Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Karty na stůl... a pak do sbírky

  vydáno  •  sběratelství

  Kdo nikdy nehrál karty, tak nebyl v Čechách dostatečně dlouho. Snad každý zná prší, mariáš, někteří i kanastu, poker, žolíky, i jiné hry, které se dají hrát s kartami. Karty jsou rozmanité a některé balíčky jsou i nápadité a jak se mi doma postupem času scházely, začala se tvořit sbírka...

  Mariáška WELI s číslem 6, © Morell

  Na úvodním obrázku vidíte unikátní mariášovou kartu s číslem 6. Je jediná svého druhu v mé sbírce, byla vytištěná navíc u balíčku mariášek, se kterým jsme hrávali s rodinou prší ve vlaku. Kartu WELI jsme obvykle nechávali v balíčku a hráli jsme s ní jako s kulovou šestkou. Bohužel ve vlaku se může stát, že karty někde zapadnou a už je nevysvobodíte. To byl osud tohohle balíčku, který se pak vyhodil. Karta s číslem 6 tak zůstala osamělá. Ve sbírce ale zůstala a zůstane.

  Weli patřila k balíčku, který jsme měli doma jako první ze všech, co se mi kdy dostaly do sbírky. Naštěstí to byl jediný balíček, u kterého se nám nepoštěstilo a karty se rozutekly jako peníze. Weli osaměla, když jsem byla na prvním stupni základní školy. Tehdy už ale ztracený balíček nahradil jiný a další se časem přidávaly. Já vás nyní s některými balíčky karet, herními a vykládacími, ve své sbírce seznámím.

  mini mariášky

  Druhý nejstarší (a nyní nejvíce opotřebovaný) balíček jsem koupila v knihkupectví Ema, cestou ze školy. Měli jich tam hromádku na pultě a stály velmi málo, tak jsem si balíček koupila. Je to také můj nejmenší balíček. Míra na obrázku prozradí skutečnou velikost kartiček. Na kulové sedmičce je napsáno Bonaparte, což jsem ráda parodovala na „bon a parte.“ S těmihle kartičkami jsem hrála prší ještě na střední škole a užilo se s nimi hodně zábavy. Tenhle balíček se opravdu dal schovat do kapsy, dokonce i do peněženky.

  Karty na Canastu

  Tyhle karty na kanastu byly koupené během jedné dlouhé cesty v Brně na hlavním nádraží. Cestovali jsme s rodinou a ve vlaku byla nuda. Táta se sebral, vystoupil a když se vrátil, měl s sebou tenhle balíček. Vybrali jsme z nich sadu na prší a jelo se. Tenhle balíček je velký, obsahuje dvě sady dvorních karet, ale i s velkým balíčkem byla legrace, když se hrálo prší. Jen u žolíka jsme si museli vždy vymyslet, jak by se dal využít. S těmihle kartami se taky hrály žolíky, mimo jiné o přestávkách ve škole, dokud nám to nezatrhl učitel, který nechtěl pochopit, že karty se dají hrát i bez sázek, jen pro potěšení.

  Kovbojské prší

  V televizi jeden čas běžela spousta reklam na prodej písniček Evy a Vaška. Jejich album s country tématikou mělo k sobě jako bonus přiložený balíček karet. Když si je prarodiče koupili, balíček karet věnovali vnoučatům. Zůstaly u mě. Tenhle balíček mě okouzlil svojí krásou, ne úplně standardním vzhledem a koňskou tématikou. Až mi bylo líto s kartami hrát, aby se nepoškodily. Čas a hry se na nich i přesto podepsaly. Ale brzy už jsem si je schovávala bokem a raději jsem používala ke hrám jiné karty, většinou ty malé Bonapartky, které zabírají nejméně místa a v kapse se skoro ztrácejí.

  Se třemi balíčky karet se mi najednou rozleželo, že mám doma takovou malou sbírku a že bych ji měla časem rozšířit. Ne, že by mi pod rukama rostla nějak závratným tempem, ono najít někde opravdu zajímavý set karet není až tak jednoduché. To ovšem neplatí u karet věšteckých. Ty jsou hracím kartám příbuzné takřka jako dvojče. Z tarotového balíčku není problém oddělit set karet na prší a mít tak naprosto nekonvenční herní balíček. Taroty jsem tedy začala sbírat taky, ale jsem velmi vybíravá, protože jejich pořizovací cena je o poznání vyšší. Zato ale potěší neskutečnou uměleckou tvorbou a velmi širokou škálou uměleckých stylů.

