Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jsem tlustý/hubený - co s tím? + KVÍZ

  vydáno  •  Škola a poznání · Zdraví
  V poslední době se často mluví o zdravém životním stylu – zdravé stravě a aktivním způsobu života. Na tato témata probíhá na stránkách www.istob.cz internetový kurz zdravého životního stylu - Hravě žij zdravě, který doprovází i soutěž pro jednotlivce, rodiny a školy. Prostřednictvím dotazů z Alíkovy poradny jsme zjistili, že vás témata zdravého životního stylu velmi zajímají. Proto jsme se rozhodli zveřejnit některé z nejčastějších dotazů a zodpovědět je.

  Alík to poněkud přehnal s jídlem., © Alík

  Kolik bych měl(a) správně vážit?

  Obecně platí, že bychom měli vážit přibližně tolik, o kolik naše výška v centimetrech přesahuje metr – tedy například: měřím-li 145 cm měl(a) bych vážit do 45 kg. Toto je však velmi nepřesná pomůcka. Lékaři vymysleli trochu přesnější způsob určení přiměřené váhy, a to pomocí percentilových grafů. Z těchto grafů lze zjistit, zda je váha vzhledem k pohlaví, věku a výšce v normě nebo ne. Vyznat se v percentilových grafech je trochu složitější, proto jsme připravili pomůcku, prostřednictvím které si můžete zjistit, jak jste na tom se svou váhou. Stačí, když si kliknete na nápis JAK JSEM NA TOM S VÁHOU?

  Ale i tak mějte na paměti, že žádný vzoreček ani graf nedokáže posoudit, jak ve skutečnosti vypadáme. Každé tělo je totiž trochu odlišně stavěné – někdo má více svalové hmoty, která je těžší, někdo má těžší či lehčí kostru, někdo je od přírody štíhlý, jiný plnoštíhlejší a podobně. Proto bychom neměli mít na sebe nepřiměřené nároky. Někdy se totiž snažíme změnit něco, co až tak dobře změnit nejde nebo jde, ale za cenu poškození zdraví. To platí zejména pro ty, co mají váhu normální, ale necítí se dobře a drží všemožné diety nebo naopak pro velmi štíhlé dívky a chlapce, kteří se snaží nezdravým způsobem přibrat.

  Potřeboval(a) bych zhubnout, co mám jíst?

  Je velmi těžké v pár řádcích popsat, co bychom měli v takovém případě dělat, ale snad do začátku postačí následujících pár rad: Nedrž žádnou dietu, ale spíše se snaž ozdravit jídelníček. Popros rodiče o pomoc a určitě s nimi navštiv svého praktického lékaře nebo lékařku a o svém úmyslu hubnout se s ní poraď!!!!!!! Dodržuj jídelní režim – jez 5-6x denně (snídaně, svačina, oběd, svačina, večere a malá svačina jako II. večere). Mezi jídly by neměla být pauza větší jak 2-3 hodiny.

  Zařaď dostatek zeleniny a hodně pij (2-3 litry denně) neslazené nápoje – nejlépe vodu nebo ovocný čaj nebo hodně ředěný džus 100% džus, ale jen v malém množství.

  Omez sladkosti na nejvýše 2 týdně, vyhni se tučným smaženým jídlům a hlavně nepij sladké nápoje (cola, sladké limonády). Začni se hýbat! Můžeš začít procházkami, delším pobytem venku a postupně přidávej pohyb. Může si jít zaplavat, jezdit na kole, kolečkových bruslích…Je důležité, aby sis zvolil(a) takový druh pohybu, který tě bude bavit. Zkus omezit lenošení.

  A především je důležité pěstovat kladný vztah k sobě samému. Člověku, který se má rád a váží si toho, co umí, se jistě žije lépe, byť by měl nějaké to kilo navíc!

  Jsem velmi hubený(á). Jak mám přibrat?

  Je to někdy velký problém, protože každé tělo je trochu jiné a nutit ho do něčeho, co mu není vlastní, je velmi těžké. V tomto případě je nutné, abys jedl(a) dostatečně, ale ne nezdravě. Určitě by v jídelníčku neměly chybět mléčné výrobky (tvrdé sýry, jogurty, kefíry apod.), maso (zejména kuřecí a další druhy libovým mas), přílohy, zelenina a ovoce. Určitě tedy není dobré přibírat tím, že sním hodně sladkostí a dalších tučných mlsek.

  V životě člověka však přijdou období, kdy má tělo sklon přibírat (puberta a v dospělosti např. u dívek těhotenství). Velmi štíhlí lidé tak mají výhodu, protože tato období, kdy se jiní trápí nadbytečnými kilogramy, zvládnou, co se týče váhy, velmi dobře.

  Jsem tlustý(á), nikdo se se mnou nebaví a kamarádi se mi posmívají. Jsem už zoufalý(á) a nevím, co s tím mám dělat?

  Velmi často se ukazuje, že právě posměváčci jsou lidmi, které také něco trápí. Kila navíc jsou vidět, ale většina problémů, které trápí naši dušičku, až tak vidět nejsou. Posměváčci v mnoha případech svůj problém maskuji právě tím, že se vysmívají nebo jinak ubližují druhým. Chytrý a sebevědomý člověk se přece nikomu neposmívá. Někdy se i my sami chováme tak, že z nás druzí vycítí nejistotu a zneužijí toho. Proto bychom mohli všem, komu se druzí z nějakého důvodu vysmívají, poradit, aby se učili vážit si sami sebe. Každý z nás si dokáže na sobě určitě najít něco hezkého, něco co mu jde a je v tom dobrý. A člověka, který si věří a má se rád, přeci nemůže žádný hloupý posměváček rozhodit!

  Sám (sama) to nezvládnu!

  Možná cítíš, že bys rád(a) se svou postavou něco udělal(a). Společnost STOB připravuje již řadu let příjemnou dovolenou pro ty, kteří ji chtějí strávit aktivně a zároveň něco udělat pro své zdraví. Redukčně-kondiční pobyty jsou určeny jak pro ty, kteří chtějí hubnout, tak pro ty, kteří si chtějí zlepšit svoji tělesnou a psychickou kondici. Na všech pobytech můžete konzultovat vaše problémy s váhou či kondicí. V nabídce jsou i pobyty pro rodiče s dětmi.


  A tady je pro všechny zájemce připraven kvíz. Stačí, když kliknete na tento nápis: Kvíz - žijete zdravě?.
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (480)

  Příspěvek z 30. října 2020 v 10:34.
  Míca_skaut v něm napsala:

  Já jsem si dělala BMI výpočet a myslela jsem si, že jsem tlustá,ale vyšlo mi,že mám ideální váhu.

  Příspěvek z 29. října 2020 ve 23:17.
  sasuke_is_mah_sugar_daddy v něm napsal:

  každá váha je v pořádku say no to body shaming fellasZ

  Příspěvek z 29. října 2020 v 17:52, upravený vzápětí.
  vaiva v něm napsala:

  Míca_skaut: Mělo by to být v pořádku :-) (podle BMI kalkulačky)