Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Jsou „zdravé“ potraviny opravdu zdravé?

    vydáno  •  jídlo · zdraví

    Kdo by neznal rohlík nebo chleba namazaný máslem. Tuto „pochoutku“ si každý rád dopřeje. V souvislosti s tím však slýcháme, že tohle pečivo není moc zdravé a že jiné je zdravější. Pojďme se v tomto článku podívat, jak to s tím pečivem dooprady je.

    Obilnina, © Agronom

    Velkým módním trendem posledních let je zdravý životní styl. Toho využívají i obchodníci a marketéři. V regálech supermarketů často nacházíme potraviny označené jako: „BIO, Light, Fitness, Life, Fresh“, atd. Leckdy jsou těmto potravinám vyčleněny samostatné regály, které jsou na rozích uliček, aby nebyly přehlédnuty. V těchto regálech jsou pak potraviny dražší než běžně srovnatelné produkty.

    Tyto potraviny však ve skutečnosti nejsou tak zdravé a dietní, jen se tak tváří. Kdybychom totiž porovnali složení takových potravin, zjistili bychom, že obsahují i „nezdravé“ složky. Prodejce totiž využívá toho, že složení potravin je na obalech vytištěno velmi malým písmem a zákazníkovi se nechce luštit názvy ingrediencí, kterým leckdy ani nerozumí.

    Obaly některých potravin jsou pak barevně provedeny tak, aby se podobaly běžným a známým výrobkům, ale mají odlišné složení. Obsahují především levné a méně kvalitní náhražky. Jako příklad uvádím tuk s názvem Rodinné.

    Rodinné máslo

    Všimněte si obalu, je ve stříbrném provedení s nápisy „rodinné“ a „lehce roztíratelné“, abychom ho podvědomě vnímali jako máslo. Konečně, díky umístění tohoto výrobku v lednici vedle skutečného másla, v nás při nákupu nevyvolává pochyby. Opravdové máslo má podle zákona obsahovat 80–90 % mléčného tuku, takže údaj 82 % uváděný na obalu má opět navodit pocit, že je vše v pořádku. Skutečnost je však trošku jiná…

    Údaj 82 % u tohoto produktu uvádí celkové množství tuků, hlavně pak palmový rostlinný tuk. Mléčného tuku je v tomto výrobku 9 %, takže se nejedná o máslo, ale v tomto případě o směsný emulgovaný tuk. Zbytek pak tvoří aroma, barvivo a zahušťovadlo, které dají výrobku požadovanou vůni, chuť a vzhled.

    Složení rodinného másla

    Palmový tuk bývá někdy ze zdravotního hlediska zbytečně démonizován. Tento tuk obsahuje mnoho výrobků, hlavně cukrovinek. Důvodem jeho masového použití je tedy jeho konzistence, která je i při pokojové teplotě relativně tuhá, a hlavně jeho nízká cena.

    Samostatnou kategorií zdravých potravin je pečivo. Kromě světlého pečiva se setkáváme s pojmy jako: celozrnné, vícezrnné, šestizrnné, sedmizrnné, grahamové, cereální, rustikální nebo sezamové. Tyto názvy jsou pak souhrnně označovány jako pečivo, které je zdravější a dietnější než obyčejné bíle pečivo. Abychom se lépe zorientovali, pojďme si vysvětlit, co vlastně jednotlivé pojmy označují.

    Celozrnné pečivo je vyrobeno z mouky, která je semleta z celých klasů. To znamená, že obsahuje nejen endosperm (jádro), ale i slupky (otruby) a klíčky. Nemusí mít tmavou barvu, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Proto je mnoho zákazníků lapeno na klasické bílé pšeničné pečivo, které je pouze obarvené karamelem nebo praženým ječmenem či žitem.

    Celozrnná bulka

    Vícezrnné pečivo by mělo obsahovat minimálně 5 % jiných obilovin než je pšenice nebo žito.

    Vícezrnný chléb

    Grahamové pečivo je pojmenováno podle reverenda Sylvestra Grahama, který byl odpůrce prosívání semletého obilí. Z toho důvodu je základem grahamového pečiva směs pšeničné a celozrnné mouky, které mají vyšší obsah otrub. Bohužel není legislativně stanoveno složení, takže za grahamové pečivo může být označováno v podstatě jakékoli pečivo.

