Alíkovina

Je pravda, že má hlemýžď modrou barvu krve?

vydáno  •  Příroda
Pro někoho bude možná překvapením již to, že hlemýžď má krev, ačkoliv správně se nazývá krvemíza. Krev totiž nemá hlemýžď oddělenou od mízy. Její barva se u různých druhů plžů liší. Překvapivě je ale u většiny plžů modrá až modrofialová.

© Radkaa

Je pravda, že hlemýžď má modrou barvu krve?
Otázku pro přírodovědce zaslala Marie Dědková.

Odpověď přírodovědců:

Ano, je to pravda. Hlemýžď má, stejně jako většina ostatních plžů, modře nebo modrofialově zbarvenou „krev“.

Pro pedagogy

Praktické cvičení pro studenty od 1. ročníku gymnázia najdete v katalogu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Správně se jí říká krvomíza (hemolymfa), protože plži a další měkkýši mají otevřenou cévní soustavu a krev tedy není oddělena od mízy. Modré zbarvení je způsobeno krevním barvivem hemocyaninem, který má v sobě vázaný atom mědi. Hemocyanin na sebe váže rozpuštěný kyslík, v oxidovaném (okysličeném) stavu je modrý, v redukovaném (neokysličeném) stavu je bezbarvý. Někteří vodní plži (například okružáci), stejně jako my lidé, obsahují krevní barvivo hemoglobin s navázaným atomem železa a jejich krvomíza je tedy červená.

Někteří vodní plži mají narozdíl od hlemýždě obecného krev červenou, stejně jako člověk.

Dotaz a odpověď pro vás připravili kamarádi z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Autorem odpovědi je RNDr. Jan Mourek, Ph.D., Katedra biologie a environmetálních studií.

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (4)

Příspěvek z 30. listopadu 2014 v 18:11.
Iris789 v něm napsala:

Reakce na esina80:

tohle sem vůbec nepatři1111

Příspěvek z 22. listopadu 2014 v 7:49.
tapetak1 v něm napsal:

hlemýžď

určitě učili jsme se to v přírodovědě25

Příspěvek z 19. listopadu 2014 ve 21:23.
ČIČINA12 v něm napsala:

Tak ne asi3