Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  K čemu nám je vysvědčení o prázdninách?

  vydáno

  Dnes dopoledne dostaneme vysvědčení. Někdo pěkné, někdo horší. Ale už zítra, pro někoho už dnes odpoledne, začínají prázdniny. Je nám o prázdninách k něčemu to dnešní vysvědčení?

  Je na horách řidší vzduch?, © Pralinka2

  Dnes dostaneme vysvědčení. Někteří na něm budou mít samé jedničky, někteří i jiné známky. Možná jste věděli už dávno, jaké známky přesně dostanete, možná jste některou známku měli nerozhodně a na poslední chvíli se vám podařilo ji opravit, možná se vám některou známku opravit nepodařilo. No teď už je to dokončené, ať už to dopadlo jakkoli, dneska dostanete vysvědčení, už je napsané a už je definitivní. A teď se možná ptáte, k čemu nám to vysvědčení bude během následujících prázdninových měsíců?

  Někdo by mohl říci, že o prázdninách se vás na vysvědčení nikdo ptát nebude, že ho možná budete potřebovat někdy za rok nebo několik let, až se budete hlásit na jinou školu nebo až budete shánět práci a podobně, ale to že je daleko a teď že máte prázdniny. A bude to z velké části pravda. To, zda se vám podařilo na poslední chvíli si opravit nerozhodnou známku a například dostat vyznamenání, se může projevit v tom, zda vám rodiče dají nějaký dárek, který se může o prázdninách hodit. Také některé zoologické zahrady někdy mívají v den vydávání vysvědčení pro děti se samými jedničkami vstup zdarma. Ale to jsou spíš jednotlivé případy. Všeobecně a ve většině případů je to tak, že hory, lesy ani moře se vás na známky na vysvědčení ptát nebudou.

  Jenže něco jiného jsou znalosti, které jste za ten rok školy získali a za které jste ty známky dostali. A ty znalosti se vám budou hodit i o prázdninách. Opravdu! Ale nebude záležet na tom, zda jste při závěrečné písemce ve stresu udělali chybu, ale na tom, co opravdu umíte a co si opravdu pamatujete.

  Pokud chodíte do první nebo druhé třídy, může se vám docela hodit, pokud jste se naučili dobře počítat a budete vědět, kolik peněz potřebujete na zmrzlinu, kolik drobných vám má zmrzlinář vrátit a případně na kolik zmrzlin vám bude bankovka stačit. Jestliže jste starší a již máte fyziku, může pro vás být užitečné vědět, jakým způsobem se mění například brzdná dráha jízdního kola při změně rychlosti, nebo jakou rychlostí dopadnete na zem při skoku nebo pádu z výšky. Není úplně od věci umět poznávat například rostliny nebo zvířata, které potkáte během prázdnin. Důležitý je i zeměpis; není špatné něco vědět o místech, kam se o prázdninách podíváte, ať už to jsou exotické země, nebo třeba i některé kraje České republiky. Může být přínosné vědět něco o tom, jací lidé tam žijí, jakou řečí hovoří, co se tam vyrábí, jaké je tam podnebí, jaká se tam vyskytují zvířata a rostliny. A troufám si tvrdit, že i v České republice jsou věci, které jste ještě neviděli.

  O užitečnosti zeměpisu ostatně píše i slavný francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry ve své knížce Malý princ, kde mimo jiné uvádí:

  „A je pravda, že mi zeměpis hodně posloužil. Dovedl jsem na první pohled rozeznat Čínu od Arizony. Je to velice užitečné, když člověk v noci zabloudí.“

  Pokud však člověk v noci zabloudí, jsou užitečné i jiné znalosti, například je důležité umět podle hvězd najít, kde je sever.
  Při prázdninových toulkách se může hodit i geometrie; můžete například odhadovat výšku stromu nebo kostelní věže, i když s sebou zrovna nemáte laserový dálkoměr, nebo můžete odhadovat velikosti nebo vzdálenosti i jiných předmětů. Znalostí, které se naučíte ve škole a mohou se vám docela hodit i o prázdninách, je docela hodně a není dobré na to zapomínat.

  Až tedy dnes dostanete vysvědčení, nejspíš vám ho rodiče, poté co vás pochválí, pečlivě uloží do desek a ty založí do skříně nebo šuplíku, kde bude společně s loňským a předloňským vysvědčením trpělivě čekat na dobu, kdy ho budete potřebovat. Znalosti, které jste ve škole získali, však do šuplíku neukládejte, opravdu je mnoho věcí, které jste se ve škole naučili a budou se vám hodit i o prázdninách.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Rokio v něm napsal:

  To jsou zajímavé informace! Některé jsem nevěděl, jiné zase ano. Všem uživatelům Alíka přeji, aby měli takové známky, které si zaslouží a nikomu nepřeji propadnutí.

  Příspěvek z 1. července 2017 v 19:52.
  Jemanden v něm napsal:

  Do práce? Mně se nechce, takže ne, spíš budu v létě cestovat, mohou pracovat jiní.

  Příspěvek z 1. července 2017 v 18:53.
  SVETLO v něm napsal:

  Nemáš zač :D