Alíkovina

Junior Internet očima miškyhrabalky

vydáno  •  Škola a poznání · Internet
Jestli si vzpomínáte byla tu soutěž o účast na již osmý ročník konference Junior Internet. Úkolem bylo napsat nějaký text na téma: Alík a já Napsala jsem krátké pojednání o tom, co je na Alíkovi skvělého, nebo jiného, než jinde a... vyhrála.

Tak jsem se tedy v sobotu 3. března 2007 okolo desáté hodiny ranní objevila ve stanici Jinonice, na trase metra B. Odtud jsem se podle šipek dostala až na místo určené – tj. na Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy. Tam jsem potkala Radku Páleníkovou, která tam byla za server Alík. Naštěstí jsem neměla moc velké problémy ji poznat, díky srazu Alíka v Praze, kde jsme obě byly. Radka mi tedy řekla veškeré instrukce - kam jít, co mě čeká a tak dále. Potom jsem si našla místo úplně vzadu a trpělivě čekala na začátek konference.

Na úvod nás přivítal Jiří Peterka, jež vymyslel Junior Internet (ve svých dvanácti letech!!). Nezapomněl připomenout přítomnost ministra vnitra a informatiky Ivana Langera a také skutečnost, že Junior Internet se úspěšně rozšířil do Polska a na Slovensko. Jirku vystřídal u mikrofonu předsedy sdružení BMI (Březen měsíc internetu) - Jaroslav Winter. Popovídal nám o historii celého projektu.

Pan ministr vnitra a informatiky si taky vzal slovo a jen hýřil vtipem. Projevoval velký optimismus co se týče internetu a jeho budoucnosti. Jen připomněl, že je asi posledním ministrem informatiky.

A pak už konečně přišla dlouho očekávaná chvíle vyhlášení jednotlivých kategorií.

V soutěži JuniorWeb (do 15 let) zvítězili:
Patrik Rais – vyhrál se svou internetovou televizí - www.tv-sedr.wz.cz. Sami dětští redaktoři natáčí, stříhají a následně dávají na internet reportáže o aktuálním dění v maličké obci, kde bydlí. Tento projekt získal také cenu ministra informatiky - batoh ministerstva vnitra a webkameru.

Petr Mánek (12 let) – pro rodinnou přítelkyni vytvořil internetový obchod s keramickými výrobky (www.eshop.keramici.cz). Jak sám vtipně poznamenal, chyba je, že tento projekt zatím ještě nefunguje. Je v takzvaném zkušebním provozu.

Ladislav Nosákovec (18 let) Provozuje internetové stránky www.nadovcu.cz. V soutěži Junior Web (nad 15 let) zvítězili:
Stránky jsou úžasně přehledné a je v nich zaregistrována spousta zařízení.

Ondřej Havlín – Také osmnáctiletý kluk, vytvořil stránky www.sosej.cz. Jde o download portál, kde můžete nalézt přes 2000 programů ke stažení zdarma. Tento projekt oslovil přítomné natolik, že si jeho autor odnesl také cenu publika.

V soutěži JuniorDesign – kategorie do 15 let zvítězil Kamil Zeman se svými třemi internetovými projekty a v té samé kategorii akorát do 18 let zvítězil Jan Valuštík, taktéž se třemi projekty. Na obou výhercích porotci ocenili zvláště originalitu a jednoduchost jednotlivých designů.

V soutěži JuniorText, kategorie do 15 let zvítězila Barbora Goldmannová s moc pěkným příběhem o děvčeti z malé vesnice a o omezeních, která s internetem jako by neexistovala. V té samé kategorii do 18ti let vyhrál Michal Voráč, se svým sci-fi příběhem o chlapci postiženém obrnou, jehož největším přáním je si zahrát fotbal. A prostřednictvím stroje času a internetu se mu to splní. Speciální ceny poroty získali Tomáš Vlačuha a Kristýna Valášková.

Celou konferencí dopolednem provázeli milí a vtipní moderátoři, kteří celý ceremoniál přirovnávali k Oskarům, a také provozovali tombolu. V tombole vyhrál v zásadě každý. Losování jednotlivých čísel připomínalo veselohru, kde losoval každý, kdo byl zrovna po ruce.

Po obědě si všichni mohli rozmýšlet, do které ze dvou přednáškových sekcí se vypraví. Já si vybrala program spíše pro mladší a méně angažované účastníky. Zde nám Marek Soldát vyprávěl o umisťování stránek na internet. Bylo to nesmírně zajímavé a poučné, tedy alespoň pro mě. Následovaly otázky z právě proběhlé přednášky a za každou správnou odpověď jsme mohli něco vyhrát. Poté jsme se dověděli něco o tom, jak funguje reklama na internetu a opět následovaly otázky, tentokrát od Michala Pospiecha. Na celém dnu se mi nejvíce líbila všude panující dobrá nálada a opravdový zájem všech zúčastněných.

Další informace o vítězných projektech, jejich autorech i zmiňované přednášky najdete na stránkách www.juniorinternet.cz.

Rozhovory z Junior Internetu
Pokud byste se chtěli dozvědět, jak je to s koncem ministerstva informatiky či co všechno prozradil autor serveru Sosej, pak neváhejte a klikněte si na stránky Dětské tiskové agentury, která byla podobně jako Alík mediálním partnerem konference Junior Internet: www.dta.zde.cz.

Autor: (7 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!