Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jsem slepá. Proto mě nemají rádi?

  vydáno  •  Handicap
  Zrak je pro hodně lidí samozřejmostí. Ti, kdo jsou na tom jako já a o zrak přišli, vědí, o čem mluvím. Vsadím se, že jich také není nejméně. Z 10,5 milionů obyvatel České republiky je slepých asi 10 - 20 000. To je jako kdyby oslepla polovina, nebo dokonce všichni obyvatelé Mělníka.

  (ilustrační snímek), © Profimedia.cz

  Proč to vlastně píšu? Protože jsem viděla, jak někteří pohrdají těmi, kdo nemají zrak, a považují je za něco méněcenného. To se snažím změnit. Proto začínám tady. U vás - u těch, kteří mají tu největší šanci změnit svět k lepšímu. Možná, že nikdo z vás nezažil to, co já, a neumí si představit ten pocit, že před sebou máte věčnou tmu.

  Někteří si myslí, že když jsme slepí, jsme proto horší a k ničemu. Jenže to není pravda! Každý člověk má právo na život! I ti se zrakem, i ti bez zraku. A teď nemluvím jen o těch slepých, ale i o němých, hluchých, beznohých, bezrukých, zkrátka o každém, pro koho příroda připravila tak nepříjemné překvapení, jako pro mě.

  Když místo očí musíte použít prsty...

  Povím vám, jak se mi to vlastně stalo. Prožívala jsem odpoledne jako každá jiná holka. Byla jsem z kamarádkou Katkou (která teď tohle píše) venku a hrály jsme si. Pak jsme šly na hřiště.

  Za to, co se mi stalo, možná trochu může neopatrnost lidí, kteří to hřiště zařizovali. Na prolézačce visel uvolněný drát v úrovni mých očí. Víc už psát nebudu, neboť jsem se právě rozbrečela a taky proto, že si každý domyslí, co se mi s tím drátem stalo.

  Nyní už nejsem jako každá jiná holka, už nikdy nezažiju normální odpoledne. Nebudu vůbec říkat, jestli by to mohlo být horší, podle mě to už horší být nemůže. Buď člověk umře, nebo má navždy zničený život, jako já. Prosím, buďte ohleduplní k postiženým!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (~ 100)

  Příspěvek z 22. října 2020 ve 21:14, upravený po 3 minutách.
  Míca_skaut v něm napsala:

  Když to psala kámoška, tak to chápu... Já mám slepýho dědu a ten to má taky těžké...p.s. slepota se nedá vyléčit.

  Příspěvek z 31. května 2011 ve 14:24.
  embr v něm napsala:

  Reakce na Liri2:

  To je super!!!!!!!!!!!!!

  Příspěvek z 18. května 2011 v 19:09.
  embr v něm napsala:

  Reakce na Komínek:

  Psala to její kámoška