Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Karel IV. – Otec vlasti

  vydáno  •  historie · kvízy

  Znáš Karla IV.? Jeho jméno už určitě každý z vás někdy slyšel. Víš ale o tomto významném českém panovníkovi něco? Pokud moc ne, tak je ten pravý čas to napravit! Na konci článku najdeš i kvíz!

  Karlovy Vary - Karel IV. - socha z písku, © Mari1

  Karel IV. byl podle mě nejlepší a nejlaskavější panovník Česka. Narodil se 14. května 1316 v Praze. Pocházel z rodu Lucemburků. Jeho rodiči byli Jan Lucemburský (Karel IV. ho neměl moc v oblibě) a Eliška Přemyslovna. Původně se jmenoval Václav – jméno dostal po svém francouzském strýčkovi, u kterého byl na vychování. Myslím si, že se k němu jméno Karel hodí více.

  Třináct let po narození se stal moravský markrabě. Roku 1346 byl korunován římskoněmeckým králem, o rok poději se stal i králem českým. Později se z něho stal i císař Svaté říše římské, burgundský král, italský král a lucemburský hrabě.

  Za život měl celkem čtyři manželky (první 3 mu zemřely) – Blanku z Valois, Annu Falckou, Annu Svídnickou a Alžbětu Pomořanskou, se kterými měl celkem jedenáct dětí, což byli: Markéta Lucemburská, Kateřina Lucemburská, Václav Lucemburský, Alžběta Lucemburská, Václav IV. (následník trůnu), Anna Lucemburská, Zikmund Lucemburský (následník trůnu po Václavovi IV.), Jan Zhořelecký, Karel, Markéta Lucemburská a Jindřich.

  Karel IV. nechal postavit také několik památek: Hladovou zeď (tu nechal postavit, aby chudí a nevzdělaní měli práci, za kterou dostávali potravu, řekl bych, že musel být opravdu hodně laskavý). Také díky němu vznikla Katedrála Svatého Víta, Václava a Vojtěcha, Karlova Univerzita, Pražský hrad (sídlo současného prezidenta) a ještě mnoho dalších staveb.

  Zemřel 29. listopadu 1378 ve věku 62 let na zápal plic. Po své smrti byl označen za otce vlasti, který podle mě rozhodně byl.

  1. Kde byl Karel IV. jako dítě vězněn? Vyber jméno hradu.


  2. V kolika letech se Karel IV. oženil s první manželkou Blankou?


  3. Pověst říká, že jednou při lovu objevil pramen. Na tom místě vzniklo světoznámé město. Jak se jmenuje?


  4. Karel IV. měl také bratra. Jak se jmenoval?


  5. Jaké označení dostala pandemie, která Evropu zasáhla v době jeho vlády?


  6. Karel IV. byl po otci Lucemburk. Z jakého rodu ale byla jeho matka?


  7. Který z uvedených panovníků byl nejdéle vládnoucím panovníkem na českém trůně?


  Katastrofa, dějiny vůbec neumíš, koukej s tím něco udělat!

  Hrůza, jen jedna odpověď správně? Karel IV. by tě zřejmě nejradši uvěznil ve vězení.

  Nedá se na to koukat, měl/a by ses zlepšit!

  Něco málo víš, ale dějepis asi moc nemusíš, co? :-)

  Takový průměrný výsledek, zkus to ještě jednou.

  Špatné to není, ale mohlo by to být i lepší.

  Škoda té jedné chyby.

  Úplně bez chyby, Karel IV. by na tebe byl hrdý.

  Vyhodnotit

  Související Alíkovina:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  -Brawl_Stars- v něm napsala:

  Já si myslím že tento článek na to že je to první článek tohoto autora tak je přímo excelentní jako je to můj názor takže jestli má někdo jinej názor tak jeho problém :-D

  Mari1 v něm napsala:

  Autor napsal článek tak, jak nejlépe uměl. Ne každý píše jako kniha.
  V Alíkovinách máme lepší i horší články. Tento považuji za takový průměr.

  Smejky, napiš nějaký supr čupr článek o Karlu IV. ty. :-) Můžeš se zmínit o jeho lásce k soubojům, které měl zakázané. Po jednom dokonce málem umřel. Tehdejší lékaři byli neuvěřitelní, že mu dokázali zachránit život. A určitě by se hodila i zmínka o lásce v jízdě na koni.... je toho opravdu hodně.

  Příspěvek z 8. prosince 2020 v 9:46, upravený po 4 minutách.
  Alpina v něm napsal:

  Každý přeci musí někde začít. A začátky ne vždy jsou snadné. Já bych se spíše snažil autora podpořit, než mu jen vytýkat chyby. Neříkám neříci, protože chybami se člověk učí. Ale také nevěřím tomu že v článku by se nenašla nějaká pěkná pasáž...:->

  když já napsal svůj první článek, tak mě opravdu potěšilo, že lidi píší že se jim líbil. Měl jsem radost. Vím že nějak úžasný nebyl. Kdyby jsem tam viděl, takovéto komentáře tak bych už asi nikdy žádný nenapsal, protože by mi to přišlo blbé.8-o