Alíkovina

Jízda na kole aneb jak jsem si rozbil ksicht

vydáno  •  Zdraví

V tomhle článku popíšu pár věcí, které se týkají kol a úrazů, není to nic příjemného, takže si připravte sáček na blití a jdeme na to.

Já po bouračce, © tomato

Na začátek vám tady napíšu příběh, kvůli kterém jsem napsal tento článek:
Jsou prázdniny, je slunečný pátek, prostě nádhera. Za chvilku bude pět hodin a já si řekl, že bych se mohl jít projet na mém novém kole, které jsem dostal na narozeniny. Ptáčci zpívají, přede mnou právě proletí hejno holubů, co víc bych si mohl přát.

Ale co to ... Něco v předním kole začalo vrzat! Pořád se sám sebe ptám, co to je, jestli nemám špatně přitaženou pneumatiku! Zastavím a začnu kontrolovat přední kolo. Nic. Asi mám špatně promazaný kotouč. Nasednu zpátky na kolo a jedu dál. A zase to otravné vrzání. Udělal jsem jakýsi pohyb pravou nohou a teď se to stalo! Nechtě jsem vstrčil pravé chodidlo do předního kola, celé kolo se zastavilo a já jsem přeletěl přes řídítka. Kdybych neměl přilbu, tak bych spadl do bezvědomí a posléze bych měl otřes mozku a rozbitou hlavu. Naštěstí to dopadlo, jak to můžete vidět na obrázku. Rozbitý ret, nateklé rty a odřená brada. A to už v tomhle týdnu podruhé! To je zase jiný příběh a nebylo to hrozné a bolavé jako teď.

Když jsem konečně dojel nebo došel, tak mě taťka začal hned ošetřovat. První mi chladil studenou vodou pusu a potom mi ji taťka vyčistil a zalepil (na obrázku není náplast).
A řeknu vám, bylo to velké „au au“. Abyste nebyli hloupí jako já, vypíšu tady pár tipů pro to, abyste předešli podobným úrazům, k jakému jsem přišel já.

  1. Zkontrolujte si své kolo od předního kola po zadní. Zkontrolujte si, jestli máte nafouklé pneumatiky, jestli máte v pořádku světla, jestli máte v pořádku brzdy, jestli máte přitažené všechny matičky a šroubky a jestli máte zvonek (ono se to tak nezdá, ale někdy se opravdu hodí).
  2. Určitě si vezměte přilbu!!! (ta mi asi už dvakrát zachránila život.)
  3. Určitě oznamte svým rodičům, nebo jiným zákonným zástupcům svůj odjezd a svůj návrat.
  4. V případě delší cesty si s sebou vezměte jídlo a pití, a jestli jste stejní smolaři jako já, určitě si vezměte s sebou lékárničku.
  5. Nejezděte do míst, kde to neznáte, kde víte, že hrozí jakékoliv nebezpečí či úraz.
  6. Když už jedete, věnujte se jen a jen řízení kola. Tím myslím, ať se třeba při jízdě nevěnujete mobilu, nebo jiným gestům.
  7. Snažte se dodržet limit času určeného pro návrat.

To je všechno a přeji pěkný den.

Autor: (11 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (21)

Příspěvek z 9. prosince 2019 v 19:20.
raper454 v něm napsal:

Tak budu asi první kteréme se tento článek nelíbí. ̈
Věty jako takže si připravte sáček na blití a jdeme na to. a Jízda na kole aneb jak jsem si rozbil ksicht jsou podle mě nevhodné.
Takže promin ale jen 2 tlapky.

Příspěvek z 17. září 2019 v 16:00.
tomato v něm napsal:

číča800: Auuuu:-Q První se mi dělalo špatně z toho mýho, ale když vidím vás:-P

Příspěvek z 16. září 2019 v 18:15, upravený vzápětí.
číča800 v něm napsala:

Hele, mě na jaře taky něco podobnýho, slítla jsem z kola když jsem se rozjela z kopce mám jizvu na bradě a na nose (naštěstí nejsou moc vidět), odřela jsem si dost oba lokty a zlomil se mi přední zub, ten už mám dodělaný ale bylo to dost drahé :/