Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jsem vegetarián

  vydáno  •  vztahy
  Vegetariánství je ta nejlepší věc, pro kterou jsem se za svůj krátký život rozhodla. Přečtěte si, proč jsem to udělala.

  Vegetariánská paella s tofu, © Isifa

  Nedokážu si představit, že bych snědla svého pejska, tak proč bych měla jíst třeba kuře? 

  Kuře nepřišlo na svět proto, aby bylo snědeno. Jen proto, aby lidé uspokojili  své chutě, musí denně umírat tisíce zvířat. Psa bys nesnědl, ale kuře ano. Ale proč?! Protože s kuřetem se nepomazlíte? Protože není tak roztomilé? Nezdá se vám kruté zabíjet zvířata jen proto, že je chceme jíst? Lidé se vymlouvají na evoluci a potravní řetězec, ale proč je člověk tak nefér?

  Věřím tvrzením, že je vědecky dokázáno, že člověk je býložravec, že přirozeně nejí maso. Věřím, že člověk není všežravec. Jedním z důkazů, kterým věřím, je délka lidského střeva. Je prý mnohem delší než u masožravců, proto se v těle tvoří nebezpečné hnilobné bakterie.

  Lidské tělo proto podle mne není uzpůsobeno ke konzumaci masa. Věřím, že vede k civilizačním chorobám jako jsou infarkt, rakovina a další a které se vegetariánům a veganům (vegani odmítají všechny živočišné výrobky – mléko, vejce, maso) vyhýbají.

  Proto je podle mne ze zdravotního hlediska vegetariánství dobrá cesta ke zdraví. 

  Možná se vám to bude zdát zvláštní, ale konzumace masa vede k hladomoru. Zatímco ve vyspělých státech (mezi které patří i ČR) trpíme přepychem v jídle i ostatních věcech, v porovnání s rozvojovými státy, které často nemají ani na jídlo. Věřím, že by ho bylo dost, kdyby se místo masa pěstovala plnohodnotná rostlinná strava, např. sója, která má mnoho využití (mj. se používá i jako náhrada masa či mléka pro vegany).

  Na ploše 2 ha se prý uživí jeden masožravý člověk, zatímco stejná plocha prý uživí 14 vegetariánů. Kdyby se všechna půda na Zemi využila k pěstování vegetariánské stravy, byl by to konec hladomoru. Ale víte, proč konec hladomoru nenastane? Podle mne proto, že lidé upřednostní svoje chutě před potřebami lidstva.

  Velkou výmluvou je v téhle době samozřejmě cena potravin. Pravdou ale je, že kdyby se 1-3% obyvatelstva rozhodlo přejít na vegetariánskou stravu, byla by výroba potravin mnohem levnější. (Podle knihy Vegetariánská kuchařka od Drahomíry a Karla Červených je výroba živočišných bílkovin dvacetkrát dražší než výroba bílkovin rostlinných.)

  Kdyby alespoň 3% lidí (asi 315 000) v ČR přešlo na vegetariánskou stravu, zachránili by možná dohromady ročně 35,5 milionů zvířat. To proto, že každý vegetarián prý ročně zachrání 100 zvířat. 

  Důvodů, proč být vegetarián je mnoho, proč ale vegetariánem nebýt? Protože chcete podporovat zabíjení zvířat? Chcete jíst mrtvolu? Doufám, že jsem vám alespoň trochu otevřela oči.

  Na závěr jsem vybrala citát o vegetariánství, jeho autorem je jeden z nejuznávanějších vědců 20. století, Albert Einstein. „Nic nebude lidskému zdraví prospěšnější a nic nezvýší šance na zachování života na Zemi více než přechod na vegetariánskou stravu.“ Albert Einstein.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (24)

  Příspěvek z 8. června 2019 v 11:23.
  Colossus v něm napsal:

  „ Já jsem psa jed, to není špatný maso“:->

  Příspěvek z 30. srpna 2015 v 19:31.
  armia v něm napsala:

  ok

  Nejradši bych s masem taky sekla .Je to hnus jíst cosi mrtvého.Ale já když trochu masa nesnim,tak mám tělo v háji13Ale vegetariánství neni nic špatného....

  Příspěvek z 30. srpna 2015 v 19:28.
  armia v něm napsala:

  Reakce na MechovCity96:

  KAŽDEJ MÁ PRÁVO JÍST  CO CHCE
  STOJIM NA STRANĚ VEGETARIÁNKY