    Grahamová bagetka

    Rustikální pečivo je vyráběno v duchu venkovských a lidových tradic. Obsahuje tedy pšeničné klíčky a hrachové otruby a je hojně posypáno slunečnicovými nebo dýňovými semínky.

    Rustikální pečivo

    Cereální pečivo, jak už název napovídá, je vyráběno z cereálií, tedy jakýchkoli obilovin. Obsah nebo složení tohoto druhu pečiva není legislativně definován.

    Cereální kaiserka

    Vraťme se ale k celozrnnému pečivu. Jak zjistíme, že se jedná opravdu o celozrnné pečivo?

    Musí obsahovat minimálně 80 % celozrnné mouky, to znamená mouky, která obsahuje kromě obilných jader i otruby a klíčky, což je vidět v řezu na vnitřní struktuře pečiva. O tom, že se jedná o skutečné celozrnné pečivo, by do jisté míry mohla napovídat i cena, která je vzhledem k ceně celozrnné mouky poněkud vyšší.

    A proč je vlastně celozrnné pečivo zdravější a dietnější? Pokud je mouka semleta s otrubami a klíčky, obsahuje větší podíl vlákniny, vitamíny skupiny B, D a E, minerální látky a enzymy. Díky nízkému glykemickému indexu, pak lépe a na delší dobu zasytí.

    Tímto článkem, jsem neměl v úmyslu vám zošklivit vaše oblíbené potraviny, nebo vás odrazovat od zdravého způsobu života. Chtěl jsem vám jen ukázat, jaký může být rozdíl mezi ideály hlásané v reklamách a realitou.

    Zdroje
    Celozrnné pečivo, nebo jen obarvené? Jak se to dá poznat.
    Je cereální pečivo celozrnné? Aneb návod, jak se vyznat v pečivu.

    Související Alíkovina:

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (16)

    Příspěvek z 15. února v 6:02, upravený po 2 minutách.
    panglaq v něm napsal:

    Ahoj, díky moc za vysvětlení všem zúčastněným.:-3$>
    YOYO: Ano, prosím, něco z podobné kategorie či sbírky zákonů, jak se v nich vyznat!$>$> To jsem chtěl.

    Příspěvek z 14. února ve 23:09.
    lékařský v něm napsal:

    YOYO: Promiň, já to nařízení mezitím taky našel. :-D

    V těch legislativách je bordel. O:-)

    Příspěvek z 14. února ve 22:58, upravený po 19 minutách.
    YOYO v něm napsal:

    lékařský,
    ano je to fuška se v tom vyznat.

    Máš pravdu, že ta původní vyhláška byla zrušena ale ta nová, kterou si uvedl, se odkazuje na Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 ze dne 17. prosince 2013 - které se zdá být stále platné, a ve kterém je ta stejná tabulka (Dodatek II - Roztíratelné tuky), jaká byla v té zrušené vyhlášce.
    Takže pokud bereme v potaz EU právo, tak bych tomu oficiálně ani máslo ani margarín neříkal. :-) Podle tabulky je to směsný tuk.

    Je zajímavé, že ta tabulka nepočítá s tukem obsahující více než 3 a méně než 10 % podílu mléčného tuku - kdyby někdo něco takového vyrobil, tak to asi nesmí vůbec na trh? :->

    O=Věděli ste, že úplně první margaríny se vyráběli z kravského loje a později i z velrybího sádla? Rostlinné oleje se tam začali převažovat až později. Dneska naopak bývají často 100% rostlinné. Zajímavou historii má takový margarín!

    No, ale vzhledem k tomu, že to označení margarín nepoužívají většinou ani samotní výrobci, tak asi nepůsobí velkou hospodářskou škodu tak říkat něčemu co tím oficiálně není.

    A margarín ani nemusí být převážně rostlinný - klidně v něm může být převážně sádlo. Takže zase tak moc ten název hájit nepotřebuji ;-)

    Jejda ty si tu zprávu na kterou jsem reagoval už uplně změnil! :D

    panglaq,
    jak to myslíš? Nebudu psát stejný článek, který už psal někdo jiný. Ale děkuji za kompliment.

    Mohl bych někdy napsat něco z podobné kategorie. A nebo něco na téma, jak se vyznat ve vyhláškách sbírky zákona :-D