Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jezdectví – několik rad

  vydáno  •  Zvířata

  Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. V televizi to vypadá jednoduše. Ale co vše je třeba umět a vědět, než si na koníka sednete a rozcváláte jej?

  Hafling, © Mari1

  Důvody, proč začít jezdit na koni

  Jizda na koni výrazně zlepšuje tělesnou zdatnost jezdce. Ač to tak nevypadá, tak se jedná o fyzicky velmi náročný sport. Posilujete svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Ježděním na kole ani jiným sportem tyto svaly neposílíte. Díky koni získáte nový pohled na svět – z koňského hřbetu. Zkuste si představit, jaký je to pocit cválat v létě na koni po rozkvetlé louce…

  Pokud chcete zhubnout, s koněm to jde opravdu jednoduše. Samozřejmě to ale nemůže být jediný důvod, proč začít jezdit. A když hubnout, tak musíte jezdit na koni pravidelně, ne jen jednou za měsíc. 8-D Také je ale potřeba mít na mysli, že kůň není nákladní vozidlo a 150 kg vážícího jezdce běžně opravdu neuveze. S koněm budete také daleko víc na čerstvém vzduchu. Každý kůň má svou osobnost. Prací s různými koňmi se naučíte trpělivosti.

  Kůň je vaše škola života. Zlepšuje vytrvalost a učí vás zodpovědnosti za druhého. Ono to není jen o tom přijít k osedlanému koni, nasednout a jet. O koně je potřeba se postarat před jízdou i po jízdě. Koně potřebují pravidelnou každodenní péči několikrát během dne. I vy jíte minimálně 3x: snídáte, obědváte a večeříte. Jakmile si vyberete toho správného koně, stanete se kamarády na celý život. Je mnoho koňských plemen s různou povahou. Pokud vás kromě ježdění baví i práce kolem koní, můžete se jí časem i živit. Možností je spousta, například stájník, trenér, hipoterapeut či koňský fyzioterapeut.

  Jak už tu padlo, kůň vás učí trpělivosti. Někdy má své dny, kdy nechce fungovat tak, jak byste si představovali. Časem se naučíte odpouštět mu drobné „prohřešky“ a budete tolerantnější. Ježdění na koni prospívá i sebevědomí. Neustále se zlepšujete, učíte se nové věci a víc a víc si věříte. Překonáváte sami sebe každý den. U koní si můžete snadno najít podobně naladěné přátele a můžete potom jezdit na společné vyjížďky i vandry. Koňáci spolu drží.

  Můžete si vybrat z různých jezdeckých stylů. Každý styl má jiná typická plemena, vybavení pro koně a sportovní disciplíny, kterým se časem můžete věnovat. Westernové ježdění je jiné než parkur, dostihy apod. Pokud jste soutěživí, můžete se účastnit i závodů. Jezdectví podporuje zdravou soutěživost i mezi hobby (neprofesionálními) jezdci.

  Ježdění na koni je výborná terapie na různé zdravotní i psychické problémy (například vadné držení těla). Hipoterapie je zavedenou praxí a pomáhá dětem s různými zdravotními problémy. Kůň vás naučí rychlému rozhodování v krizových situacích, do kterých se můžete dostat (svojí či jeho vinou) na vyjížďce i na jízdárně.

  Vybavení v začátcích

  Každý koňák už ví, jaké potřebuje vybavení – jaké si pořídí boty, oděv, ochranné pomůcky. To ovšem není něco, co si koupíte, když vlastně zatím nevíte, zda se koním budete věnovat. Máte s rodiči na dovolené domluvenou procházku na koni. Bude potřeba mít nějaké pevnější boty, ale snesou se i tenisky. Ovšem kecky ideální nejsou a otevřená obuv či pantofle, tak v tom si na koně určitě nezkoušejte sedat. Kraťasy a plavky také nejsou vhodné. Až budete s koňmi pracovat dlouho a půjdete je třeba plavit do nedalekého klidného potoka, tak tam je tento oděv vhodný. Ale na první vyjížďku si vezměte dlouhé kalhoty (ideálně třeba džíny či legíny). Počítejte s tím, že se můžete ušpinit a oblečení si svojí nešikovností můžete i potrhat.

  Kroužek u koní

  Většinou se děti ke koním dostávají někde na vesnici nebo na okraji měst, kde jsou stáje a pořádají tam v průběhu školního roku kroužky. Tam se dozvíte, jaké vybavení si pořídit, naučíte se o koně starat před jízdou i po jízdě a celkově v průběhu celého dne. Když zvládnete vyklízení koňského stání, hřebelcování koně a čištění jeho kopyt a zjistíte, že vás to neobtěžuje, pak se můžete skutečně začít koním věnovat. Ti šťastnější od rodičů získají vlastního koně a o něj se potom ve vlastní nebo v pronajaté stáji starají. Ostatní se ve stájích domluví a pracují tam jako pomocná síla, kdy vyklízí stání i jiných koní, za odměnu se potom na některých koních mohou svézt. Časem se třeba rozhodnete jít na školu, kde vás naučí péče o hospodářská zvířata a třeba se z vás stane druhý slavný žokej Váňa.

  Poznámka redakce

  Seznam několika bodů redakce upravila do souvislého textu a doplnila článek o informace ze zkušeností jednoho člena redakce. Článek byl tak výrazně prodloužen. Snad se vám líbí!

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 12. září v 8:21, upravený po 2 minutách.
  koník2010 v něm napsala:

  Jezdím na koních skoro 4 roky. A poslední dobou poslouchám od holek ve třídě že jezdectví není sport a že nic nedokážu atd.:-| Jsem totiž jediná ze třídy co jezdí na koních. Je pro mě težký si najít kamarádku, protože věčina mě sklame atd. Takže se mi vysmívají že nemam bff. Ráda bych si našla nějakou kamarádku která aspoň něco ví o koních a můžu jí věřit. Kdo by se chtěl kamarádit tak můžete napsat:-)$>. Jinak článek super.

  Příspěvek z 2. září v 9:56.
  Rapo v něm napsala:

  Koně jsou můj život, ale nemůžu na nich jezdit. Je ti už 12 let co jsem měla naposledy :-(
  Vlastně o výletě do krkonoš jsem se projela na koni. Pár týdnů zpátky. A kraťasy a sandály jsem měla :-D
  Můžu se zeptat proč takové oblečení není vhodné?

  Příspěvek z 29. srpna v 11:24.
  Anež v něm napsala:

  Hezký článek, 5 tlapek, na koni bych chtěla začít jezdit>X<- koně miluju$>