Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kdo byl Dr. Emil Holub?

  vydáno  •  Doma a ve světě · Cestování · Česká republika · Čtenáři píší Alíkoviny · Sběratelství
  Především populární osobnost, cestovatel a badatel. V roce 2005 jej hlasy diváků ČT umístily na 90. místo v anketě Největší Čech. Narodil se 7. října 1847 v Holicích. Již od dětství toužil stát se cestovatelem a tak si zakládal sbírky rostlin, hmyzu a nerostů (kamenů)...

  Viktoriiny vodopády - Jedny z největších a nejznámějších vodopádů na světě prozkoumal také český cestovatel Emil Holub a vytvořil první mapu vodopádů., © Jan Hocek, www.hocek.cz

  Vystudoval německé gymnázium v Praze a poté v Žatci. Chtěl splnit otcův sen a stát se lékařem, ale touha po cestování byla neukojitelná. V roce 1872 se postavil na vlastní nohy a vydal se poprvé do Afriky. Prvních osm měsíců si vydělával jako lékař v jižní Africe na cestu do vnitrozemí a teprve potom vyrazil na svou "zkušební" výpravu, aby zjistil, jak dokáže komunikovat s domorodci.

  Poslal do Holic svou první sbírku, druhou zaslal do města po své další výpravě (1873-1874). Třetí nejvýznamější expedice se konala roku 1875 - Holub se dostal až k Viktoriiným vodopádům. Celá 3. výprava trvala 1 rok a 8 měsíců. Po návratu přednášel a se svým společníkem Vojtou Náprstkem napsal knihu a těšil se pověsti celosvětově významného vědce.

  V roce 1883 se vypravil už na 4. výpravu i se svou osmnáctiletou manželkou Růženou. Tato velkolepá cesta měla vést od Kapského města až do Egypta, avšak v létě roku 1886 musela být předčasně ukončena kvůli boji s Mašukulmby. Holub ztratil většinu vybavení a sbírek, ale po návratu uspořádal spoustu přednášek a navíc velkolepou výstavu ve Vídni (1891) a v Praze (1892).

  Svou sbírku nabídl Národnímu muzeu v Praze, ale byl odmítnut. Proto své sbírky rozdal školám, ve kterých přednášel. Dr. Emil Holub, světově nejproslulejší Čech své doby, zemřel 21. února 1902 ve Vídni jako chudý a nemocný člověk.
                                                                                                              
  Pokud byste se chtěli vypravit do Holic, nezapomeňte navštívit náš Památník Dr. Emila Holuba. Můžete také přispět pár "padíky" na renovaci muzea a přikoupení dalších Holubových sbírek...

  Vizitka autorky článku na Alíkovi simik13

  Více informací:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Kosačka v něm napsal:

  heč

  no hele takhle sem z holic a teda moc velká po holubovi není !!!!jetli se chcete jet podívat do muzea tak mužete je sice malé ale pěkné!!!!a mimochodem bydlím vedle jeho puvodního baráku!!!!!

  aidinera v něm napsal:

  Reakce na Paulmw:

  katka poláková ale moje baička z maminy strany je oslední rozená holubová

  Příspěvek z 9. listopadu 2008 v 18:43.
  Paulmw v něm napsal:

  Reakce na aidinera:

  7 a jak se jmenuješ celým jménem?