Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Každý má svůj sen

  vydáno  •  vztahy
  Někdo chce mít kariéru, rodinu, být slavným sportovcem nebo zpěvákem, slézt vysokou horu, přestěhovat se do Ameriky nebo se vyfotit před Eiffelovkou. Ale co já, říkám si, jaká chci být, co chci dokázat?

  Šošonští válečníci se svými ženami a dětmi (snímek z knihy Indiáni - Praobyvatelé Severní Ameriky), © Euromedia

  Syndrom sněhové vločky

  Osoba, která sebe samotnou považuje za naprostý originál a výjimku, naprosto se odlišující od ostatních, přičemž ostatní považuje za méně kvalitní. Bývá to naprosto sebestředný a egoistický jedinec, často jedináček, velice rozmazlený. Poznáte ho podle přehnaného obdivu sebe samotného, podle arogantního vystupování a nedostatku pochopení pro druhé.

  Jako každý člověk mám svůj sen i já. Je to takový ten neobvyklý sen, takový ten zvláštní. Kdyby na popsání mého snu stačil tento odstavec, zas tak strašné by to možná nebylo. Říkáte si, zda nemám syndrom special snowflakes. Zda jsem podnikla nějaké kroky pro splnění toho snu. Zda se chci vykecat, či co. Ale žili jste někdy se snem, který nelze splnit?

  Víra hory přenáší, říká se. Když jsi mladý, patří ti svět, říká se. Jdi si za svým snem, říká se, dokážeš všechno. Tak to není vždy.

  Mým snem je totiž změnit dobu, místo i sama sebe. Mým snem je být silná, upřímná a byť necivilizovaná, přece moudrá. Žít v souladu s přírodou, být součástí komunity. Chci žít v týpí u lesa, údolí či v horách. Chci být... jedna z nich. Z původních obyvatel Ameriky.

  Čas jde dál a mně už není pět let. Uvědomuji si svět čím dál více a tím více ho chci změnit. Už nejsem ta malá holčička: „ Pojedu do Ameriky a budu náčelník Apačů.“ A taky vím, že lidé vždy válčili a hádali se. A že ani Indiáni nebyli dokonalí a ušlechtilí, že Vinnetou je výmysl člověka, který Ameriku vůbec neznal.

  Každý jiný člověk by si našel jiný sen. Já ne. Nikdy se nevzdám. Nevzdám se ničeho, co jsem si usmyslela. A tak trénuji svaly, jezdím na koni, chodím do přírody a na indiány si aspoň hraji. Za svůj život jsem ráda a zjišťuji, že bych čas sice zastavila docela ochotně, ne však už kvůli sobě, ale kvůli indiánům.

  Protože nic už není jako dřív. Proč to posuzuji, když jsem tehdy ještě nebyla na světě?

  Autorka: (11 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 23. června 2022 v 10:17.
  YakariSioux v něm napsal:

  Já tě naprosto chápu. Já myslím že to mám to samý. Existuje Liga lesní moudrosti, která se k indiánům nejvíc přibližuje. Jako čeští indiáni taky jsou, ale jsou to lidi, kteří se o ně zajímají a žijí jejich způsobem života. Jistě budeš znát Yakariho a Malého bleska, škoda že ho už u nás nedávají. Právě odtud mi to tu začalo pramenit. Nikdy se toho snu nevzdávej a zkus se indiánům co nejvíce přiblížit. Mají docela hezký a zajímavý život.

  konemy v něm napsala:

  dalida123: Znovu-tohle je rok starý článek. Vím, že nejsem Indián a že je můj sen nesplnitelný. A Indiánem v dnešní době bych vážně být nechtěla, to ani v článku nepíšu. Kdyby to šlo, chtěla bych žít v době před Kolumbem. Já se nechci probudit a být Indián, chci vrátit čas a být jeden z nich. A rok je dlouhá doba, dneska mám úplně jiné sny.

  dalida123 v něm napsala:

  No. Asi tě zklamu.
  Jenže - představ si, že bych chtěla být Inuitkou. Třeba protože se mi dejme tomu líbí jejich kabátky. Uměla bych jejich řečí, uměla lovit a stavět obydlí z ledu, vyznala se tam a měla dostatek financí, abych se dostala do Grónska.
  Asi by mne hned po příchodu nazvali "Eskymákem" ale ne protože by mne už za tak krátkou dobu přijali mezi sebe ale protože "Eskymák" v jazyce Inuitů znamená "ten, kdo jí syrové maso". Byla bych pro ně vetřelec. Nejprve by čekali, že budu novinářka nebo cestovatelka. Někdo ze západu.
  Asi by mne tam nechali dělat si, co chci a se zájmem by mnr pozorovali.
  Ale s největší pravděpodobností by mne nebrali jako jednoho z nich.
  Nevypadám stejně jako oni, nemám v DNA to samé, co oni.
  Moji předci nezažili to, co jejich předci.
  Neformovala mne jejich kultura a tradice.
  Jsem Evropanka a žiju podle Českých zvyků.
  Evropu víc ovlivnilo křesťanství. Je to vidět i v zákonech. Nepokradeš, nezabiješ.
  Oni nic podobného neznají - mají prostě Neublížíš druhému, protože jinak on ublíží tobě. Ale to nemůžeš dopustit, protože oba potřebujete spolupracovat.

  Je jasné, že v době moderních technologií se situace mění.
  Jenže nepřijali by mne mezi sebe a nedůvěřovali by mi, byla bych tam úplně ztracená a neznala bych to, co znají oni.
  Když by dělali dejme tomu... rituál, který je ochrání před zlým čarodějem (ano, opravdu takový rituál mají), asi si tam i připadala nepatřičně.

  A ty a Indiáni - to by bylo to samé.
  Je málo Indiánů žijících podle starých zvyků. A mají i velmi málo území, přitom jsou to původní obyvatelé.
  Stále víc jich končí jako alkoholici.
  No a nejsi Indián.
  Bylo by to pěkné, jenže tvůj sen je těžko splnitelný.