Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kam jít po devítce?

  vydáno  •  Škola
  Určitě jde někdo z vás na střední školu, nebo si jen vybírá kam půjde. Dám vám pár rad, jak si vybrat správnou školu.

  škola, třída, © Profimedia.cz

  Pro osmáky:

  Začněte už teď přemýšlet o vaší budoucnosti, ne tak zásadně, ale můžete se třeba kouknout na www.atlasskolstvi.cz, kde máte i jiné školy než střední. Na této stránce se mi líbí přehled přihlášených a přijatých, aspoň tak zjistím, kam je snadnější se dostat.

  Ale teď zpět k tématu. Jak vybrat střední školu? Nejdřív si sepište, co vám jde. Třeba koníčky, předměty, ve kterých jste dobří, a v kterých ne a jestli chcete studovat vysokou školu. Nejjednodušší řešení je pro ty, kteří se dobře učí, zatím nemají představu o povolání a chtějí studovat vysokou. Gymnázium.

  Můžete vyzkoušet zkoušky už v 5. a 7. třídě, ale to je podle mě těžší, protože na osmileté studium se hlásí hodně lidí. Na prestižní školy okolo 200 - 400, takže konkurence je velká a obvykle berou jen 30 nebo 60 lidí.

  Milujete herectví, hrajete na hudební nástroj nebo umíte krásně zpívat? Chcete tohle dělat profesionálně? Pro vás je určena konzervatoř. Tady je výjimka, jsou to talentové zkoušky. Ukážete, co umíte, oni vám za to dají body a podle toho vás přijmou.

  Další škola je uměleckoprůmyslová nebo oděvní. Tady jsou zase talentovky, kreslíte zátiší podle zadání a další věci. Záleží to většinou na škole.

  Jestli moc nepočítáš s vysokou a máš vyloženě podprůměrné známky, tady je vhodné učiliště. Neznamená to ale, že na učiliště nemůžou jedničkáři. Ale pro podprůměr to je tak akorát.

  Střední odborné školy. To jsou školy spíš pro ty, kteří to v pohodě zvládají. Jsou zase různá zaměření, stačí se jen poohlédnout.

  Nerozhodujte se podle vzdálenosti od vašeho domu. Přece jenom, je to střední škola a vaši rodiče vás nebudou moct pořád držet doma. A co je na tom, že se do školy jede hodinu. Od čeho jsou knížky, hudba, hry?

   Bojíš se, že si nenajdeš kamarády? Můžeš přejít na jinou školu, nebo vezmi kamarádku na stejnou střední. To jsou všechny tipy, přeju hodně štěstí.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 14. února 2015 v 8:08.
  Gambetta v něm napsala:

  Zkoušela jsem na taneční konzervatoř a dostala jsem se tam. Ale já tam nechtěla, protože jsem chtěla na gymnázium. Zkoušky jsem udělala a teď jsem v nové třídě a musím říct, že jsem ráda. A kamarády jsem si našla262125 Článek je moc hezký7610

  Příspěvek z 13. února 2015 ve 21:20.
  a_u v něm napsala:

  Jsem v osmé třídě na základce a minulý týden jsem byla na Dni otevřených dveří na škole, která mě zaujala. A jsem ráda, že jsem to udělala už takhle brzo. Už vím jistě, že na tuto školu půjdu, a mám více času se připravit na ty talentovky, co se tam dělají :)