  Starý tarot

  Tenhle tarotový balíček možná sám nechce být používán k vykládání. Jsem už minimálně třetím majitelem, u kterého jenom spokojeně leží. Možná čeká na toho správného člověka? Nevím. U tohohle balíčku musím ocenit jeho zachovalost. Na každé kartě je vytištěno: „1984 U. S. Games Systems Inc,“ proto předpokládám, že 1984 je rok výroby. Grafika na kartách je očividně kreslená ručně a pastelkami, samozřejmě ta originální, karty jsou vytištěné.

  Dostal se ke mně od předchozího majitele, který se jich rád zbavil, ale sám už si byl vědom věku karet a považoval za lepší je darovat někomu do sbírky, než je vyhodit.

  Orákulum vizí

  Pár let zpátky, při výletě na Ezofestival, mne jako vždy přitáhl pult s knihami a s balíčky karet. Mezi věšteckými mne upoutala velká krabice karet s názvem Orákulum vizí. Karty vyfocené na zadním obalu ukazovaly ohromnou a nespoutanou představivost autora. Byly prostě opravdu nádherné, takže byly v další minutě koupené do sbírky. Karty Orákula jsou fascinující a i jen si je prohlížet je zážitek plný emocí. Pro mne jsou opravdu uměleckým dílem, nejen díky řezům, které jsou natřené zlatou barvou. Vzbuzují u mne pocit, že patří do honosného paláce. Orákulové karty jsou v mé sbírce ze všech největší. Nevýhodou je, že se špatně míchají, a protože na nich chybí hrací barvy (piky, kule atd.), nejde s nimi hrát běžné karetní hry.

  Jednohlavé Mariášky

  Tenhle balíček jsem vyhledávala cíleně a zabralo mi dokonce týdny, než jsem ho do své sbírky sehnala. Jestli si něco spojuji s tajemnou šerou hospodou, tak kromě šipek a kulečníku jsou to rozhodně jednohlavé mariášky. Ty v mé sbírce prostě nesměly chybět. Když se mluví o mariáši hraném s čerty, tak si vždy představuji, že se používají právě tyhle jednohlavé karty. Je na nich znát, že i když používají tradiční vzhled, grafika na nich je zpracovaná počítačem. Nicméně je věrná tradici, takže to nevadí.

  Prohlídka končí. Ve sbírce ještě mnoho karet nemám, třeba nemám žádné karty na černého Petra, které by stály za přidání do sbírky. A určitě by stálo za to je mít u sebe, až se zase sejde parta, aby bylo co hrát. Karty na prší rozhodně v kapse budou, třeba malé Bonapartky, nebo je nahradí novější balíček, aby se mi Bonapartky nezničily úplně.

  Možná ještě, jak karty sháním? Většinou to nechávám náhodě a svým návštěvám papírnictví, knihkupectví i jiných obchodů. U karet věšteckých se ale vyplácí dívat se i po webu, hlavně když hledám konkrétní balíček a chci ho sehnat alespoň trošku levněji. Ale putování světem a hledání, na co náhodou kde narazím, je dobrodružství přeci jen o trochu zajímavější...

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 4. března 2022 ve 20:11.
  Morell v něm napsala:

  No to jsou taky karty. ;-)

  Příspěvek z 4. března 2022 v 19:12.
  FandaCZ_ v něm napsal:

  Ahoj, chci se zeptat co jsou ty Orákula. :)

  Příspěvek z 4. března 2022 ve 13:07, upravený vzápětí.
  Morell v něm napsala:

  Ano, dnes je snad u každého balíčku věšteckých karet návod, minimálně příbalový leták jako u léků s velmi krátkým významem pro každou kartu, větší balení mají i knihy. Lepší je vybírat v obchodě, abys viděla na krabici. krabice velikosti karty má příbalový leták, větší a dražší krabice obsahuje knihu.

  A ano, znám významy tarotů... více přes poštu, pokud tě to zajímá.