Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Ježíšek nebo Santa?

  vydáno  •  Vánoce · Česká republika
  Chtěla bych se vám svěřit s tím, že mě trápí, jak si dnešní děti pletou Ježíška se Santou. Nechci přímo říci, že je Santa špatný. Když ho mají Američané nebo Angličané, ať si ho mají. Ale pokud vím, naše české děti by měly spíš věřit na Ježíška. Ale přesto...

  Nejkrásnější Vánoce 2009, © Eliška Hujová, 11 let

  Přiznejte si sami, že když se třeba podíváte na výtvarnou soutěž, kde je zadané téma "Ježíšek", mnohokrát tam vidíte obrázek podobný našemu Mikuláši, tedy obrázek Santa Clause. Nebo se někdy podívejte na televizi - sami uvidíte, že i na českých programech se setkáte například s televizní reklamou, kde vystupuje Santa Claus.

  A nebo se zeptejte menších dětí ve škole nebo ve školce, jak vypadá Ježíšek. Jak vám většina odpoví? Červený kabátek, čepička na hlavě, pytel na zádech, jede na saních tažených soby. Nemám pravdu?

  Já osobně věřila vždy na českého tradičního Ježíška, kterého voláme prskavkami, který nosí stromeček k vám do pokoje, zvoní na zvonek a pomáhají mu maličcí andělé. A můj mladší bráška věří na totéž. Když někde vidí Santu Clause, myslí si, že je to Mikuláš, který také tradičně patří do Čech. Stejně je to i u mých sedmi sestřenic a bratrance. Každé Vánoce vyplňujeme obyčeji a tradicemi, těmi českými i těmi rodinnými.

  Tímhle vším nechci opravdu říct, že Santa Claus je špatný. Ale dle mého názoru (a věřím, že i podle spousty jiných lidí) opravdu není český.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (116)

  Příspěvek z 22. ledna 2011 v 18:01.
  emmulak v něm napsala:

  Reakce na IloveMORČATA:

  Příspěvek z 3. ledna 2011 v 15:31.
  LucinkaBila v něm napsala:

  Reakce na hannahmontanaa123:

  A Německý. ;-) xD

  Příspěvek z 3. ledna 2011 v 15:13.
  elzacz v něm napsala:

  podle mě

  podle   mě  by   měli  české  děti   věřit   na  ježíška  a  angličane  nebo   američané    na           santu