Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Je přátelství přežitek?

  vydáno  •  Rodina · Kamarádství
  Slavný římský řečník a politik Marcus Tullius Cicero se narodil 106 let před naším letopočtem. Ale už tehdy napsal, že přátelství činí naše štěstí zářivějším, zvyšuje jeho třpyt, naše neštěstí pak činí snesitelnějším, poněvadž je sdílí spolu s námi... A právě proto bychom měli, každý z nás, mít opravdového přítele. Ne přes ikonku na webu, ne přes číselné spojení v ICQ a už vůbec ne někoho v anonymní diskusi.

  Voskovkami děti s oblibou čmárají po nábytku a po podlaze, naštěstí je z hladkých ploch dostanete poměrně snadno , © Alík

  Myslím opravdového přítele, který prodebatí společné noci, který postaví v létě stan na zahradě, který pohladí a utře slzu, který obejme a pevně stiskne dlaň, který zvedá, když padáme a který prostě JE.

  Můj táta neměl kolo, ale s klukama kutáleli starou pneumatiku od auta (mimochodem, to si někdy zkuste, je to docela prima zábava). Já zase projezdím na kole s kamarády každé prázdniny i každé volné víkendy. Někdo by řekl "nuda" a jen sedí u černé klávesnice a ťuká si pozdravy, píše zprávy, hraje další levly. Ale co bude dělat pak, až mu jednou ustřihnout všechny šňůry? Až přijde smutno, až zkrátka nastane stísněný pocit, že někoho potřebuje?!?

  Naše srdce vyžaduje skutečného přítele. Hmatatelnou osobu, která křičí radostí, když dáme gól. Upocení stojíme na hřišti a slyšíme, jak nám fandí z plných plic. Mezi davem lidí na tribuně vidíme přítele, který si udělal čas na náš zápas. Mohl sedět doma u televize, vymluvit se na nemoc, napsat, že mu ujel bus. Nic takového se nestalo. Lhát se nemá a mezi přáteli už vůbec ne.

  Mým životem prošlo hodně kamarádů. Rozhlédli se a někdy nezůstali, ale šli dál. Umím býti totiž hodně protivná, urážející, hubatá a zlá. Vím, že se to nemá, ale já to prostě přeženu a pak není cesty zpět. Ti opravdoví přátelé to vědí. Vědí, že za tou arogantní holkou, která vypadá na první pohled jako blbka, za tou se skrývá někdo úplně jiný. Mé chování je občas jen obrana proti světu, který mi zrovna moc nehraje do karet.

  Moji přátelé se navzájem moc neznají, mají různý věk, různá zaměstnání a různé názory na život. Všichni mě mají rádi. Koupí mi občas kytku pro radost, knížku o Africe, nebo jen blbůstku pro štěstí. Vydrží dlouhé hodiny poslouchat mé povídání. Přijímají hovor i pozdě v noci, protože nemůžu spát a potřebuji s někým mluvit. Společně se smějeme v tichém kině, chodíme bosatí ranní rosou, pouštíme do vzduchu barevné balonky. Moji přátelé jsou moje hvězdy, které svítí, když všechno ostatní už zhaslo.

  Neřeším, co kdo nosí za hadry. Nekážu nic o morálce a je mi fuk, čím si ozdobíte tělo. Ale pokud vám alespoň krapet mohu kecat do života, tak radím – najděte si přítele. Hýčkejte ho a nikdy, opravdu nikdy, nedopusťte, aby vaše přátelství pokazila malichernost. Můžete se pohádat, ale musíte se umět usmířit. Můžete být na stovky kilometrů vzdáleni, ale nic to neubírá na intenzitě potřeby znovu a znovu se vracet a setkávat a smát se a plakat a bláznit a užívat si :-)

  Vykašlete se na lepší herní úroveň, zapomeňte na plochou obrazovku TV a běžte za svými přáteli. Oni jsou vaše druhá rodina. Ta, kterou si v životě postupně vytváříme, hledáme a chráníme. Lidičky, bez kterých bychom nebyli usměvaví, spokojení, šťastní, úplní...

  O přátelství řekli:

  • Přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád. Elbert Hubbard
  • Přítel je člověk, který zná melodii tvého srdce, který ti ji předzpívá když ji zapomeneš. Albert Einstein
  • Přátelství násobí radost a dělí žal. Francis Bacon
  • Přátelství je jediným tmelem, který kdy bude držet svět pohromadě. Woodrow Wilson
  • Přátelství je to nejcennější, co člověk může získat. Jaroslav Foglar

  O přátelství zpívají:

  O přátelství poradí:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (30)

  Příspěvek z 26. května 2010 ve 23:20.
  CrazyAmylee v něm napsal:

  Já mám...

  Já mám šedou klávesnici..jsem z toho venku :D

  Příspěvek z 26. května 2010 ve 23:19.
  CrazyAmylee v něm napsal:

  Reakce na nikolajda1:

  Přátelství už taky moc nepodporuji..ale to co říkáš mi přijde možna až moc...jak to říct..falešný. Podle me proste kecáš...

  Příspěvek z 14. března 2010 v 17:44.
  Kvakvanka v něm napsal:

  Reakce na nikolajda1:

  co to meleš!! kámoši jsou to nejlepší co tě může potkat!!!