Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Ježíšek vs. Santa Claus

  vydáno  •  Povídky
  Už dlouho si kladu jednu otázku. Proč u nás v České republice slavíme Ježíška, ale všude kolem sebe cpeme Santa Clause? Vždyť maminky doma dětem říkají: ,,Ještě šestkrát se vyspinkáš a přijde Ježíšek". No jo, jenže už měsíc dopředu dávají na balkony šplhající Santa Clause, jakoby k nám měl přilézt oknem.

  Zamyslela jsem se sama, jak si představuji Ježíška, nebo jak jsem si ho v dětství představovala. Malý chlapík s vousy až na zem a pytlem dárků. Asi už taky na mě dolehly zvyky z Ameriky, že jsem si ho neuměla představit jinak.

  Zeptala jsem se brášky jak si představuje Ježíška. Odpověděl mi přesně takto: ,,No pán, co má červenej obleček, bílý vousy pytel plný dárku a přiletí v kočárech se sobíkem Niko!" No a je to jasný. Amerika. Proč my jsme národ, který se tak moc opičí? Proč v Rusku mají pořád Dědu Mráze a nepředstavují si ho jako Santa Clause? Vždyť je v tom ohromný rozdíl.

  Nám Ježíšek nosí dárky 24. prosince, po večeři zazvoní zvoneček a děti se seběhnou u stromečku. Ale v Americe? Santa Claus jim tam nosí dárky 24. prosince v noci a 25. prosince ráno si je jdou rozbalit. No není v tom velký rozdíl?

  Před pár dny k nám do města přijel kamion od Coca Coly se Santa Clausem. Mamky se jako utržený z řetězu hnaly jako včelí roj dopředu a děcka za sebou táhly jak praporek. Kdo o to víc stál? Ty děti nebo maminky? Klučík tam řval, že mu někdo šlápl na botu, ale to nevadí, vyřeší se to, až budeme vpředu v první řadě. Před kamionem stojí dva skřítkové a k tomu všemu hrají angloamerické koledy! To je snad vrchol.

  Prorvali jsme se davem a šli si sednout do kavárny naproti tomuto davu. Šílenost. Všude kolem nás, všude je Santa Claus. Mnozí z nás ani nevědí, proč vůbec ty Vánoce slavíme. Křesťanský svátek? Pro nevěřící to je tabu. Máme hezký den plný klidu a pohody.

  Zkuste si zadat do Google slovo Ježíšek. Už nám tam nevyjede nic jiného než Santa.

  Tak tady máte typického Ježíška, jak si ho dříve představovaly naše babičky a prababičky. Je v tom docela rozdíl, že? Malý kluk a naproti němu starý vousatý děda.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (16)

  Příspěvek z 31. prosince 2013 v 15:08.
  Matykule v něm napsala:

  Reakce na DanielkaKulhavá:

  Jojojo, ale národ Američanů NENÍ hroznej!!!Můžeme si za to sami, že se opičíme po Americe. A Santa není hnusnej, jen k nám prostě nepatří. V Americe a Anglii ..tam Santa patří a o tom to je, ale v Česku má být Ježíšek.

  Příspěvek z 31. prosince 2013 v 15:05.
  Matykule v něm napsala:

  Reakce na Mary_Skellington:

  Moje řeč...záleží na tom jak Vánoce chcete, takové je budete mít.

  Příspěvek z 29. prosince 2013 v 10:47.
  Mary_Skellington v něm napsala:

  ^^

  Tak to máš ale s Vánocema obecně a nejde pouze o "opičení po Americe". Svátky klidu? Obchody praskají ve švech a kolik maminek se rozčiluje, že nemá od každých deseti druhů cukroví padesát kousků. Ale co? Vánoce máš takové, jaké si je uděláš. Já si třeba dosud tvrdím, když se mně někdo zeptá, jak jsem si Ježíška představovala, že jako drobného, pár centimetrů vysokého klučinu v zeleném oblečení.

  A co se toho kamionu týče, na ten jsem se šla podívat i já, nakonec jsme to ale s kamarádkou vzdaly a raději jsme si zašly na pořádný čaj, jelikož mrznout v té frontě se mi zdál jako nadlidský výkon.

  Mimochodem, věděli jste, že Santa jakožto děda v červeném je dílem právě Coca Coly?