Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jsme částí země aneb jak to vidí indiáni

  vydáno  •  Škola a poznání · Příroda · Cestování · Předškolákům
  Malý indián byl od narození součástí veliké komunity. Její pravidla mu byla vštěpována od té doby, co začal vnímat svět kolem sebe. Učil se vztahu ke starším, dobročinnosti, úctě k přírodě i slušnému chování. Indiáni před dětmi nenadávali.

  Indiánská squaw z kmene Siouxů, © Profimedia.cz

  Rodiče i celá komunita se dětem věnovali po veškerý čas. Dítě nesmělo zůstat samotné. Uhodit dítě bylo největším zlem.

  Pokud malý indián něco nevěděl a chtěl znát, vždy se našel někdo, kdo mu vše trpělivě vysvětlil, dokud to nepochopil. Za každý sebemenší úspěch bylo dítě chváleno.

  V 16. století přišlo do Ameriky mnoho Evropanů. Kolonistů, kteří chtěli začít nový a lepší život. Lidé potřebovali místo pro své domy a další stavby. Postupně vyháněli indiány z jejich země.

  Tee-peePřipravili pro ně rezervace a brali jim jejich domovy. K rychlému přísunu kolonistů napomohlo i několik nalezišť zlata. A lidé zapomněli, že půda nemůže nikomu patřit, jak tomu věřili staří indiáni.

  Indiáni

  • jezdili na koni bez sedla
  • spali ve velikém obydlí se svými zvířaty
  • uměli překrásně malovat na své oděvy
  • vyráběli originální šperky a keramiku
  • milovali svou zem
  • měli úctu ke všemu živému
  • jejich děti se učily, že jsou částí země, která je též jejich částí

  Náčelník Seattle odpovídá bílému muži

  Roku 1855 vyzval americký prezident Franklin Pierce indiánský kmen Duwamishu, jenž žil ve státě Washington na severovýchodě USA, aby prodal své území bílým osadníkům a usídlil se v rezervaci. Na požadavek, vybízející k činu dosud neslýchanému, odpověděl náčelník Seattle moudrou řečí. Proslovem, který popsal moudrost, lásku a také prohraný boj všech indiánů s bělochy.

  Vítejte mezi indiány

  Indiánský kvíz

  Své znalosti o indiánech si můžeš vyzkoušet v indiánském kvízu.

  Říká se, že kdo více pronikne do způsobu indiánského života, kdo pozná jejich vnitřní sílu a moudrost, ten se začne dívat na svět jinak. Prostě JINAK! O takové poznání se snaží například Liga lesní moudrosti. Na jejích stránkách najdete nejen spoustu užitečných informací, ale také návody na výrobu indiánských předmětů. Nahlédnout do indiánského světa můžete také v Náprstkově muzeu, které najdete v Praze na Betlémském náměstí.

  Indiánská moudrost: dva vlci

  Jeden večer vzal starý Indián svého vnuka a vyprávěl mu o bitvě, která probíhá v nitru každého člověka. Řekl mu, "Synku, ta bitva v každém z nás je bitva mezi dvěma vlky. Jeden je zlý. Je to vztek, závist, žárlivost, smutek, sobeckost, hrubost, nenávist, sebelítost, falešnost, namyšlenost a ego. Ten druhý je hodný. Je to radost, pokoj, láska, naděje, vyrovnanost, skromnost, laskavost, empatie, štědrost, věrnost, soucit a důvěra”. Vnuk o tom všem přemýšlel a po minutě se zeptal, "A který vlk vyhraje?” Starý Indián odpověděl, "Ten kterého krmíš”.

  Kdo je trpělivý, uvidí vlky nejen odpočívat, ale také při procházce výběhem.Kopcovitý terén vám umožní vlky pozorovat v různých situacích.

  Indiánská slova

  Velmi často používáme výrazy přejaté z indiánských jazyků. Například ananas, avokádo, čokoláda, hamaka, hurikán, iglú, kakao, kánoe, kaučuk, kolibřík, kondor, lakros, leguán, pončo, puma, skalp, squash, nanuk, týpí (tepee), vigvam. 

  Mnoho indiánů žije dnes v rezervacích. Nevelká území v Severní Americe jim mají nahradit nekonečné prérie, na kterých stojí už veliké domy, města a státy. Za nejvzdělanější (z pohledu Evropanů) kmen byli považováni Cherokeeové. Měli vlastní písmo, dodnes vychází jejich noviny v cherokeejském jazyce. Jejich osud byl ale nejstrastiplnější.

  Celkem 24krát tento kmen podepsal smlouvu o podstoupení půdy Spojeným státům, každá ze smluv měla být definitivní, Cherokeeům na základě těchto smluv bylo odňato celkem 81 200 000 akrů půdy (pro vaši představu to je celkem 328 605 km2 a rozloha České republiky je 78 867 km2). Indiáni byli stěhováni z místa na místo.

  Nejvíce zajímaví jsou pro mě indiáni z kmene Hopi (Hoe-pee znamená v překladu "Mírumilovní lidé"). Přišli na území Arizony z oblasti dnešní Kalifornie a jižní Nevady přibližně před dvěma tisíci lety. Lidé z tohoto kmene žijí s vědomím, že mají dohlížet na něco, co jiní tam venku nerozeznávají. Zachránit tento svět, v němž žijeme. Unikátnost jejich víry spočívá v tom, že se nemodlí jen za sebe, ale za všechny lidi na Zemi. Všechna jejich proroctví se zatím splnila.

  Netroufám si odhadnout, jaká bude budoucnost indiánů na naší planetě. Nevím, zda se z nich jednou stanou znovu svobodní lidé, bez hranic rezervace. Ale věřím, že mnozí z nás se mohou naučit něco z jejich úcty k přírodě, k rodině a k sobě samému.

  Indiáni Kmene Cree:

  Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst.

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 26. října 2010 ve 14:44.
  lékorka v něm napsal:

  teda kouřoví:

  21teda kouřoví

  Příspěvek z 26. října 2010 ve 14:43.
  lékorka v něm napsal:

  idiáni jsou ale super:

  idiáni jsou ale super tím že dělají ty kořoví clony jako upozornění444

  Příspěvek z 26. října 2010 ve 14:42.
  lékorka v něm napsal:

  indiáni

  je muselo mezi nohama pak bolet stoho koně.22 auauauauauauauauau171717