Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jezdectví, aneb má láska ke koním

  vydáno  •  Sport
  Máš rád/a koně? Chtěl/a by jsi začít na nich jezdit? V článku ti řeknu to nejdůležitější o jezdectví.

  Každý se už alespoň jednou svezl na koni, nebo si ho alespoň pohladil. Já jsem se do koní zamilovala natolik, že jsem na nich začala jezdit. Začátky jsou vždy těžké, je to pro nás přece jenom něco nového. Možná si myslíte, že je to lehké a že se vlastně jen vozíme. To ale není pravda.

  O koně se musíme samozřejmě i starat, což je celkem namáhavá práce. Všem, kteří by chtěli začít na koni jezdit doporučuji, aby začali nejprve chodit do jezdeckého klubu, kde vás naučí nejen jezdit, ale i o koně pečovat. Na první ježdění si nemusíte kupovat jezdecké vybavení (jezdecké kalhoty, boty, bičík apod.), ale postačí vám nějaké elastické kalhoty, pevné boty (tenisky), přilba na kolo a doporučuje se triko s dlouhým rukávem (to proto, kdyby jste spadli, tak aby jste si tolik neodřeli paže).

  Na prvním ježdění samozřejmě nebudete ještě jezdit sami, ale budete na lonži (to je takové dlouhé vodítko na koně) a po celu dobu u vás bude trenér, nebo trenérka. Nejprve vám trenér/ka řekne, jak na koně správně nasedat, jak se u koně chovat. Potom si už na něj nasednete. Trenér/ka vám poté řekne, jak na koni sedět, jak mít správně nohy ve třmenech a potom už začnou první cviky. Většinou se začíná jednoduchým cvikem, kdy se otáčíte doleva a doprava, ale u toho se ještě držíte sedla. Pak se držíte jen jednou rukou a zase se otáčíte. No a potom se už nedržíte vůbec a znovu se otáčíte. Nemáte se ale vůbec čeho bát. Obvykle poprvé budete jezdit na poníkovy a se vším se bude začínat pomalu. Trenér/ka vám určitě vyjde vstříc a můžete popřípadě říct, že se bojíte, nebo že ještě nejste připraveni na nějaký těžší cvik. Po pár hodinách s trenérem už budete umět základy a možná už budete jezdit bez lonže.

  Jestli vás bude ježdění bavit, můžete si pořídit nějaké to jezdecké oblečení a také se doporučuje bezpečnostní vesta, kterou byste měli určitě nosit kvůli bezpečnosti. Až budete umět sami ovládat koně v kroku, začnete se učit klus. To je chod koně, při kterém se musí i vysedávat, to znamená, že vás pohyb koně donutí si na jednu dobu jakoby stoupnout do třmenů a je to rychlejší. Je to pak trochu těžší se dokázat soustředit na více věcí. Na to abyste dobře seděli, abyste měli dobře nohy ve třmenech a ještě k tomu musíte ovládat koně. Samozřejmě se potom budete učit ještě cval, což je ještě těžší, ale když se to naučíte, je to veliká zábava.

  I já někdy dělám chyby, jako každý člověk, ale chybami se člověk učí a určitě se nenechte odradit tím, že vám to třeba někdy nepůjde. Ve stájích se ale jen nejezdí. Také se musíte starat o koně. Musíte ho pravidelně krmit senem a kydat hnůj z jeho boxu (boxy jsou druh ustájení. Jsou pohodlná vystlaná stání, kde jsou koně od sebe odděleni, ale vidí na sebe). Musíte ho také čistit (hřebelcovat) a někteří koně dostávají ještě k jídlu doplňkové granule, oves nebo ječmen. Nestaráte se jen o koně, ale také o čistotu stájí. Musí se zametat, vymetat pavučiny, a mnoho dalších prací, které občas můžou být i namáhavé, ale práce ke koním patří. Samozřejmě, že to chce nějaký čas, než budete třeba jezdit na závody, tak nezoufejte. Přece jenom je lepší se učit lépe a déle, než aby se vám pak na závodech něco přihodilo.

  Doufám, že si někdo jezdectví jako svou zálibu vybere. Mohu vám slíbit, že vás to nikdy nepřestane bavit.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 1. října 2017 v 18:43.
  elinkahorse13 v něm napsala:

  jo začátky na lni jsou těžký... ale když je láska ke koním člověk se jen tak nevzdá.... vím to , protože mám vlastní ho $>$>$>koně

  Příspěvek z 28. května 2017 v 19:16.
  dennisvet v něm napsala:

  konejsoumujzivot: škola že je k ničemu? Ale, to nepovídej! Je důležitá, díky ní se toho spoustu naučíš a připravíš se tak do budoucnosti na život - a navíc tam můžeš i potkat spoustu přátel. Zkus brát koně jako hobby, zkus se o ně zajímat a vymyslet rozumné důvody, proč by ti to rodiče měli dovolit a to jim pak řekni - ale určitě ne to, že máš moc ráda koně a že je škola k ničemu ;)).

  Příspěvek z 28. května 2017 v 19:10.
  konejsoumujzivot v něm napsala:

  Mám takovou lásku ke koním že to není normální ale rodiče mi nechcou koupit koně a ani mě přihlásit do klubu že prý se nebudu mít čas se učit ale k čemu je škola k ničemu tak proč tam chodit zabírá vám prostě jenom čas!!!!!!!!
  tomuto článku dávam R^R^R^R^