Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kam (ne)posílat zprávy aneb není číslo jako číslo

  vydáno  •  volný čas doma · rodičům · bezpečnost
  V poslední době se mi množí nářky nad ztraceným kreditem ve vašich mobilních telefonech. Většina z vás o něj přišla na základě neznalosti telefonních čísel, na které jste tzv. SMSky posílali. Nejen v našich končinách totiž exitují čísla, která vám z vašeho kreditu odečtou mnohem více korun za jednu zprávu, než když pošlete vzkaz například vašim rodičům či kamarádům. Proto jsem se rozhodl pro vás připravit malou radu, díky které můžete svůj kredit lépe ochránit.

  Mobilní telefony ze sbírky Petra Švábeníka, © Mobil.iDNES.cz

  V první řadě si zopakujeme pár vět, které najdeš ve zdejších pravidlech, protože opakování je matkou moudrosti. Na Internetu skoro nikdy nemáš jistotu, že "ten na druhém konci" je skutečně tím, za koho se vydává. Není tak dobré hned tak někomu dávat své telefonní číslo či jiné osobní údaje.

  Pokud tak i přesto učiníš a někdy ti přijde SMS zpráva s tím, že tě bude nabádat k odeslání na neznámé číslo za účelem dobití tvého kreditu, nikdy tak nečiň. Je to podvodník, který zneužívá své anonymity a tvé důvěřivosti. Připraví tě o peníze z tvého kreditu a už je nikdy nedostaneš zpět!

  Taková zpráva ale může mít i jinou podobu. Zrovna nedávno se jedné mojí kamarádce stalo, že jí přišla výzva k pomoci zvířátkům. Měla odeslat SMSku na jisté číslo. Bohužel se ale předtím nepřesvědčila, zda taková zpráva je skutečně zdarma jak se tvrdilo. A jelikož skutečně pomoci chtěla, poslala ji dokonce třikrát.

  Tím ale přišla o téměř 250 korun ze svého kreditu. "Je mi do pláče! Právě jsem přišla asi tak o 250 korun. Teď se bojím, že mě rodiče potrestají, protože ty SMS byly tak drahé, že mám po kreditu. Je to spravedlivé takhle podvézt kamarády? Jsem strašně smutná až mi tečou slzy," napsala mi Nikolí do poradny. Nikolí měla odvahu své trápení svěřit mamince a nakonec vše docela dobře dopadlo (více v Poradně Alík - dotazy k fungování webu).

  Její peníze jsou již nenávratně pryč. Příště si ale může dát větší pozor, jelikož si jistě přečte i tyto řádky. Prozradím základní poučku, jak zjistit, zda číslo není příliš drahé. Pokud se totiž podíváš na kontakty na své kamarády či rodiče, uvidíš, že má celkem devět a více číslic.

  Taková čísla jsou vždy v pořádku a zprávu na ně se nemusíš bát zprávu odeslat. Raději ale překontroluj i jejich začátek, který by měl v případě mobilního čísla obsahovat jedno z těchto trojčíslí: 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 721, 723, 724, 728, 731, 732, 736, 774, 775, 776 či 777.

  Drahá čísla pak obsahují sedm či méně číslic. Většinou přitom začínají číslem 900, není to ale pravidlem. Pokud tomu tak je, můžeš na první pohled odhalit i cenu takové zprávy. Číslo ve tvaru 900xxyy v posledním dvojčíslí (yy) obsahuje i informaci, kolik tě bude zpráva stát. Pokud tam najdeš "03", stojí tě tři koruny, pokud "50", stojí tě padesát korun. Nejdražší zpráva je pak za 79 korun, kterou odeslala i moje kamarádka Nikolí. Příště se tak raději pozorně podívej na číslo příjemce zprávy.

  Nyní už víš, čeho se máš příště vyvarovat. A pokud si i přes mou radu nebudeš jist, raději se obrať na své dobré kamarády či rodiče a poraď se s nimi. Je to stále lepší, než abys pak byl smutný kvůli ztraceným penízkům. Já taky nevěděl všechno a tak jsem se zašel poradit ke kamarádům, kteří toho o mobilech vědí víc než dost - pravidelně o nich referují na stránkách www.mobil.cz.

  Autor: (6 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (49)

  Rodé v něm napsala:

  zajímavý článek.R^

  AnezkaB v něm napsala:

  Já píšu sms jen rodině a kamarádům. Na cizí čísla vůbec ne.

  EUcreepemineCZ v něm napsal:

  A pozor na předplatné SMS - tj. kredit to odečátá denně/týdně/měsíčně atd.!