Alíkoviny

Kamínek a drát

vydáno  v 9:53
Drátování si spojujeme často s pohádkami a historickými romány, kde dráteníci chodí krajem a spravují hrnce. Dnes už nemáme v kuchyni mnoho kameninových nádob, které by potřebovaly dráteníka; drátenické řemeslo přesto nevymřelo.
K drátování můžete využí nejrůzněji tvarované kamínky.

Autor fotky: Radka Páleníková, Alík.cz

Jako každé řemeslo, tak i drátování je umění i dřina, chce spoustu talentu a trpělivosti.

Nejprve k drátu: nedoporučuji hledat v dílně zbytky od minulé stavby, přece jen chceme vyrobit šperk. Nejvhodnější je tzv. zubařský drátek, koupíte jej ve zdravotnických potřebách. Je zdravotně nezávadný, nehrozí alergická reakce při styku s pokožkou.

Budeme potřebovat:

  • kamínek tvaru slzy velikosti cca 2-3 cm (čím větší, tím lépe se s ním pracuje)
  • jemný drátek
  • malé kleštičky s kulatými čelistmi
  • štípací kleště
  • kovovou tyčku o průměru cca 4mm na ohýbání drátku (tenkou kovovou propisku)
  • hadřík
InsertSingleVideo

Kamínek můžete vybrat jakýkoliv. Obyčejný křemen z řeky může být pro první pokus. V obchůdcích s dárkovými předměty a kameny se dají koupit i polodrahokamy a leštěné kameny upravené do tvaru na šperk.

Na kamínek o velikosti 3 cm si odstřihněte cca 30 cm drátku. S delším kusem se lépe pracuje, na odstřižení přebývajícího drátku je čas vždycky, prodloužit se nedá. V polovině drátek dvakrát omotejte okolo tyčky (čehokoliv pevného kulatého s průměrem cca 4 mm), vznikne očko na zavěšení. Pod tyčkou drátek dvakrát obtočte (uzavřete očko a máte základ pro ovíjení kamínku).

Oba konce drátku několikrát protáhněte mezi prsty, které si chráníte dostatečnou vrstvou tkaniny (staré tričko, hadřík na nádobí apod.). Tím konce drátku narovnáte a připravíte pro další práci.

Tyčku zatím ponechte v očku. Kleštěmi s kulatými čelistmi ohýbejte drátek do tvaru jako "dvojitá zatáčka" (šířka odpovídá šířce kamínku, tedy cca 1,2 cm), po naohýbání bude délka cca stejná, jako kamínek, tedy 3 cm. Nemáte-li kleště, stačí ohýbat drátek okolo tyčky. Kamínek přiložte na výšku, užším koncem k překřížení drátku, po obou stranách přiložte "dvojité zatáčky", přitiskněte ke kamínku tak, aby drátek kopíroval tvar kamínku a "zatáčky" držely kamínek v sevření.

Pod kamínkem konce drátku opatrně překřižte (tak, aby se nenatáhly "zatáčky"). Po překřížení odštípněte konce drátku asi 1 cm od kamínku. Kleštěmi konce zarovnejte tak, aby nebyly ostré hrany po přeštípnutí (v prodloužení drátku scvakněte přes hranu). Konce zatočte do spirál a přitiskněte na kamínek. Vytáhněte tyčku a zajímavý šperk máte hotový. Na zavěšení se hodí stříbrný řetízek nebo kožený závěs.

Učíme se drátovat

Podrobný návod na zvládnutí základních smyček a ok i další rady najdete na webu Hobby.cz v článku Učíme se drátovat

Autor: