Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Karlštejn a Amerika

  vydáno  •  Cestování

  Možná si, když vidíte nadpis článku, říkáte, že jsem se asi zbláznila, když míchám tato to dvě místa dohromady, ale můžu vás ujistit, že ne. Ona totiž není Amerika jako Amerika...;-)

  Karlštejn, © majdula2000

  Když se řekne Karlštejn, tak se asi každému z vás vybaví hrad. Jeden z nejznámějších a podle mého názoru i nejhezčích hradů u nás. Založil ho už ve 14. století český král a římský císař Karel IV. Nějakou dobu v něm byly umístěné i korunovační klenoty, ale dnes už tam najdete jen jakousi kopii koruny. Hrad je známý také díky tomu, že se tam natáčela oblíbená filmová komedie Noc na Karlštejně.

  Koruna

  Pokud byste se tam chtěli dostat, tak hned dole, u hlavní silnice u řeky Berounky, je takové obrovské parkoviště, kde můžete nechat auto, případně se tam dá dojet i vlakem, který staví na druhé straně řeky. Odtamtud je to k hradu takovou příjemnou procházkou asi 1,5 kilometru do kopečka, od vlaku trošku dál. Nicméně není to taková ta klasická cesta lesem, jak to u hradů většinou bývá. Je to vlastně takovou dlouhou ulicí, po jejíchž stranách jsou skoro všude různé obchůdky se suvenýry, občerstvením nebo třeba restaurace. Kdyby se vám nahoru ale pěšky přeci jen nechtělo, tak máte ještě dvě možnosti. Obě dvě jsou si svým způsobem podobné, ale na druhou stranu dost rozdílné. :-> Buď vás nahoru vyveze minibus, nebo koníci.

  Koňský povoz

  Akorát poslední kousek na nádvoří už se musí po svých tak jako tak. Je odtamtud nádherný výhled do okolí. Také si tam samozřejmě můžete koupit různé suvenýry a hlavně vstupenky na prohlídku hradu. Vevnitř je to moc hezké, určitě se tam někdy běžte podívat, fakt to stojí za to! Pokud znáte výše zmíněný film Noc na Karlštejně a budete dávat pozor, tak určitě poznáte i místa, která se v tom filmu objevila. Také se dozvíte nějaké informace o hradu, jeho historii a podobně.

  Na Karlštejně

  Místo, které je vyfocené na téhle fotce, můžete také krásně vidět v jedné písničce z filmu:

  A ti pozornější z vás by si tam možná mohli všimnout i tohohle:

  Na Karlštejně

  Pokud by vás hrady tolik nebavily, případně jste chtěli vidět i něco dalšího, tak je to také možné. Dole u řeky, na kraji městečka, se nachází zoopark. Je poměrně nový, otevírali ho teprve loni, ale to vůbec ničemu nevadí. Není to klasická zoo, je to docela malé, ale svým způsobem originální. Najdete tam i několik zvířat, která v běžné zoo neuvidíte. Mají tam třeba velbloudy nebo bílé tygry. Ale samozřejmě i běžnější zvířátka, jako jsou třeba kozy, levharti, opičky, tygři, lvi, poníci, zebry a tak podobně.

  Bílí tygři

  Velbloud

  Zebra

  Některá zvířata se tam můžou i krmit. Je jich docela dost, můžete vlastně krmit všechna, u kterých není taková cedule, že se to nesmí. Akorát bacha na ruce, aby vám je nesežrali, hlavně tu mrkev fakt „milujou“! :-D Pokud byste ji náhodou chtěli dávat kozám, tak taky pozor, rády lezou na ten jakoby plot, co mají okolo výběhu, a natahují se k vám. Hlavně ten největší je pěkně zlý, pořád chce všechno jen pro sebe.

  Kozel na plotě

  My jsme na něj se ségrou musely vymyslet takovou lest. Ségra si vzala do ruky kousek mrkve a šla ho zabavit, aby neotravoval. Já jsem mezitím vzala další mrkev, zdrhla kus dál a dala to těm malinkým, ségra pořád lákala toho největšího na tu jednu mrkev... a nakonec mu ji ani nedala! (Protože už jí předtím sežral až až.) Pak ty ovesné vločky (nevím přesně, co to bylo, ale něco takového) mají taky rádi, ségra jim to zkoušela dát přímo z kelímku, no, a oni jí to málem sežrali i s tím kelímkem. ;-D Krom zvířat tam je taky několik atrakcí pro děti.

  Krmení

  A teď už se konečně dostaneme i k tomu, proč název článku obsahuje kromě Karlštejna i něco dalšího... Pokud byste chtěli úplně vypadnout někam do přírody, tak se určitě zajeďte, případně klidně i zajděte, z Karlštejna to není daleko, podívat na Ameriku. Nemyslím tím, že máte letět až támhle kdovíkam do Ameriky, stačí kousek za Karlštejn, k vesničce, která se jmenuje Mořina. Tam můžete najít hned několik nádherných lomů. Největší a nejznámější z nich je určitě Velká Amerika (někdy se tomu říká také český Grand Canyon), pak je tam ještě třeba Malá Amerika nebo Mexiko.

  Velká Amerika

  Je tam nádherně čistá voda, ale koupat se tam bohužel nesmí, ani dolu k té vodě ne, protože je to dost nebezpečné. Nahoře ale je hned několik vyhlídek, ze kterých můžete lomy pozorovat. Dříve se tam těžil vápenec, ale teď už to slouží přes 50 let už jen jako podívaná pro turisty.

  Tady se můžete podívat na video. Jsou tam vidět nejen samotné lomy, ale i štoly a místa, kam se člověk za běžných okolností vůbec nedostane:

  Související Alíkoviny:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  JáJá1 v něm napsal:

  To je pro mě novinka, to jsem nevěděl O tom Hansi.

  Příspěvek z 14. října 2019 ve 21:15, upravený po 6 minutách.
  Hejkal v něm napsal:

  Dokonce se našla i barikáda ve Velké Americe a podle všeho není trampská.
  Co je více záhadné, je že jsou dvě místa a dvě příčiny, kde měl Hagen naposledy vydechnout, veškeré povidačky se ale motájí kolem lomu Velká Amerika.

  Příspěvek z 14. října 2019 ve 12:45.
  majdula2000 v něm napsala:

  Aja, tak toho jsem nepotkala.:-)