Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Karetní hry

  vydáno  •  Informatika
  Připadá mi, že se přestávají hrát karetní hry. Tak vám chci připomenout, že karetní hry nemusí být jenom Prší, Černý Petr a Kvarteto. Jsou i jiné zábavné karetní hry.

  Sběratel a badatel Jaroslav Ochec ukazuje hrací karty z 19. století. Zároveň v Jáchymově pátrá po kartách ze 16. století, které objevil umělecký knihař Jan Sobota z Lokte., © MAFRA

  Já jsem velká milovnice karetních her, proto vám chci představit i jiné karetní hry.

  Prší

  Prší je hra, ve které jde o to, zbavit se všech karet pomocí vyhazování. Prší se dá hrát v mnoha lidech, ale nejméně musí hrát dva.

  Sedma

  Sedmu asi už znát nebudete. Sedma je hra, která se hraje s kartami na Prší. Hraje se nejméně ve třech, když hraje každý sám za sebe, ale ideální je, když hrají čtyři. Když hrají čtyři hráči, hraje se po dvojicích. Ty si sednou naproti sobě ke stolu. Ve hře jde o to, abyste pomocí přebíjení, vyhazování apod., získali co nejvyšší skóre. Počítají se ale jenom desítky a esa. Sbírá se ve dvojici na jednu hromadu.

  Černé historky

  Tato hra je novější vyšla asi před dvěma roky. Můžou ji hrát dva hráči nebo nekonečně mnoho hráčů. Jeden ale vždy musí být vypravěč a ostatní hádají. Je to soubor kartiček, na kterých je jedna strana určena pro ty, co hádají (tam je napsána jenom část příběhu) a druhá strana pro vypravěče (tam je napsán celý příběh). Vypravěč přečte hadačům jejich stranu a on sám si přečte celý příběh. Potom se hadači ptají vypravěče otázkami, na které se odpovídá pouze ano nebo ne. Hadači by se otázkami měli dostat k celému příběhu a pokud ne, tak jim vypravěč může napovědět. Ten kdo uhádne celý příběh, stává se vypravěčem pro příští kolo. Existuje mnoho druhů historek například bílé, černé, růžové, modré apod.

  Žolíky

  Žolíky jsou starší hra, kterou určitě budou znát vaši prarodiče. Je pro dva a více hráčů. Hraje se s kartami na canastu. Hráči musí složit čistou postupku a vedlejší postupky. Hra končí tím, že jeden z hráčů položí otočenou kartu na balík (zavře).

  Uno

  Uno asi všichni znáte.  Hraje se ve dvou až v deseti hráčích. Hraje se podobně jako Prší, ale má navíc několik "akčních" karet. Hráči se pomocí vyhazování zbavují karet, díky "akčním" kartám dochází k náhlým zvratům ve hře, jako jsou změna směru hraní, výměna karet se spoluhráčem a podobně. Velmi rychlá a zábavná hra, jedna z nepopulárnějších na světě.

  Duble

  Duble není tolik známá hra. Můžou jí hrát dva a více hráčů. Každému hráči se rozdá jedna kulatá kartička a zbytek kartiček zůstane v balíku, který je položený obrázky nahoru uprostřed. Hráč kouká na svou kartičku a hledá, jaký obrázek má shodný s tím, který je na kartičce uprostřed. Když ho najde, musí ho říct a až potom si kartičku může vzít a hádat z ní. Vtip je v tom, že každá kartička má s tou druhou stejný jenom jeden obrázek. Hra končí tak, že se rozebere celý balíček a vyhrává ten hráč, který má nejvíc kartiček.

  Kent

  Kent není moc známá hra. Hraje se s kartama na Prší. Hraje se ve čtyřech až šesti hráčích. Hraje se ve dvojicích. Dvojice si sednou naproti sobě ke stolu a ježtě než začne hra si každá dvojice vymyslí tajné znamení (např. klepnutí kartama do stolu). Dvojice si mohou, ale nemusí, vymyslet i falešná znamení.

  Hra začíná tím, že se rozdají každému hráči čtyři karty a doprostřed se dají čtyři karty otočené obrázky nahoru. Když si všichni hráči vezmou svoje karty, tak hra může začít.

  Každý hráč si musí předem rozmyslet (podle svých karet), jakou čtveřici bude sbírat. Karty, co jsou uprostřed, může hráč vyměnit za své. Když má nějaký hráč ze dvojice nasbírané všechny čtyři karty (od jednoho druhu), tak dá (předem domluvené) znamení svému spoluhráčovi a ten řekne: "Kent". Pozor, když si vašeho znamení všimnou protihráči, tak mohou říct: "Stopkent", dřív než si řeknete Kent vy.

  Doufám, že jste pochopili alespoň něco z toho, co jsem se tady pokoušela vysvětlit a jestli jsem vás navedla k tomu, abyste si zahráli nějakou karetní hru, tak jsem moc ráda.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!