Ze života
Když se narodil, vypadalo to s ním moc špatně, všichni ho považovali za mrtvého, ale po chvíli se probral k životu. Později je obec Borová nazvána Havlíčkova Borová na jeho počest, za svého studentského života žil i ve městě Německý Brod, který se od roku 1945 jmenuje Havlíčkův Brod.
Zařazení
Karel Havlíček Borovský byl český novinář, spisovatel, básník a politik. Literárně bývá řazen do realismu, politicky pak patří k druhé generaci národních buditelů. Přízvisko Borovský, kterým často podepisoval své články, je odvozeno od jeho místa narození, tedy od obce Havlíčkova Borová (za jeho života jen Borová).
Díla
Karel Havlíček Borovský psal články do novin, vlastenecké básně, a epigramy. V jeho básních a epigramech je pravda, vážnost, ale i humor. Nejznámější jeho básně jsou např. Zdvihni se, zdvihni nebo Král Lávra. Nejznámější epigramy jsou např. Selský, Jezoviti anebo tento:
Demokratský
Nechoď, Vašku, s pány na led,
mnohý příklad máme,
že pán sklouzne, a sedlák si
za něj nohu zláme.
Epigramy jsou krátké básně, které upozornují na nějaké problémy.
Pobyt v Brixenu
Roku 1852 ho ve 2 hodiny ráno navštívila pětice úředníků CK policie (CK = Císařsko Královská) a ti ho protiprávně odvezli do vzdáleného Brixenu, ospalého městečka na rakousko-italském pomezí v Tyrolských Alpách. Jen kvůli tomu, aby svými novinami neovlivňoval veřejné mínění v českých zemích. Tak vypadal Bachův absolutismus v praxi. Myslel si, že tam bude chvilku, ale musel tam být tři a půl roku. Vzniklo tam např. dílo s názvem Tyrolské elegie.
Nemoc
Sotva se vrátí z Brixenu, a to roku 1856, mu umírá manželka Julie Havlíčková a on v žalu začíná chrlit krev jako následek nemoci zvané tuberkulóza. O několik dní později na tuto nemoc umírá. Bylo mu pouhých 35 let.
Shrnutí
Karel Havlíček Borovský (1821-1856) byl
- novinář
- spisovatel
- národní buditel
- významná osobnost českých dějin
Slovo závěrem
Děkuji všem, kteří si tento článek celý přečetli, a doufám, že se vám líbil.