Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Karel Gott

  vydáno  •  hudba

  „Karel Gott zemřel.“ Tuto větu jsme si přečetli nebo slyšeli dne 2. října. Tímto bych vám chtěla napsat něco o jeho životě, písních, rodině, a také uctít jeho památku.

  Karel Gott, © Jan Handrejch, Právo

  Dne 1. října před půlnocí zemřel mistr Karel Gott. Hned v ranních a dopoledních hodinách tato zpráva zaplavila internet, rádia a televize. V rádiích hrají jeho písně, které nazpíval. Na Pražském hradě a dalších místech je vlajka na půl žerdi. Několik míst se stává pietními místy a dějí se spousty dalších věcí.

  O jeho životě
  Manželům Gottovým se 14. července 1939 narodil jediný syn. Pojmenovali ho Karel. O jeho mládí se toho až tolik nedochovalo. Jeho velkou zálibou bylo malování, kterému se chtěl věnovat profesně. Bohužel se na studium výtvarného umění nedostal, a tak šel do ČKD na elektromontéra. Jeho velkou láskou byl už tehdy zpěv. Není tedy divu, že dalších pár let strávil na konzervatoři. Ze začátku se živil amatérským zpěvem. Poprvé na sebe upozornil v roce 1957 v talentové soutěži. Pracoval v ČKD, ale postupem času začínal být známější i jako zpěvák.

  Rok 1960 byl pro Karla Gotta také významný. Odešel totiž ze zaměstnání. Z počátku své profesionální kariéry mělo jeho publikum z vystoupení smíšené pocity. Jeho styl byl v tehdejším Československu zcela nový. Jeden z jeho prvních hitů byl duet s Vlastou Průchovou Až nám bude dvakrát tolik. Ve stejném roce (1962) dostal angažmá v divadle Semafor. Píseň Oči sněhem zaváté mu velmi pomohla k 1. Zlatému slavíku.

  Po třech letech opouští Semafor. Další jeho hit byl singl Trezor, který je známý dodnes. Na sedm měsíců odletěl do USA. Ze států se vrátil jako sebevědomý profesionál. V té době dostal přezdívku „Zlatý hlas z Prahy“. V Eurovizi reprezentoval Rakousko, kde skončil 13. Teprve tehdy se dostal do velkého povědomí v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Rok 1968 byl také rokem vzniku nejznámější písně Lady Carneval, kterou napsal Karel Svoboda. Lady Carneval byla přeložená do třinácti jazyků. Již druhou Bratislavskou lyru získal o rok později za píseň Hej, páni konšelé. Účinkoval také ve filmu „Hvězda padá vzhůru“. Psal se rok 1973, kdy se narodila jeho první dcera Dominika. V 70. letech často koncertoval, nazpíval mnoho hitů (Kávu si osladím). Jeden cover věnoval Janu Palachovi (Kam tenkrát šel můj bratr Jan). Byl mu udělen titul Zasloužilý umělec. Za zmínku stojí album Bílé Vánoce.

  Každoročně zvládal až 360 koncertů. Na domácí scéně narůstala konkurence, a tak byl po dlouhé době bez Zlatého slavíka. Později však v této anketě začal znovu vítězit a až do konce života neztratil popularitu.

  Ukázky známých písní Karla Gotta:

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 2. srpna 2020 v 15:01.
  blesk1 v něm napsal:

  Ahoj kájo.(8:o):-$

  JáJá1 v něm napsal:

  folbik: přesně tak, pro ně by bylo lepší kdyby se o tom nemluvilo.:-(

  Příspěvek z 13. října 2019 v 8:47.
  folbik v něm napsal:

  Hej, je mi asi nejvíc líto těch jeho dcer. Představte si že každý ráno otevřou internet a všude se bude psát jen o tom že jejich táta umřel:-(