a nemusí se prolézačky čistit, prostě se při čištění akvárka nebo klece papírové zbytky vyhodí a do potkaní ubikace dáme nové papírové prolézačky. Ale určitě uděláte radost i běhačkou koupenou ve zverimexu. ;-)

  Potkani jsou velice inteligentní a lze je naučit spoustu triků a povelů. Doporučuji k učení využívat pamlsky a klikr (taková věcička, která po stisknutí udělá „klik“). Ale určitě si každý najde svoji vhodnou strategii, jak potkana něčemu naučit.

  Jak používat klikr je v následujícím videu, jen tam trénují králíčka:

  A kde potkani bydlí? Ideální je mít pro ně klec. Snažte se pořídit co nejvyšší klec, aby mohli šplhat. O prolézačkách jsem se již zmiňovala, určitě je potřebují, nechceme, aby se potkani nudili, byli by pak nešťastní. Vybavení pořizujte omyvatelné, dřevěné tak dobře umýt nejde a po nějaké době bude nasáklé močí a začne zapáchat.

  Další důležitá věc je podestýlka – nesmí být prašná! Takže je dobré se vyvarovat pilinám, to už snad radši hobliny. Ale ani ty ideálně nepoužívejte, za mě doporučuji stelivo, to může být vhodné i pro alergiky a astmatiky a působí dobře na srst a kůži potkanů. Pochopitelně těmi alergiky a astmatiky myslím nás, lidi. Piliny i hobliny dráždí ke kašli.
  Potkanům nedávejte seno. Seno k životu nepotřebují a je pro ně zbytečné.

  A co strava? Pro potkany je důležitá kvalitní strava, buď v podobě granulí nebo různé krmné směsi. Vždy je důležité koukat se na složení! Já osobně preferuji granule, u směsí je riziko že si potkani vyberou pouze věci, které jim chutnají, a další důležité složky nesnědí.

  Potkany lze rychle ochočit, stačí si jen najít čas a věnovat se jim. Přeji hodně zábavy s těmito krásnými mazlíčky.

  Poznámka redakce

  Článek byl velice krátký. Neobsahoval žádné video a rady byly takové nevysvětlené. Zásahem redakce má článek více než dvojnásobek znaků. Snad se tu o potkanech dozvíte vše, co potřebujete. Že máte další rady k chovu? Neváhejte a napište je do diskuze pod článkem!

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 15. srpna ve 23:03.
  Colossus v něm napsal:

  Dobrá práce redakce, špatná práce autorky. Dávám 3 tlapy

  Příspěvek z 15. srpna v 19:00.
  Anež v něm napsala:

  Hezký článek, potkana bych chtěla, a toto mi pomohlo, abych o nich něco věděla

  Příspěvek z 15. srpna ve 13:21.
  Pampeliška181 v něm napsala:

  Pěkný článek. ;-) Téměř každé zvířátko si zaslouží šanci. ok