Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jezdit na koni není pro legraci!

  vydáno  •  Sport
  Asi každá holka a možná i někteří kluci si alespoň jednou za život řekli, že by chtěli jezdit na koni. Ale víte vy vůbec, že to není tak lehké, jak se zdá? Spousta lidí si také myslí, že jezdectví není sport a že kůň dělá všechno sám. Avšak opak je pravdou.

  David Svoboda, moderní pětiboj - David Svoboda těsně před startem parkúru na SP moderních pětibojařů v Káhiře. , © Vítězslav Bureš

  Když se podíváte v televizi na koňské závody (dostih, parkur, drezúra atd.) vypadá to ohromě lehce. Zdá se nám, že kůň dělá všechno sám a člověk, který na něm sedí to má spíše k odpočinku. Ale zdání nás jako vždy zklame. 

  Pokyny, které ten člověk koni dává, jsou sotva viditelné a proto si jich na první pohled nevšimnete. Možná si o mně budete myslet, že jsem blázen, když vám řeknu, že po první hodině jízdy na koni mě ještě týden bolely nohy. Ale je to pravda. A nebolely mě jen nohy, ale i ruce a záda. A kromě toho, že naučit se na koni jezdit je hodně těžké, je to taky hodně nebezpečné. Viděli jste už někdy v televizi nebo naživo náš český dostih Velkou Pardubickou? Že ne? Ani vás moc nelituji. 

  Velká Pardubická je totiž nejtěžší dostih v Evropě a to díky nejtěžší překážce. Je to tzv. Taxisův příkop. Aby kůň překážku zvládl, musí nejprve přeskočit 150cm vysoký a 180cm široký živý plot, za kterým je 260cm hluboký příkop. Překážka je celkem 150-160cm vysoká a 580cm široká. Zemřelo na ní už spousty jezdců i koní. Smáli jste se už někdy člověku, který spadl z koně? Pokud ano, tak byste se měli tedy pěkně stydět! Ten člověk si mohl klidně zlomit ruku nebo nohu. V těch horších případech by mohl člověk také zemřít. 

  Jezdectví je navíc celé založené na DŮVĚŘE. Jezdec musí koni důvěřovat i přes to, že kůň je nepředvídatelné zvíře a jediným špatným krokem by mohlo jezdce zabít. Musí s koněm zvládnout komunikovat, i když nemluví stejnou řečí. Musí s ním pracovat, i když je kůň nejméně dvakrát větší a padesátkrát silnější. Jezdec může z jediné malé chybičky zemřít. Kůň se špatně odrazí při skoku, jezdec spadne a může si o překážku zlomit páteř. Ne, jezdectví opravdu není lehké. 

  A teď vám možná vrtá hlavou, proč lidé na koních vlastně jezdí, i když je to tak těžké a nebezpečné. Já vám řeknu proč. Protože mají koně a tento sport rádi natolik, že jsou ochotní to riskovat. Člověk je svobodný tvor, který si může dělat vlastně, co chce (pokud to neporušuje zákony) a rozhodovat se sám za sebe. Někdo ti říká, ať nejezdíš? Proč? Je to přeci tvůj život. Né jeho.

  Autorka: (11 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Morrisek44 v něm napsala:

  Hmm

  Pravda, akorát nesnáším ty holčičky co jezdí jen na jízdárně a myslí si, že umí vše!
  Moji rodiče vlastní stáj… na koni jezdím od malička, jezdím ve volné přírodě, někdy na jízdárně… Prostě nesnáším ty holčičky co jednou jeli na koni a už maji status na fb: Miluju koně a bla bala bla bla 23
  Jinak dobře napsané 104

  Leola v něm napsala:

  Jojo

  Máš pravdu. Taky mi všichni nejdřív říkali, že se jenom flákám a moji rodiče vyhazují peníze. Většinou mi jenom záviděli, už jezdím čtvrtým rokem :) bezva článek.

  Příspěvek z 27. července 2015 v 7:40.
  kolal v něm napsala:

  pravda

  Já na koni jezdím rok a začátky byli hodně těžké.Museli jsem se naučit správný sed, pobídky, zastavit. Je to jeden z nejkrásnějších sportů😍1010