Alíkovina

Kam zmizela 9. planeta sluneční soustavy?

vydáno  •  Příroda
V poslední době se hodně diskutovaným tématem stalo Pluto, zda má, či nemá být nadále planetou. Jak je to doopravdy s naší sluneční soustavou a kolik má vlastně planet se můžeš dočíst právě v tomto článku.

Od starověku je lidem známo pouze šest planet, tedy Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter a Saturn (v tomto pořadí vzdálených od Slunce), teprve 18. a 19. století nám otevřelo dveře dál do vesmíru a člověk objevil také Uran a Neptun. Pluto, jako devátá planeta naší dosavadní sluneční soustavy, bylo spatřeno až v r. 1930. Vědci jej nejdříve zařadili do tzv. Kuiperova pásu, který se nacházel v ne zcela prozkoumaném prostoru za Neptunem. Netrvalo však dlouho a byl přidán mezi planety naší sluneční soustavy.

V dnešní době však už existují daleko výkonnější teleskopy a tudíž astronomové objevují stále nová a nová tělesa. Například daleko za Plutem loni vědci objevili těleso, které je mnohem větší než Pluto (dali mu název UB 313) a není ve sluneční soustavě zdaleka jediné. Proto vznikla debata zda tato nová tělesa mají být zařazena mezi dosavadní tzv. „klasické“ planety jako jejich rovnocenní společníci. Tato debata přerostla ve valné shromáždění, které se konalo koncem srpna v našem hlavním městě. Ústředním bodem jednání se stala nová definice planet, která má do budoucna zabránit sporům o tom, co je a co není planeta. A jak jejich usnesení zní?

Planetou je tedy chápáno těleso, které:

  • obíhá kolem Slunce
  • má dostatečnou hmotnost, aby jeho vlastní gravitace překonala vnitřní síly pevného tělesa, takže dosáhne tvaru přibližně kulatého
  • vyčistí okolí své dráhy od ostatních těles

Proč Pluto tyto parametry nesplňuje? A co se s ním stalo?

Nejuznávanější astronomové při jednáních v Praze rozhodli, že nejlepším řešením bude, místo nekonečného přidávání dalších a dalších planet, stanovit různé kategorie. Jednou z nich se staly „trpasličí planety“, kam tedy od nynějška Pluto (kvůli nevyčištěnému okolí jeho dráhy), ale také např. UB 313, řadíme.

Trpasličí planetou je těleso, které:

  • obíhá okolo Slunce
  • má dostatečnou hmotnost, aby jeho vlastní gravitace překonala vnitřní síly pevného tělesa, takže dosáhne tvaru přibližně kulatého
  • nevyčistí okolí své dráhy
  • není satelitem

Dalším termínem jsou tzv. „malá tělesa sluneční soustavy“, kam patří ostatní tělesa obíhající Slunce, které však zároveň nejsou satelity.

Jak vidíš, vesmír je velice zajímavé místo plné překvapení a roztodivných jevů. Jestli tě naše sluneční soustava, či vesmír obecně, zajímá, můžeš se více informací dozvědět například na stránkách www.vesmir.info. Tak do toho!

Další zajímavé články:

Autor: (6 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!