Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jízda na kole aneb jak jsem si rozbil ksicht

  vydáno  •  Zdraví

  V tomhle článku popíšu pár věcí, které se týkají kol a úrazů, není to nic příjemného, takže si připravte sáček na blití a jdeme na to.

  Já po bouračce, © tomato

  Na začátek vám tady napíšu příběh, kvůli kterém jsem napsal tento článek:
  Jsou prázdniny, je slunečný pátek, prostě nádhera. Za chvilku bude pět hodin a já si řekl, že bych se mohl jít projet na mém novém kole, které jsem dostal na narozeniny. Ptáčci zpívají, přede mnou právě proletí hejno holubů, co víc bych si mohl přát.

  Ale co to ... Něco v předním kole začalo vrzat! Pořád se sám sebe ptám, co to je, jestli nemám špatně přitaženou pneumatiku! Zastavím a začnu kontrolovat přední kolo. Nic. Asi mám špatně promazaný kotouč. Nasednu zpátky na kolo a jedu dál. A zase to otravné vrzání. Udělal jsem jakýsi pohyb pravou nohou a teď se to stalo! Nechtě jsem vstrčil pravé chodidlo do předního kola, celé kolo se zastavilo a já jsem přeletěl přes řídítka. Kdybych neměl přilbu, tak bych spadl do bezvědomí a posléze bych měl otřes mozku a rozbitou hlavu. Naštěstí to dopadlo, jak to můžete vidět na obrázku. Rozbitý ret, nateklé rty a odřená brada. A to už v tomhle týdnu podruhé! To je zase jiný příběh a nebylo to hrozné a bolavé jako teď.

  Když jsem konečně dojel nebo došel, tak mě taťka začal hned ošetřovat. První mi chladil studenou vodou pusu a potom mi ji taťka vyčistil a zalepil (na obrázku není náplast).
  A řeknu vám, bylo to velké „au au“. Abyste nebyli hloupí jako já, vypíšu tady pár tipů pro to, abyste předešli podobným úrazům, k jakému jsem přišel já.

  1. Zkontrolujte si své kolo od předního kola po zadní. Zkontrolujte si, jestli máte nafouklé pneumatiky, jestli máte v pořádku světla, jestli máte v pořádku brzdy, jestli máte přitažené všechny matičky a šroubky a jestli máte zvonek (ono se to tak nezdá, ale někdy se opravdu hodí).
  2. Určitě si vezměte přilbu!!! (ta mi asi už dvakrát zachránila život.)
  3. Určitě oznamte svým rodičům, nebo jiným zákonným zástupcům svůj odjezd a svůj návrat.
  4. V případě delší cesty si s sebou vezměte jídlo a pití, a jestli jste stejní smolaři jako já, určitě si vezměte s sebou lékárničku.
  5. Nejezděte do míst, kde to neznáte, kde víte, že hrozí jakékoliv nebezpečí či úraz.
  6. Když už jedete, věnujte se jen a jen řízení kola. Tím myslím, ať se třeba při jízdě nevěnujete mobilu, nebo jiným gestům.
  7. Snažte se dodržet limit času určeného pro návrat.

  To je všechno a přeji pěkný den.

  Autor: (11 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (27)

  Příspěvek z 7. května 2020 v 18:09.
  majdula2000 v něm napsala:

  Přímá řeč znázorňuje mluvu, takže v té může být vlastně cokoliv.;-)

  Příspěvek z 7. května 2020 v 18:06.
  Matisek v něm napsal:

  majdula2000: Jsem si jistý, že v některém slohu mi slovo „ksicht“ prošlo, sice to bylo v přímé řeči, ale prošlo! :-D

  Příspěvek z 7. května 2020 v 16:45, upravený po 83 minutách.
  majdula2000 v něm napsala:

  Co vám na tom přijde nevhodného? Sprosté to není, spíš jsou to prostě slova, která se sice v psaných textech tolik neobjevují, ale nevím, jak vy, ale já je už od malinka brala jako normální mluvu.

  Když mi bylo v autě nebo někde zle, tak jsem prostě normálně říkala, že se asi pobleju. Žádné pozvracím se nebo tak něco ne... A slovo ksicht? Často jsme na sebe dělávali se ségrou, babičkou, kamarády atd. ksichtíky, opičky atd., prostě různé bláznivé výrazy. Taky v tom bylo základem slovo ksicht, ale nikdo s tím problém nikdy neměl, prostě nám to přišlo úplně normální.

  Je sice pravda, že třeba do nějaké školní slohové práce by tohle předpokládám napsal málokdo, ale tady nejsme ve škole. Alíkoviny nejsou slohovky. Není potřeba to psát jako školní práce. Samozřejmě nepsat takové věci, jako jsou třeba koncovky -ej (kterej atd.), ale když použijete někdy nějaký hovorový výraz, tak myslím, že to ničemu nevadí, protože opravdu nejsme ve škole.;-)

  Obě slova jsou slova citově zabarvená a jde o hanlivá slova. Obávala bych se, že by tyto dva výrazy někdo mohl považovat za vulgární...
  Než to zdlouhavě a opakovaně vysvětlovat v poradně, poště a pod článkem, tak bych se tedy přoklonila k jejich nahrazení „bezpróblémovými“ výrazy:
  Hovorové slovo „pobleju“ -> „pozvracím“.
  Slovo „ksicht“ -> „obličej“.