Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kavalír King Charles španěl – úžasné plemeno, o kterém se příliš neví

  vydáno  •  zvířata

  Spousta z nás by si přála pejska. Pravděpodobně chceme, aby byl hodný, chytrý, mazlivý, poslušný a roztomilý. Možná i neštěkavý a malý. Často slýcháme o jorkšírech, pudlících, bišoncích a čivavách. Ale slyšeli jste někdy o kavalírovi? Je totiž přesně takový!

  Alya, © KikiP

  Je doba koronavirová, a tak jsme všichni doma. Jedná se možná o smutnou situaci, avšak díky ní zase můžeme dělat věci, na které bychom jinak neměli čas. A pořízení štěňátka je přesně to pravé, jelikož se mu v karanténě můžeme intenzivně věnovat.

  Pokud uvažujete o pejskovi a hledáte malého, hezkého, hodného kamaráda, pak bych vám ráda představila nepříliš známé plemeno kavalír. Jedná se o pejska cca do 30 cm v kohoutku, vážící do 10 kg, s dlouhými chlupy na uších, tlapkách, ocásku a bříšku. Existují ve čtyřech variantách – častější flekatí blenheim (hnědobílý), tricolor (hnědo, černo bílý) a vzácnější jednobarevní black and tan (černý a hnědý) či ruby (celý zrzavý).

  Původně tyto pejsky choval anglický král Karel (po kterém mají jméno King Charles španěl). Bohužel v 19. století přišli do módy psi s plochým čumákem a tak tyto španěly začali křížit s mopsem, až hrozilo, že plemeno vyhyne. Naštěstí se jej ve 20. letech minulého století podařilo zachránit a dlouhonosá linie, nyní oddělená od plochonosé, se pojmenovala Kavalír King Charles španěl. První jedinec tohoto plemene se k nám dostal v 70. letech minulého století.

  Kavalírek je ideální pejsek do rodiny. Stejně rád se válí na gauči jako si vyšlápne na túru do přírody. Je přirozeně neagresivní, miluje lidi, děti, zvířata a mazlení, je to velmi citlivý pejsek, který rád udělá, co vám na očích uvidí, a nudit se s ním rozhodně nebudete. Je skvělý i na různé psí sporty – agility, obedience, canisterapii, dogdancing...

  Musím však zmínit, že pokud vám vadí chlupy, tak to není plemeno pro vás – línají celkem dost. Také nemají rádi samotu a jsou nešťastní, když vás nemohou všude doprovázet. Dále mohou trpět zdravotními problémy, takže je důležité si vybrat štěňátko od zodpovědného chovatele, který chová na zdravých jedincích. To znamená, že si zásadně kupujte pouze pejska s rodokmenem, přestože třeba nechcete pejska vystavovat. Rodokmen není pouze vstupenka na výstavy, ale především doklad o předcích jedince a jejich zdraví. Bohužel jsou lidé, kteří rozmnožují nemocné pejsky, a to je špatně. Chtějte, aby měli rodiče vyšetřené srdíčko, nožičky (luxace pately) a oči. Není také na škodu chovatele před koupí štěňátka navštívit a vidět, v jakých podmínkách pejskové žijí. Kavalírek musí žít uvnitř, není to pejsek na zahradu. Své nové štěňátko pak zdravě krmte, cvičte a mazlete. Vyplatí se to!

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 29. června 2021 v 19:42.
  Planetka v něm napsala:

  Kavalír je podle mého názoru poměrně známe plemeno. Zato my máme pudlíka, těch dříve bylo dost, ale teď jich v České republice zbyla už jen hrstka. :(

  Dari v něm napsala:

  Neřekla bych, že zrovna kavalír není známé plemeno..

  Samotný článek je pěkný, zajímavý, a hodně lákavý, hned bych toho hafana chtěla mít. :-D

  Pět tlapek :)

  Příspěvek z 14. června 2021 v 8:01.
  KrálíčekSušenka v něm napsala:

  Kavalíra jsem si vždycky hrozně přála, ale teď se mi vic zalíbila sheltie:-)
  Dávám 5 tlapiček