Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Jurský park: Fikce nebo budoucnost?

    Jurský park je fikce postavená na myšlence navrácení vyhynulých zvířat. Ale věda zabývající se touto myšlenkou má mnoho nevyřešených otázek.

    Dinopark v Doubravě na Karvinsku, © MAFRA

    Vědci v prvním filmu oživili dinosaury pomocí DNA získané z hmyzu, sajícího krev, který se uchoval v jantaru. Extrahovali fragmenty zachovaných genetických informací, dali je do správného pořadí, a potom použili DNA žáby k vyplnění prázdných míst. Hotový genetický kód pak vložili do vajíček pštrosa nebo emu.

    Zní to možná věděcky, ale šance, že by se vytvořil dinosaurus pomocí této metody, je malá. První výzvou by bylo najít dinosauří DNA, která by byla zachovalá v jantaru (dokonce i hmyz uchovaný v jantaru je velmi vzácný).

    Ve skutečnosti byl objeven pouze jediný komár, který byl naplněný krví, jeho stáří se odhaduje na 46 milionů let, je tedy téměř o 20 milionů let mladší, než aby se mohl živit a dinosaurech.

    A i kdyby se nám podařilo nalézt správný vzorek, z něhož by bylo možné získat DNA, byl by to boj. DNA je velmi křehká, a ačkoliv někteří vědci tvrdí, že úspěšně získali vzorky, výsledky by bylo velmi obtížné potvrdit.

    Existuje malá šance, že by i pomocí moderní věděcké techniky došlo k oživení dinosaurů. DNA těchto zvířat je prostě příliš stará.

    Autorka:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (1)

    Pralinka2 v něm napsal:

    Skoro nemožné, nebo úplně nemožné?

    V podobných pohádkách pro dospělé bývá zvykem, že to neobvyklé, co se děje, je tam aspoň nějak vysvětleno, nějakým způsobem, který je sice vysoce nepravděpodobný, ale aspoň na pohled ne úplně vyloučený. Když Arthur Conan Doyle psal před více než 100 lety knížku "Ztracený svět", nechal tam dinosaury dožít do současné doby na náhorní plošině v Amazonii, která byla tak izolovaná od okolního světa, že tam nedošlo ke stejnému vývoji jako jinde a dinosauři tam přežili. Tehdy se totiž předpokládalo, že dinosauři vyhynuli přirozeným vývojem, nikoli dopadem asteroidu, a naopak nebylo nic známo o DNA a genetickém kódu. A navíc se v té době na některých osamocených ostrovech v oceánu vyskytovala zvířata, která nikde jinde nežila.

    No, a dnes, kdy je jasné, že dopad asteroidu před 65 milióny let by dinosauři nemohli přežít ani na izolované náhorní plošině, ale kdy jsou naopak známy genetické manipulace a DNA, zvolili autoři jako vysvětlení existence dinosaurů tuto možnost. Sice naprosto nepravděpodobnou, ale pro účely pohádky pro dospělé vcelku představitelnou.