Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kamarádi z Afriky

  vydáno  •  zvířata

  Mysleli jste si, že už znáte všechna zvířátka z Afriky? Já vám dnes popovídám o malých ptačích kamarádech, kteří si neustále jen hrají...

  Figo a Čiko, © Clarr

  Dnes jsem se rozhodla vám něco napsat o agapornisech, papoušcích, kteří žijí v Africe. Je mnoho druhů těchto malých ptáčků, ale já doma mám pouze 3. Každý je jiný a svým způsobem krásný. Jsou přibližně 15 cm velicí a mají různá zbarvení. Každý z nich také odlišně píská.

  Figo (vlastně Figina – je to holčička, ale nevěděli jsme to, protože u takhle malých papoušků se nemusí určovat pohlaví) se zbarvil do žluta s růžovou hlavičkou a bříškem, také má tyrkysový ocas. Jsou jí skoro 2 roky. Maya [Mája] je zelená s oranžovo-hnědou hlavičkou a červeným zobáčkem. Bohužel u ní nevíme přesně, kdy se narodila. Posledním, také nejmladším, je Čiko, kterému se na celém tělíčku střídá bílá, černá a modrá barva.

  Všichni tři se ke mně dostali z Belgie, kde žili jejich rodiče a předchozí majitel. Dlouho jsem přemlouvala mamku, abychom si je pořídili, protože bydleli moc daleko. Nakonec nám je jeden hodný pán dovezl na místní burzu (to je místo, kde se ukazují a prodávají papoušci).

  Doma jsme měli připravenou klec, kterou si všichni oblíbili, ale nejradši létají po bytě a se vším si hrají. Milují vodu, takže když je čas koupání, tak si ze dřezu v kuchyni udělají koupaliště. Mokří vypadají jako malé příšerky, protože se jim peří přilepí k tělíčku a od hlavy jim to různě trčí. Suší se tak, že mávají křídly, ale nelétají, vypadá to velice směšně, když se nožičkami drží, aby neuletěli.

  Naučili jsme je různé věci, například zvuky, které opakují, přiletět na ruku, když je zavoláme, nebo opakovat různá slova, sice to opravdu neříkají, ale zní to tak. Také si umí říct, že v kleci nemají jídlo, nebo mají špinavou vodu (jsou to malá prasátka a všechno, co najdou, dávají do vody). Avšak nejradši mají, když se houpou na houpačce, nebo si hrají s rolničkou a zvonečky.

  Jsou to ale uličníci. Všechno, k čemu přijdou, rozkoušou. Trhají všechno na malinké kousíčky a z papíru dělají proužky, které si strkají na ocas, tomu se říká zdobení (asi viděli páva a chtějí vypadat stejně).

  Večer, když jsou spát, tak si Čiko zpívá písničky, aby lépe usnul (někdy i mluví ze spaní). Hlavičku vždycky otočí dozadu ke křídlům a zaboří ji tam. Figina se rozhodla, že bude spát v kokosu, takže spí tak, že z díry, která je utvořena v kokosu, má vystrčený jen ocas, aby ji nešlo vidět.

  Chtěli byste mít doma tyto uličníky? Nebo je doma dokonce máte? To vše mi můžete napsat do komentářů i do zpráv, ale samozřejmě i to, jak se vám článek líbil. Pokud byste chtěli více fotografií nebo informací, brzo budou na mé vizitce. Děkuji za přečtení až do konce.

  Autorka:
  » přejít do diskuze

  Diskuze k článku  (7)

  Honzulin8 v něm napsal:

  hezký ČLÁNEK já mám taky papouška více na mém článku

  Příspěvek z 25. srpna 2019 ve 20:37.
  Molly58 v něm napsala:

  Krásný článek, papouška doma sice nemam, ale máme krátce křečka zlatého ménem Matýsek. Uličník je to velký.

  Příspěvek z 22. srpna 2019 v 0:34.
  VasekCZ v něm napsal:

  Jej :-)