Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Karlovy Vary

  vydáno  •  cestování · historie

  Již párkrát byl v tomto nádherném lázeňském městě sraz Alíka, ale co vlastně o městě víte? Že je tu rozhledna Diana, Jelení skok a Vřídlo? Jsou to krásné cíle pro sraz, Karlovy Vary ale nabízí mnohem více.

  Karlovy Vary - Karel IV. - socha z písku, © Mari1

  Město podle pověsti založil Karel IV., který zde lovil jelena. Ten se snažil uprchnout a skočil do vřícího pramene a zkameněl. Kolem tohoto pramene pak měl podle pověsti nechat Karel IV. vystavět město.
  Otec vlasti Karel IV. měl náš kraj v oblibě a skutečně ve 14. století toto nádherné město založil. Rád se zde projížděl na koni. Mimochodem i jeho velmi vážné zranění, které bylo prvotní příčinou úmrtí tohoto velikána, si způsobil v západních Čechách.

  Karlovy Vary - pohled na město z rozhledny, © Mari1

  Každý rok na začátku května probíhají slavnosti s názvem Zahájení lázeňské sezóny, součástí slavnostního zahájení je i historický průvod, kde můžete vidět i Karla IV s chotí a nemalým historickým průvodem.


  Město vybízí k procházkám a odpočinout si je možné v parcích a na kolonádách.

  Karlovy Vary - kolonáda u hadího pramene, © Mari1


  Mezi nejnavštěvovanější parky, kterými se procházeli i srazovníci, patří Dvořákovy sady u Hadího pramene a park s živým kalendářem Smetanovy sady. I zde jsme se se srazovníky zastavili. Parků však Karlovy Vary nabízí více. Stačí se jen jít projít po městě.

  Karlovy Vary - park, © Mari1

  Při procházce historickými lázněmi si každý návštěvník všimne nádherného Karlovarského městského divadla. Na výzdobě interiérů se podíleli vídeňští umělci bratři Gustav a Ernest Klimtovi a Franz Matschov. Jedná se o autory ručně malované opony. Sochařské výzdobě pak divadlo vděčí Theodorovi Friedlovi, který byl také z Vídně.
  Je to až neuvěřitelné, ale ve městě stával malý gotický hrádek.

  Karlovy Vary - kolonáda a hradní věž, © Mari1


  Ten tu nechal vystavět Karel IV., z hrádku se zachovala zámecká věž, která se tyčí nad překrásnou Tržní kolonádou. Proti této kolonádě je zasklená kolonáda s proslulým Vřídlem. Jde o velmi silný minerální pramen, který je vysokým tlakem chrlen až do výšky 12 metrů.

  Karlovy Vary - Vřídlo, © Mari1


  V podzemí Vřídla je prohlídková trasa, kde je možné si prohlédnout, jak vzniká pokameňování suvenýrů. Dále tu jsou k vidění vývěry minerálních pramenů a útvary na stěnách podzemní chodby, které mají také na svědomí minerální prameny.

  Stranou v uličkách nad centrem jsou nádherné vilky, kde sídlí ambasády. Zde najdeme i nádhernou až dech beroucí stavbu, která jako by se vyloupla z pohádky o Nastěnce. Jde o Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla.

  Karlovy Vary - kostel, © Mari1

  Karlovy Vary - kostel, © Mari1

  Město Karlovy Vary je obklopeno lesnatými kopci, které ukrývají několik rozhleden. Tou nejznámější a nejvyhledávanější je rozhledna Diana.

  Karlovy Vary - rozhledna Diana, © Mari1


  Pěší cestou z této rozhledny jsou k vidění mnohé altánky a vyhlídky na město. Další vyhledávanou atrakcí, kterou potkáme cestou z rozhledny, je proslulý Jelení skok.

  Karlovy Vary - Jelení skok, © Mari1

  Město navštívilo mnoho velikánů našich dějin a mají zde nyní své sochy či busty. Za všechny uvedu J. W. Goetha a Petra Velikého, kteří lázně navštívily vícekrát.

  Na kraji Karlových Varů je zámeček, jde o hrad přestavěný na zámek. Zámeček Doubí je již léta místem velké celoroční prodejní výstavy. Téma této kouzelné a křehké výstavy napovídá i název, který je na stavbě napsán velkými písmeny - Vánoční dům. Ano, po celý rok si tu každý návštěvník může prohlédnout ozdoby a ozdobičky nejen na stromeček. Také se tu každý dozví, jak se Vánoce slaví v jednotlivých státech světa. Kam dárečky nosí Ježíšek, kam je pomocí saní vozí Santa Claus a kde na rozdávání dárečků mají čarodějnici La Bafanu. Nově se ale do Vánočního domu nastěhovali medvídci a medvědi. Ale nebojte, jde o plyšové hračky všech velikostí.

  Karlovy Vary - Vánoční dům, © Mari1

  Karlovy Vary - Vánoční dům, © Mari1

  Karlovy Vary jsou proslulé i filmovým festivalem, který tu každoročně probíhá, ale o festivalu se třeba rozepíše v jiném článku zase někdo jiný.
  Město jsem přiblížila jen krátce a rozhodně jsem tu nestihla uvést všechna krásná místa tohoto města horkých pramenů. Těch bývalo 12. Před několika lety byl otevřen Hadí pramen, který je v pořadí již třináctým pramenem.

  Karlovy Vary - povoz, © Mari1

  Autorka: