Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kámen mudrců na CD aneb šest set minut s Harry Potterem

  vydáno  •  Kultura · Knihy · Harry Potter
  Je lepší kniha nebo film? O tom se v případě příběhů kouzelnického učně Harryho Pottera vedou nekonečné vášnivé diskuse. Tentokrát vám nabídneme ještě něco jiného – zvukovou (audio) knihu. Knihu, kterou vám nejen někdo přečte, ale která je místo obrázků "ilustrována" zvuky.

  © Jiří Koťátko, MAFA

  Bezmála šestisetminutový komplet vznikl v roce 2001. Zvuková nahrávka prvního dílu příběhů malého čaroděje nejprve vyšla na magnetofonových kazetách. Úvodní náklad deseti tisíc kusů zmizel za první tři měsíce, následoval pětitisícový dotisk, který se také vyprodal. Od roku 2008 je nahrávka dostupná také na kompletu 12 CD.

  Přísná pravidla: nic se nesmí vynechat!

  Podmínky právníků anglické spisovatelky J. K. Rowlingové byly podobně jako u knižního vydání velmi přísné. Předloha se nesměla krátit. Proto vám poslech prvního dílu zabere téměř deset hodin. Na druhou stranu si v tomto případě Češi vymohli, že příběh smějí dramatizovat, což nebylo v ostatních zemích běžné.

  Jinde šlo většinou o čistou recitaci, bez jakýchkoli přidaných prvků. "Mám rád široká plátna, kde si mohu vyhrát s odstíny, ruchy a hudbou – a když děti zavřou oči, skoro to před sebou vidí," říká režisér Jan Jiráň, který na nahrávce spolupracoval s hudebníkem Zdeňkem Zdeňkem.

  Jiří Lábus ve všech rolích

  Tvůrci audionahrávky Harry Potter a Kámen mudrcůHlas Jiřího Lábuse určitě znáte všichni velmi dobře. Propůjčil ho postavám z mnoha kreslených filmů a seriálů jako dabér. Například jste jej mohli slyšet v roli Obelixe ve filmech Asterix a překvapení pro Caesara a Asterix a velký boj; lenochoda Sida v obou dílech filmu Doba ledová; Marge v seriálu Simpsonovi, kozy ve filmu Kozí příběh – Pověsti staré Prahy či vládce temné Říše Zla v animovaném filmu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?

  Platinová deska

  Zvuková nahrávka Harry Potter a Kámen mudrců dosáhla v roce 2008 počtu 10 000 prodaných kompletů. Proto její autoři – herec Jiří Lábus, režisér Jan Jiráň, autoru hudby a zvukových efektů Zdeněk Zdeněk a producent Ondřej Müller - získali platinové desky.

  Při četbě knihy Harry Potter a Kámen mudrců sehrál Jiří Lábus sehrál všechny postavy. A že jich v knize nebylo málo - kolem padesáti! Aby se v té změti dokázali zorientovat, vymysleli s režisérem Jiráněm důmyslnou taktiku.

  Každá postava měla obsahovat určité procento z toho či onoho známého herce. Jedné figuře tak přisoudili pět procent z Jaroslava Vojty a pět procent z Vladimíra Kršky, jiná dostala padesát procent z Martina Růžka.

  Ale stejně se tvůrci u takto rozsáhlé dramatizace nevyhnuli úskalí. Ředitel Bradavic Albus Brumbál měl trochu jiný hlas na začátku a jiný na konci. Nezbývalo než jeho hlas znovu přetočit.

  Harry Potter a Kámen mudrců

  J. K. Rowlingová

  Až do svých jedenáctých narozenin si o sobě tento Harry Potter myslel, že je jen obyčejný chlapec. Pak ale dostal soví poštou dopis, kterým byl zván ke studiu na prestižní soukromé Škole čar a kouzel v Bradavicích, a jeho život se rázem proměnil. Leccos se dozvídá o minulosti svých zemřelých rodičů, získá pár dobrých kamarádů, naučí se mistrovsky hrát famfrpál a kvůli Kameni mudrců podstoupí smrtelný souboj se zloduchem Voldemortem...

  Znáš dobře Harryho Pottera?

  Ověř své znalosti v kvízech!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 31. října 2009 v 18:20.
  kaťásek v něm napsal:

  HP

  Jeho filmy jsou super moc ráda se na ně dívám :-)425

  Příspěvek z 31. října 2009 v 18:20.
  kaťásek v něm napsal:

  GOOD

  Celkem dobrý ale já si ymslím že je už lepší DVD než CD.
  Ale každej má svůj názor.... 25 16 454

  Příspěvek z 29. října 2009 ve 14:21.
  KITCHE v něm napsal:

  harry potter

  jeho filmy jso bazva.416