Alíkovina

Kamarádi a šikana

vydáno

Máte dost dobrých kamarádů?
Nebo naopak žádné nemáte?
Ať je to jakkoliv, neváhejte a přečtěte si tento článek.

Z letáku, který vznikl v rámci projektu Minimalizace šikany a měl by se dostat ke všem školákům., © www.minimalizacesikany.cz

Tento článek chci věnovat úplně všem, protože na každý má kamaráda.

Já například o kamarády nemám nouzi, ale u každého tomu tak není. Mnoho lidí je šikanovaných, a proto chci říct všem, co mnohé tak šikanují, aby své oběti ihned dali pokoj!

Někdo, ale má kamarádů tolik, že by se do stovky nevešli. A proto chci všem, co mají málo kamarádů pomoci.

  1. Zkus uspořádat nějakou oslavu a na ni pozvi několik spolužáků, s kterými by ses chtěl kamarádit. Mohou tak zjistit, že jsi dobrý kamarád.
  2. Zkus dát třeba k narozeninám svému spolužákovi malý dárek. Může se stát, že je tebou vybraný spolužák vypočítavý, dárek přijme, ale i tak se s tebou nebude chtít kamarádit. Nevěš hlavu a oslov někoho jiného.
  3. Zkus jednoduše oslovit. Řekni něco o sobě a požádej o pomoc – seznámení se školou, městem apod.
Neboj se svěřit se svým trápením učiteli nebo rodičům. Ustrkování a vyčleňování z kolektivu je skrytý způsob šikany a je třeba jej řešit. Neboj se rodičů ani učitelů, ti tě jistě pochopí a třeba i poradí, co děláš špatně.
S tím, co někoho šikanují, se rozhodně nekamaráď. A pokud tebe někdo šikanuje, neváhej o tom říct dospělému nebo i učiteli. Můžeš se svěřit i kamarádovi, který to pak řekne někomu dospělému.

Vždy měj na paměti, že šikana je špatná a jedná se o trestný čin a řeší ho policie!

Tak to je vše, co jsem vám chtěla říct. V diskusi pod článkem se nebojte napsat, zda jste někdy byli obětí šikany, zda máte dost kamarádů a prostě vše, co vás k mému článku napadne.

Tak a prozatím ahoj!

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (23)

Příspěvek z 17. června 2018 ve 21:23.
šipín v něm napsal:

no, jsem , už od první třídy. naštěstí jdu na osmiletý gympl

Příspěvek z 2. listopadu 2017 ve 12:12.
AnezkaB v něm napsala:

No určitě je dobré se někomu svěřit, to hlavně. Jinak si nemyslím že se získá kamarád nějakými dárky oslavami... Kamarád je někdo s kým si nejen rozumíme, ale komu věříme, na koho se můžeme spolehnout. Ale tohle trvá dle mě delší dobu ne že pozvu někoho na oslavu a druhý den jsme nej kámoši:( Takže já jsem hlavně pro to svěření se rodičům.

Příspěvek z 1. listopadu 2017 v 16:43.
anavercadav v něm napsal:

ANDÍLEK BYL SI NĚKDY OBĚTÍ ŠIKANY