Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kde trčíš?!? – recenze

  vydáno  •  komiksy · nakladatelství Portál

  Určitě každý někdy zažil hněv. Jenže co to vlastně je? A co se mu zkusit podívat přímo do očí? Zkus to! Představím ti komiks, ve kterém dostaneš možnosti a můžeš je využít. Zároveň jsi v něm i hlavní postavou.

  Kde trčíš?!?, © Kristína Kačaljaková

  Kniha Kde trčíš?!? u nás vyšla v letošním roce, tedy v roce 2022. V originále, ve slovenštině, vyšla již v roce 2020. Napsala ji Kristina Kačaljaková a o překlad se postarala Hana Zobačová. Vydalo ji nakladatelství Portál. Informace o něm najdeš na jejich stránkách.

  Něco málo o spisovatelce

  Vystudovala psychologii a speciální pedagogiku v Praze. Baví ji práce s dětmi ve škole v Bratislavě. Má muže Matěje a dva syny – Felixe a Krištofa. Kniha Kde trčíš?!? vznikla jako její závěrečná práce při ukončování psychoterapeutického výcviku v procesové práci.

  O knize

  Kniha má podtitul Komiks, ve kterém jsi hlavní postavou ty a podíváš se svému hněvu do očí. Jde o interaktivní komiks.

  Že nevíš, co je interaktivní? Nevadí. Slovo interaktivní znamená, že daná věc umožňuje vzájemnou komunikaci. U tohoto komiksu je to o tom, že se staneš jedním z hlavních hrdinů samotného příběhu. Bez tvé pomoci by komiksové postavičky neměly šanci na úspěch. Celý příběh je vymyšlen tak, že do něj můžeš svobodně psát a kreslit.

  ukázka kde trčíš, © Kristína Kačaljaková

  Příběh pojednává o tom, že se rozbije součástka na hodinách a tím se zastaví čas na celé zeměkouli. Úkolem je vše napravit. Hlavní hrdinové komiksu jsou pojmenováni podle starořeckých pojmů pro čas.

  Chronos

  Takto nazývali staří Řekové přesný čas. Ten měří hodiny. Plyne pro všechny stejně: každý den je stejně dlouhý, každá hodina i každá minuta také. V knize najdeš papouška Chrona. Je to papoušek, který je věčně podrážděný a nasupený. Když zjistí, v jaké se ocitl šlamastyce, valí se přes něj jedna vlna vzteku a hněvu za druhou. Jeho hněv ho přivede k tomu, aby donutil svoje síly k záchranné akci.

  Kairos

  To je pro změnu čas, který plyne pro každého jinak. Jedna hodina se může zdát nekonečně dlouhá a druhá uteče strašně rychle. To určitě znáš. V knize je hrdinka Kaira. Je to stará želva, laskavá, klidná a moudrá. Ví, že věci potřebují svůj čas, ale dokáže i nasednout na rychlý mořský proud a nechat se jím unášet za svou příležitostí.

  Hodinář ručička

  To je kromě tebe poslední postava komiksu. S vlastním hněvem má zkušenosti. Neposuzuje ho a ani se ho nesnaží zastavit nebo zkrotit. Dokáže ho však usměrnit. Chrona a tebe jako čtenáře zasvěcuje do svých tajemství. Ukazuje, jak hněv jednoduše rozpoznat. Dokáže ho vnímat v různých kvalitách – pozoruje jeho směr, barvu a teplotu.

  rozbité hodiny, © Kristína Kačaljaková

  Samotná autorka doporučuje číst mladším čtenářům komiks společně s dospělým. Dospělák najde v knize přímo instrukce, jak je vhodné komiks s dítkem číst.

  Moje dojmy

  Komiks je velmi útlý, má jen 60 stran, ovšem na těchto stránkách je interaktivní formou při opravě hodin vysvětleno, co je hněv a jak s ním pracovat. Jsou zde i možnosti, kdy jako čtenář můžeš nakreslit, jak hněv vypadá, jak si ho představuješ, kde ho v sobě vnímáš a podobně.

  Kniha obsahuje i doplňující úkoly, které jsou součástí příběhu. Mají vzdělávací a rozvíjející funkci, kterou plní dobře. Díky příběhu v komiksu si můžeš odpovědět na otázky, které v tobě příběh probudí. Pointou knihy je právě ovládat svůj hněv. Pokud chceš vědět, jak na to, určitě po tomto komiksu sáhni. Je určen především dětem od 6 do 9 let, ale může si ho přečíst kdokoliv a kdokoli si z něj může něco odnést.

  Jediné negativum, které vidím, je opět formát komiksu. Jde o tzv. paperback (neboli měkkou vazbu knihy), která se prostě velmi ráda a s oblibou mačká.

  Celkově hodnotím komiks 4 hvězdami z pěti.

  Společně se mnou si knihou můžeš i zalistovat.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!