Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Diskuse k Alíkovině

  « Přejít na článek

  Jsme ve vesmíru důležití?

  Nový příspěvek do diskuse:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva 3 roky.
  Příspěvek z 9. března 2019 ve 23:17.
  Honzulin8 v něm napsal:

  R^

  Prodleva 2 dny.
  Příspěvek z 7. března 2019 ve 12:39.
  Thorestus v něm napsal:

  hajný: je to moje prvotina, nejen tady, ale celkově :D takže děkuju moc :) jop, hmotnost tomu všemu dává ještě další rozměr (konec konců UY Scuti není těžší, než 10 sluncí, což je celkem masakt vzhledem k jejich objemovému poměru), ale řekl jsem si, že by to celkový vyznění článku spíš zkomplikovalo :D tak třeba příště :)

  aniusia: děkuju moc! cením si kladný reakce :)

  -MM-: tuhle perspektivu „možnosti růstu“ mám taky rád, je to taková optimistická vyhlídka a já jsem rád optimista :) snad lidstvo překoná další „filtry“ a vyvine se ještě dál, rád bych to sledoval :D
  zajímavý, i když jsem si to podvědomě nějak uvědomoval, tak jsem nikdy takhle explicitně neuvažoval o týhle „informační komplikovanosti“. je to moc pěkný způsob uvažování a rád to určitě někdy využiju. nicméně bych byl opatrný v tom, do jaké míry se budeme cítit jako „obři“, přestože o naší výjimečnosti nepochybuju (což je asi z článku zjevný)... ona i ta pokora, kterou nám uvažování o vesmíru dává, má něco do sebe :) ale rozumím, jak jsi to myslel.

  Prodleva 6 dní.
  Příspěvek z 1. března 2019 ve 21:37.
  Aniusia v něm napsala:

  Krásný článek. Snažím se najít, co bych napsala konstruktivního, ale myslím, že nemám co dodat.
  Tleskám a hluboce se klaním. :)

  Příspěvek z 28. února 2019 v 19:09.
  –MM– v něm napsal:

  Ten pocit, když se člověk zamyslí nad téměř nepředstavitelnou velkolepostí vesmíru v kontrastu s malicherností běžných lidských trápení, mám moc rád. ;-)

  Na to, že jsme oproti vesmíru jen malé zanedbatelné smítko, jde pohlížet i tak, že máme spoustu prostoru k růstu. Chvíli nám potrvá, než osídlíme jinou planetu... ale půjde to. Chvíli také potrvá, než vykročíme mimo hranice sluneční soustavy... ale i to není mimo naše možnosti. Jestli nikde v této galaxii není žádná jiná forma života, můžeme říci, že to je naše galaxie... jsme tedy vlastně velmi bohatí. :-D

  Domnívám se, že to, v čem naše malá bledě modrá tečka objektivně vyniká, je informační složitost. Ostatní místa ve vesmíru jsou sice rozměrově i hmotnostně obrovská, nicméně – alespoň podle toho, co o nich víme – jsou velmi nudná. Naproti tomu život utváří velmi rozmanité a komplikované uspořádání hmoty i energie. Kdyby byla naše sluneční soustava jeden velký počítačový soubor a chtěli bychom ho efektivně zkomprimovat (třeba do formátu ZIP), drtivou většinu výsledného objemu dat by téměř určitě tvořila Země. Je možné, že by podobný výsledek vycházel i pro celou galaxii... že z hlediska informací jsme největší obr my a UY Scuti je bezvýznamný trpaslík...

  Příspěvek z 28. února 2019 v 15:55.
  hajný v něm napsal:

  Jestli je to tvůj první článek tak máš můj velký obdiv, krásně napsané a vše pochopitelné, ty obrázky hodně ulehčují jak si představit velikost planet. Pak je ještě hodně zajímavé hmotnost některých sluncí a černých děr, ono třeba Canis může být 1000 větší jak nějaká jiná hvězda nebo černá díra, ale za to může být ta jiná hvězda 500x menší ale za to má 50x větší hmotnost :D což je taky dosti zajímavé.

  Příspěvek z 27. února 2019 ve 22:50.
  Thorestus v něm napsal:

  matisek005: díky :) jo, tohle je super stránka, díky za doplnění. ty lehce zastaralý informace zas tolik nevaděj, nic moc zásadního se od tý doby nezměnilo, kromě třeba UY Scuti. každopádně si u toho člověk uvědomí i druhou stranu mince, z jak neskutečně malých věcí jsme složení. je to prostě masakr :)

  Příspěvek z 27. února 2019 ve 14:31.
  matisek005 v něm napsal:

  Skvěle napsaný článek! Moc se mi líbilo zamyšlení na konec. Dávám pět hvězdiček. :-) R^

  Zde přikládám stránku, která ukazuje porovnání velikostí objektů od atomu po pozorovatelný vesmír:
  scaleofuniverse.com/
  Každopádně je z roku 2012, takže její informace nejsou aktuální (jako největší hvězda je tam označena VY Canis Majoris).

  Příspěvek z 27. února 2019 ve 13:45.
  Thorestus v něm napsal:

  Šťur: díky za koment, jsem rád, že se líbilo!

  Příspěvek z 27. února 2019 ve 13:27.
  Šťur v něm napsal:

  Naprosto úžasná úvaha, díky.

  Příspěvek z 27. února 2019 v 7:20.
  ElčaD v něm napsala:

  Hele ten obrázek jsem měla v mobilu v tapetách a tím pádem i na tapetě

  předchozí 1 další