Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jsme přece Češi, tak mluvme a pišme česky!

  vydáno  •  Škola a poznání · Česká republika
  "Awoooooj, yak se máááááš? Yáá cElKem FFáááyne... mnnnoOOuUu..." Tak. To vidím teďka skoro všude. Proč se mi to zdá tak divné? Vlastně nevím. Asi proto, že jsme Češi a máme mluvit česky, ne? No dobře, taky už jsem to několikrát použila, ale nebylo to hezké a teď už to vím!

  Vyhlášení vítězů literární soutěže Žijeme na jedné zemi, © Radkaa

  Jsme Češi a mluvíme česky, ne nějakou prapodivnou hatlapatilkou, které je v poslední době díky některým lidem plný internet. Možná, že se to někomu z vás líbí. Já vás nechci urazit, ani nějak naštvat, ale prostě říkám svůj názor. Mně osobně se to opravdu nelíbí.

  Líbí se mi česká řeč a když narazím třeba na nějaký blog, kde je na začátku napsáno "WíteytE na My BloGGGuu!!", tak ohrnu nos a jdu jinam. Nelíbí se mi to. Nebo text, kde místo "V" jsou "W" a místo "K" jsou "Q" - to mě odrazuje. Fuj! A co teprve Alík? Co ten na to asi říká, jak někteří píší na jeho stránkách?

  No dobře. Někomu se to líbí, někomu ne. Fajn. Nechte si svůj styl psaní a já si nechám svůj. Stejně nevím, co na tom kdo má, když napíše: "Jaq jee, kháámooowéé?" Může přece napsat: "Jak je, kamarádi?" To fakt nechápu.

  Opravdu má autorka článku ráda češtinu?

  Z vizitky uživatelky sodomíkp. Opravdu má autorka článku ráda češtinu?

  Mé důvody, proč bych nepsala tímto divným stylem:

  • někdo to nemusí rozluštit
  • někomu se to nelíbí
  • někdo neumí anglicky
  • malé děti tomu vůbec nerozumí - a těch je teď na internetu plno

  To je vše, co bych vám chtěla říct. Asi mě pro to teď nemáte rádi, co? Ale to jste si zavinili sami - tím, jak kazíte český jazyk.

  21. únor

  Mezinárodní den mateřského jazyka

  Tento svátek vyhlásilo v roce 1999 UNESCO na oslavu zhruba 6 000 jazyků, jimiž se ve světě mluví. Jazyk slouží jednak ke komunikaci, ale také je důležitým prostředkem k vyjádření kultury a identity. Jazyky jsou však také velmi křehkými poklady lidstva. Tisícům malých jazyků hrozí zánik a během několika generací může až 50 % jazyků zcela vymizet. Necelá jedna čtvrtina jazyků se učí ve školách, je používána na internetu nebo ve sdělovacích prostředcích. Mluvčí malých jazyků postupně přebírají cizí jazyk silnější populace, který jim umožňuje jednat s úřady, studovat či sledovat média. Cílem je chránit jazykovou různorodost světa a snažit se zamezit zániku malých jazyků.

  Zdroj: europa.eu

  Poslední členka kmene Bo s sebou vzala do hrobu i jazyk z úsvitu civilizací

  Sborník prací z 2. ročníku literární soutěže středoškoláků Žijeme na jedné zemi na téma Mateřský jazyk v dnešní Evropě: Bez jazyka jsme němí.

  Fejetonista Rudolf KřesťanV neděli 21. února bude Rudolf Křesťan průvodcem Dobrého jitra. A protože je známý především jako fejetonista (vydal 15 knih), nezapomněl si připravit zábavné vyprávění o češtině. Účastníci slavnostního vyhodnocení soutěže Žijeme na jedné zemi měli možnost tento fejeton slyšet v předpremiéře.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (~ 150)

  Příspěvek z 13. října 2018 v 19:38.
  paratko2323 v něm napsala:

  já zas nesnášim jůtuberské výrazy
  např
  sorry
  lol
  atd.
  Rv:-Q:-$:-c]:-):-E

  Příspěvek z 8. října 2018 ve 13:14.
  číča800 v něm napsala:

  ted už se to tady moc nepoužívá

  Henry8 v něm napsal:

  Já to nenávidim a stejně tak ty zkratky jediný co jsem kdy použil za zkratky bylo JJ a NN to je vše.Každý si myslí jak je chýtrý když píše anglicky nebo nějakou hatmatilkou.Podle mě to může napsat člověk který má IQ pod bodem mrazu.