Vystudoval německé gymnázium v Praze a poté v Žatci. Chtěl splnit otcův sen a stát se lékařem, ale touha po cestování byla neukojitelná. V roce 1872 se postavil na vlastní nohy a vydal se poprvé do Afriky. Prvních osm měsíců si vydělával jako lékař v jižní Africe na cestu do vnitrozemí a teprve potom vyrazil na svou "zkušební" výpravu, aby zjistil, jak dokáže komunikovat s domorodci.
Poslal do Holic svou první sbírku, druhou zaslal do města po své další výpravě (1873-1874). Třetí nejvýznamější expedice se konala roku 1875 - Holub se dostal až k Viktoriiným vodopádům. Celá 3. výprava trvala 1 rok a 8 měsíců. Po návratu přednášel a se svým společníkem Vojtou Náprstkem napsal knihu a těšil se pověsti celosvětově významného vědce.
V roce 1883 se vypravil už na 4. výpravu i se svou osmnáctiletou manželkou Růženou. Tato velkolepá cesta měla vést od Kapského města až do Egypta, avšak v létě roku 1886 musela být předčasně ukončena kvůli boji s Mašukulmby. Holub ztratil většinu vybavení a sbírek, ale po návratu uspořádal spoustu přednášek a navíc velkolepou výstavu ve Vídni (1891) a v Praze (1892).
Svou sbírku nabídl Národnímu muzeu v Praze, ale byl odmítnut. Proto své sbírky rozdal školám, ve kterých přednášel. Dr. Emil Holub, světově nejproslulejší Čech své doby, zemřel 21. února 1902 ve Vídni jako chudý a nemocný člověk.
Pokud byste se chtěli vypravit do Holic, nezapomeňte navštívit náš Památník Dr. Emila Holuba. Můžete také přispět pár "padíky" na renovaci muzea a přikoupení dalších Holubových sbírek...
Vizitka autorky článku na Alíkovi simik13
Více informací:
-
Emil Holub - internetová encyklopedie Wikipedie, česky
-
Emil Holub - první cesty cestovatele - Dětská tisková agentura