Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jediné klíště totálně zkazilo prázdniny

  vydáno  •  Volný čas venku · Zdraví
  "Hlavně pozor na klíšťata!" Určitě i vás takhle či podobně na klíšťata někdo upozorňuje. Mávnete nad tím rukou a řeknete si: "Co by mi takový malý brouček, jako je klíště, mohl udělat?" Já to tak dělala chvíle, než klíště nakazilo moji sestru.

  Takhle nějak klíště číhá na stéble trávy, klidně i ve výšce přes metr nad zemí., © Profimedia.cz

  Byla jsem s ní venku, jako každý jiný prázdninový den. Když jsme přišly domů, nikdo si nevšiml mazaného klíštěte, které se do sestry s chutí zakouslo. Nevšimli jsme si ho ani do 24 hodin.

  Sestra začala mít horečky, hrozně ji bolela hlava a nemohla s ní skoro vůbec pohnout. Mamku tehdy napadlo, že by mohla mít zánět mozkových blan. A taky že jo.

  Mamka zavolala doktorce a ta sestru poslala do nemocnice. Teprve tam jsme se dozvěděli, že měla klíště. Sestra byla 14 dní v nemocnici a když se vrátila domů, tak dalších 14 dní nesměla na slunko a mohla jenom doma ležet.

  Aby toho nebylo málo, tři měsíce nemůže běhat, cvičit... prostě má totálně zkažené prázdniny. Naštěstí ta nemoc zatím nemá žádné následky, ale co kdyby?

  Pár tipů jak se před klíšťaty chránit: Vždy, když jdete do lesa nebo ven, nastříkejte se repelentem. Ochrání vás nejen před klíšťaty, ale také před jiným hmyzem. Každé ráno snězte tabletku B-Komplex.

  Pozor: Klíšťata přenášejí také boreliózu. Borelióza je nemoc, při které se na kůži v místě kousnutí klíštětem objeví červený flek s bílým středem. V pokročilém stádiu bolí svaly a klouby. Berou se antibiotika.

  speciál klíšťata

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (38)

  Příspěvek z 8. února 2020 v 9:09.
  verbum v něm napsal:

  No bohužel vím co borelioza je... měl jsem to několikrát a následky... no je to hodně nepříjemné...

  Příspěvek z 6. února 2020 v 9:23.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  Klíště jsem zatím nikdy neměla a doufám, že ani mít nebudu.

  Příspěvek z 6. února 2020 v 7:23.
  majdula2000 v něm napsala:

  Já už docela hodněkrát. On mnohdy ani repelent není všemohoucí. Poslední dobou ale mívám v přírodě náramek proti klíšťatům, s tím jsem ho ještě neměla. Jinak boreliózu jsem neměla naštěstí nikdy.:-)